Četvrtak, 20.03.2025 | 10:05
IZVOR: pobjeda.me/index.hr

Tramp danas potpisuje UKIDANJE ministarstva obrazovanja

Tramp je Ministarstvo obrazovanja često nazivao rasipnim i pod uticajem liberalne ideologije.




Foto: Youtube screenshot/Forbes Breaking News

Američki predsjednik Donald Tramp planira danas da potpiše izvršnu uredbu kojom će naložiti zatvaranje američkog Ministarstva obrazovanja, prema izjavi jednog zvaničnika Bijele kuće. Ovaj korak predstavlja ispunjenje njegovog obećanja iz kampanje da eliminiše ovu instituciju, koja je već dugo na meti konzervativaca.

Tramp je Ministarstvo obrazovanja često nazivao rasipnim i pod uticajem liberalne ideologije. Međutim, konačno ukidanje ministarstva vjerovatno je nemoguće bez akcije Kongresa, budući da je ministarstvo osnovano 1979. godine zakonom Kongresa.

Prema informacijama Bijele kuće, uredba će naložiti ministarki Lindy McMahon da preduzme sve potrebne korake kako bi omogućila zatvaranje Ministarstva obrazovanja i vraćanje obrazovnih ovlašćenja državama, dok će se nastaviti obezbjeđivanje efikasne i nesmetane isporuke usluga, programa i beneficija na kojima Amerikanci zavise.

Administracija Trampa već sprovodi smanjenje broja zaposlenih u ministarstvu, dok su drastično smanjena sredstva za Kancelariju za ljudska prava i Institut za obrazovne nauke, koji prikuplja podatke o akademskom napretku zemlje, javlja AP.

Konzervativci bi djecu učili kod kuće

Brojni obrazovni radnici i roditelji upozorili su da bi ukidanje Ministarstva obrazovanja dovelo do zanemarivanja djece u američkom obrazovnom sistemu, koji je već suštinski nejednak.

"Ovo nije rješenje za obrazovanje. To je osiguravanje da milioni djece nikada neće dobiti poštenu priliku. A mi se nećemo složiti s tim bez borbe", poručila je Nacionalna asocijacija roditelja.

Bijela kuća još nije jasno navela koje bi funkcije ministarstva mogle biti prenesene na druge institucije ili potpuno ukinute. Na saslušanju prilikom potvrde, McMahon je rekla da bi sačuvala ključne inicijative, uključujući sredstva za škole s niskim prihodima i Pelove stipendije za studente s niskim prihodima.

Cilj administracije, prema njenim riječima, bio bi "bolje funkcionišuće Ministarstvo obrazovanja". Ministarstvo svake godine školama šalje milijarde dolara i upravlja sa 1,6 biliona dolara savezne studentske pomoći.

Republikanci već decenijama razmatraju zatvaranje Ministarstva obrazovanja, tvrdeći da rasipa poreski novac i da savezna vlada ne bi trebalo da ima uticaj na odluke koje bi trebalo da budu u nadležnosti država i škola. Ova ideja dobila je na popularnosti posljednjih godina, dok konzervativne roditeljske grupe traže veću kontrolu nad obrazovanjem svoje djece, a neki zahtijevaju i pravo da ih obrazuju kod kuće.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ministarstvo energetike i rudarstva: Povećan grant za Trans-balkanski koridor, nova faza projekta Otilovići

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 17:34

Ministarstvo energetike i rudarstva saopštilo je da Crna Gora nastavlja investicioni zamah u energetskom sektoru kroz realizaciju strateških infrastrukturnih projekata od nacionalnog i regionalnog značaja, i dodalo da je povećan grant za Trans-balkanski koridor kao i da je projekat Otilovići u novoj fazi.  

Crnogorski dokumentarni film “Čovjek lavina“ nagrađen na festivalu ZagrebDox

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:32

HRT nagradu publike za najbolji Regionalni film u režiji Slobodanke Radun ponio je snažni i slojevit portret Dragoljuba Đuričića, crnogorskog muzičara i vizionara, čovjeka koji je svoj životni vijek posvetio umjetnosti.  

Četiri osobe poginule u nesreći na autoputu Ruma-Šabac, vozač pogriješio uključenje

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 17:30

Četiri osobe poginule su u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko 13 časova na autoputu Ruma-Šabac, potvrđeno je za N1 u MUP-u Srbije.

Počinje rekonstrukcija Bokeške ulice: Radovi vrijedni 179.736 eura trajaće 60 dana

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 16:44

Radovi na rekonstrukciji Bokeške ulice, na dionici od Ulice slobode do Njegoševe ulice, u okviru zahvata DUP-a „Nova Varoš – blok F“, uskoro počinju, a kako je saopšteno iz Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice, riječ je o projektu koji će se realizovati u postojećim gabaritima sa ciljem unapređenja saobraćajne i komunalne infrastrukture u ovom dijelu grada, prenosi RTV Podgorica.

Marković ima pištolj i preko 100.000 eura u bankama

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 16:22

Vrhovni državni tužilac (VDT) Milorad Marković u bankama ima preko 100.000 eura, a prijavio je i oružje, odnosno pištolj, pokazuju podaci iz novog imovinskog kartona koji je dostavio Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK).

Lalatović Travel: Nije bilo namjere diskriminacije, izvinjenje upućeno putnici

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:41

Kompanija Lalatović Travel oglasila nakon objave putnice Marsele Sukić i Bošnjačke stranke koja je događaj kvalifikovala kao vjersku diskriminaciju. U saopštenju navode da su, kao firma koja već dvije decenije posluje u oblasti prevoza putnika, osjetili obavezu da se obrate javnosti i pojasne okolnosti slučaja.

