Srijeda, 19.03.2025 | 18:31
IZVOR: danas.rs

BEZ mliječnih proizvoda, a savršeno kremasto: RECEPT za tjesteninu sa šampinjonima

Tjestenina je uvijek odlična opcija za brz i ukusan obrok tokom (užurbanih) dana. 




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Ali, mnogi recepti uključuju proizvode poput pavlake za kuvanje, parmezana i slično, što vam može predstavljati ograničenje ukoliko postite ili ste netolerantni na laktozu. Iz tog razloga, danas sa vama dijelimo preukusan recept za slasnu tjesteninu sa šampinjonima bez trunke mliječnih proizvoda.

Tjestenina može biti i te kako ukusna i ako je obogatite alternativnim verzijama sosa, posebno onim na bazi indijskih oraščića, kuvanog karfiola i svilenog tofua.

Naime, svileni tofu daje kremastu teksturu svakom jelu – od njega možete napraviti čak i ukusne posne burgere. Ne sadrži holesterol, a u 100 grama ćete naći oko 5 grama proteina, piše Punkufer.hr.

Kada se svilenkasti tofu spoji sa sjeckanim bijelim lukom, vinskim sirćetom, limunovim sokom i začinima, dobija se fantastičan sos koji u kombinaciji sa dinstanim pečurkama i širokim rezancima neodoljivo podsjeća na rusko jelo Stroganov. Umjesto junetine, u jelo možete dodati malo dimljenog tofua po želji.

Tjestenina sa pečurkama u kremastom svilenom tofu sosu:

Sastojci:

450 g pečuraka

300 g svilenog tofua

250 g tjestenine po želji

125 ml bijelog vina

35 ml limunovog soka

3-4 čena bijelog luka

1 kašika vinskog sirćeta

1 mali luk

1 kašika soja sosa

1 kašičica timijana

1 kašičica seckanog ruzmarina

so i biber po želji

biljno ulje po želji za sotiranje

Priprema:

Napravite vegansku verziju pavlake: u blenderu ili sjeckalici za povrće pomešajte svileni tofu, limunov sok, vinsko sirće, dva čena bijelog luka i malo soli. Blendajte dok se sastojci ne sjedine i ne dobijete jednoličnu smjesu. Ostavite sa strane.

Skuvajte tjesteninu al dente prema uputstvu na pakovanju.

U tiganju zagrijte malo ulja, pa na njemu prodinstajte sjeckani crni luk. Dodajte isječene pečurke i sve zajedno dinstajte pet do deset minuta, ili dok pečurke ne dobiju lijepu zlatnobraon boju.

Dodajte ostatak bijelog luka i sve zajedno pržite još pola minuta. Povrće prelijte bijelim vinom i soja sosom. Začinite timijanom, ruzmarinom i solju i biberom.

Umiješajte vegansku verziju pavlake.

Dodajte kuvanu tjesteninu i poslužite uz salatu po želji. Prijatno!

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

SAD iznijele prvu zvaničnu procjenu o cijenama nafte do kraja godine

Četvrtak, 12.03.2026 | 10:10

Američka Uprava za energetske informacije (EIA), koja djeluje u okviru Ministarstva energetike SAD (DoE), objavila je 10. marta 2026. godine svoj najnoviji izvještaj „Short-Term Energy Outlook“ (STEO), u kojem se po prvi put u potpunosti uzima u obzir eskalacija sukoba na Bliskom istoku koja je započela krajem februara ove godine, prenose Nezavisne.  

Uhapšena dva vozača, auto-putem vozili preko 180 kilometara na sat

Četvrtak, 12.03.2026 | 09:58

Saobraćajna policija uhapsila je dva vozača koji su na auto-putu prekoračili maksimalnu dozvoljenu brzinu, saopštila je Uprava policije (UP) na mreži X.

Živković: Više nećemo tolerisati bahatost vlasti jer je dara prevršila mjeru

Četvrtak, 12.03.2026 | 09:49

Predsjednik Demokratske partije socijalista DPS Danijel Živković ističe da ostavke na rukovodećim funkcijama u Skupštini Crne Gore nisu motivisane željom za opstrukcijom rada parlamenta, već potrebom da se reaguje na, kako kaže, očiglednu simulaciju demokratije i svakodnevne zloupotrebe parlamentarne većine. On je u razgovoru za CdM poručio da DPS više neće tolerisati bahatost vlasti jer je, kako tvrdi, dara prevršila mjeru. Prema njegovim riječima aktuelna vlast je antievropska, ali prije svega anticrnogorska.  

Nepravilnosti u postupanju policije u Tivtu: Građanke dovedene u stanicu bez upoznavanja sa pravima

Četvrtak, 12.03.2026 | 09:37

Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda utvrdila je nepravilnosti u postupanju policijskih službenika Odjeljenja bezbjednosti Tivat prema dvjema građankama koje su u avgustu prošle godine privedene u Donjoj Lastvi zbog navodnog remećenja javnog reda i mira. Ombudsman je konstatovao da policija nije u potpunosti postupila u skladu sa zakonom prilikom primjene ovlašćenja dovođenja, ali i da u konkretnom slučaju nije utvrđeno postupanje koje bi dostiglo nivo nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja.  

Na sjeveru oduzeti vatreno oružje, municija, sredstva za vezivanje, mačeta

Četvrtak, 12.03.2026 | 09:34

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ izvršili su pretrese na više lokacija i tom prilikom oduzeli su oružje, municiju, tablete sa liste opijata, mačetu i sredstva za vezivanje, saopštili su iz Uprave policije (UP).  

Odžić: Spajić farba avione za EU, ali se plašim da će ubrzo aterirati politički

Četvrtak, 12.03.2026 | 09:20

Mislim da građani nemaju razloga za brigu. Sad će nam iz vlasti objasniti da je ipak sve ok, saopštio je funkcioner Evropskog saveza, Petar Odžić.   

ZOCG: Izmjenom zakona omogućiti gradski prevoz između susjednih opština

Četvrtak, 12.03.2026 | 09:03

ajednica opština Crne Gore (ZOCG) dostavila je državnom parlamentu amandman na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, kako bi se omogućio gradski prevoz putnika između susjednih opština i time olakšalo svakodnevno fukcionisanje velikog broja građana.

Denver upisao pobjedu protiv Hjustona uz još jedan Jokićev tripl-dabl

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:51

Košarkaši Denvera pobijedili su na svom terenu ekipu Hjustona sa 129:93 u NBA ligi, uz još jedan tripl-dabl srpskog centra Nikole Jokića.    

Bar: U Akciji “Tahograf” sankcionisano više vozača i firmi

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:47

Barska policiaj realizovala je lokalnu akciju “Tahograf” i sankcionisala više vozača i firmi.

Đoković zaustavljen u osmini finala Indijan Velsa, Drejper ide dalje

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:42

Britanski teniser Džek Drejper pobijedio je Novaka Đokovića rezultatom 2:1 (4:6, 6:4, 7:6(7:5)) u osmini finala mastersa u Indijan Velsu.