Širi se snimak nezavisnog novinara: Pogledajte šta je radio šef FBI-a dok se pucalo!

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:57

Pojavio se novi snimak sa gala večere u Vašingtonu na kojoj je došlo do pucnjave, a koja se širi društvenim mrežama. Objavio ju je nezavisni novinar Aaron Parnas.  

VIDEO: Stranci čistili ostrvo Sveti Nikola: 10 vreća otpada izvučeno kajacima

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:10

Na ostrvu Sveti Nikola u Budvi danas je sprovedena velika akcija čišćenja u kojoj je učestvovalo 35 stranih državljana, koji su sa ostrva uklonili čak 10 velikih vreća otpada i kajacima ih prebacili na kopno.

Prva banka tužila Miluna Zogovića

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 09:28

Prva banka podnijela je tužbu protiv bivšeg potpredsjednika Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Miluna Zogovića, zbog izjava koje je, prema navodima tužbe, iznio u televizijskoj emisiji na "Adria TV" a koje banka smatra neistinitim i štetnim po njen ugled.

Šturanović: Oglas za radno mjesto u Sportskim objektima trajao tri dana, i to za vrijeme praznika

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 10:46

Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada i sekretarka za međunarodnu saradnju Savjeta mladih Maša Šturanović navela je da je oglas za šefa službe za zaštitu lica i imovine u preduzeću Sportski objekti trajao tri dana i to za vrijeme praznika.

Na premijerskom satu i o Specijalnom sudu za organizovani kriminal

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:46

Poslanički klubovi postavili su pitanja za premijera Milojka Spajića uoči premijerskog sata koji je zakazan za 30. april, saznaje portal RTCG-a nezvanično u Parlamentu. Na sjednici će se govoriti o formiranju Specijalnog suda za organizovani kriminal, infrastrukturi, promjenama Ustava, ekonomskoj politici...

Bogdanović: Sramno saopštenje Apelacionog suda

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:15

Boris Bogdanović, generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata oštro je reagovao na saopštenje Apelacionog suda, ocjenjujući ga kao pokušaj skretanja pažnje sa suštine slučaja ukidanja pritvora osuđenom za ubistvo. Poručio je da problem nije u pogrešno navedenom prezimenu, već u činjenici da pravosudni sistem nije donio odluku u zakonskom roku, čime je, kako tvrdi, nanesena šteta pravdi i povjerenju građana.  

Ministarstvo energetike i rudarstva: Povećan grant za Trans-balkanski koridor, nova faza projekta Otilovići

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 17:34

Ministarstvo energetike i rudarstva saopštilo je da Crna Gora nastavlja investicioni zamah u energetskom sektoru kroz realizaciju strateških infrastrukturnih projekata od nacionalnog i regionalnog značaja, i dodalo da je povećan grant za Trans-balkanski koridor kao i da je projekat Otilovići u novoj fazi.  

Crnogorski dokumentarni film “Čovjek lavina“ nagrađen na festivalu ZagrebDox

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:32

HRT nagradu publike za najbolji Regionalni film u režiji Slobodanke Radun ponio je snažni i slojevit portret Dragoljuba Đuričića, crnogorskog muzičara i vizionara, čovjeka koji je svoj životni vijek posvetio umjetnosti.  

Četiri osobe poginule u nesreći na autoputu Ruma-Šabac, vozač pogriješio uključenje

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 17:30

Četiri osobe poginule su u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila oko 13 časova na autoputu Ruma-Šabac, potvrđeno je za N1 u MUP-u Srbije.

Mikić: Region će napredovati kada jednako osudimo sve zločine i poštujemo sve žrtve

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:11

Poslanik i izvršni direktor Građanskog pokreta URA Zoran Mikić poručio je da će Balkan krenuti naprijed tek kada se prestane sa političkim licemjerstvom, odnosno nakon što se jednako osude svi zločini i jednako poštuju sve žrtve ratova na ovim prostorima.  

Dokumenta o ključnim momentima crnogorske prošlosti

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 18:00

Povodom obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti, jednog od najznačajnijih datuma u novijoj istoriji Crne Gore, Državni arhiv Crne Gore realizovaće tokom maja projekat pod nazivom „Arhiv u javnom prostoru – Čuvajući Arhiv, čuvamo Crnu Goru!“.

Građanska alijansa: Unapređenje participacije mladih ključ za stabilnije i bezbjednije društvo

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 17:46

Vraćanje povjerenja mladih u demokratske procese mora započeti na lokalnom nivou, uz njihovo stvarno i smisleno uključivanje u donošenje odluka, kako bi bilo moguće graditi bolju i stabilniju budućnost, zaključak je Foruma „Obećanje mladih za mir“, koji je danas Građanska alijansa organizovala u Podgorici.  

Počinje rekonstrukcija Bokeške ulice: Radovi vrijedni 179.736 eura trajaće 60 dana

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 16:44

Radovi na rekonstrukciji Bokeške ulice, na dionici od Ulice slobode do Njegoševe ulice, u okviru zahvata DUP-a „Nova Varoš – blok F“, uskoro počinju, a kako je saopšteno iz Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice, riječ je o projektu koji će se realizovati u postojećim gabaritima sa ciljem unapređenja saobraćajne i komunalne infrastrukture u ovom dijelu grada, prenosi RTV Podgorica.

Van Dajk: Salah će dobiti oproštaj kakav zaslužuje

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 17:29

Kapiten Liverpula Virdžil van Dajk uvjeren je da će Mohamed Salah dobiti oproštaj kakav zaslužuje na kraju svoje uspješne epizode u tom klubu, čak i ukoliko ga povreda spriječi da ponovo zaigra do kraja sezone.