Četvrtak, 20.03.2025 | 14:51
IZVOR: nova.rs

DUGME u automobilu koje svi imaju, a pogrešno ga koriste – Znate li čemu SLUŽI?

Istraživanja pokazuju da pravilna upotreba recirkulacije može smanjiti količinu štetnih čestica u automobilu za čak 20%!




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Ljetnjeg dana sjednete u automobil, uključite klimu i očekujete trenutni osjećaj svježine… ali umjesto toga, klima se muči, hlađenje traje predugo, a željeni efekat izostaje. Problem možda nije u samom klima uređaju, već u nepravilnoj upotrebi dugmeta za recirkulaciju vazduha! Mnogi vozači ne znaju kada treba da je uključe, a kada da je isključe, što može dovesti do slabijeg rada klime, veće potrošnje goriva i lošijeg kvaliteta vazduha u kabini.

Recirkulacija vazduha omogućava da se već ohlađen vazduh ponovo koristi unutar automobila, umjesto da sistem uvlači vreo spoljašnji vazduh. To znači brže hlađenje i manji napor za klima uređaj, što poboljšava njegovu efikasnost i smanjuje potrošnju goriva.

Ako je automobil dugo bio izložen suncu i unutrašnjost mu je pregrijana, prije nego što uključite recirkulaciju, otvorite prozore na nekoliko minuta kako biste izbacili vreo vazduh. Zatim zatvorite prozore i aktivirajte klimu za optimalan efekat.

U hladnijim mjesecima dugotrajna upotreba recirkulacije može dovesti do nakupljanja vlage u kabini, što uzrokuje zamagljivanje stakala. Da biste sprijčili ovaj problem, povremeno isključite recirkulaciju i pustite svjež vazduh da cirkuliše kroz vozilo.

Bez obzira na godišnje doba, kada se nalazite u gustoj saobraćajnoj gužvi ili vozite kroz zagađene djelove grada, aktiviranje recirkulacije je od ključne važnosti. Na taj način spriječavate ulazak izduvnih gasova i drugih zagađivača u kabinu. Istraživanja pokazuju da pravilna upotreba recirkulacije može smanjiti količinu štetnih čestica u vozilu za čak 20%!

Kako znati da li je recirkulacija uključena?

Na kontrolnoj tabli potražite dugme sa ikonom automobila i kružnom strelicom unutar njega. Kada lampica svijetli, recirkulacija je aktivna. Neka vozila imaju i automatsko prebacivanje u zavisnosti od spoljašnjih uslova.

Prateći ove savjete, poboljšaćete efikasnost klima uređaja, smanjiti potrošnju goriva i obezbijediti bolji kvalitet vazduha u kabini. Učinite svoju vožnju prijatnijom i zdravijom!

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Profit Mercedesa prepolovljen, u kompaniji nisu mnogo zabrinuti

Nedjelja, 15.02.2026 | 20:39

Američke carine, nepovoljni valutni odnosi i sve snažnija konkurencija iz Kine prepolovili su neto profit Mercedesa, sa 10,4 milijardi eura iz 2024. na 5,3 milijardi prošle godine.

Zašto je sudar pri 35 km/h često opasniji od udesa pri 50 km/h?

Srijeda, 11.02.2026 | 17:35

Automobili su danas sigurniji nego ikada prije, ali kako bi se taj trend nastavio, standardi se stalno podižu. Organizacija EuroNCAP od početka 2026. godine uvodi nove, strožije testove u sistem ocjenjivanja vozila, s posebnim fokusom na sudare pri manjim brzinama i ponašanje automobila u stvarnom saobraćaju.

Koliko goriva je najbolje imati u rezervoaru? Stučnjaci dali jasan odgovor

Utorak, 03.02.2026 | 14:44

Najvažnije je da gorivo ne padne ispod jedne četvrtine, jer to štiti pumpu za gorivo i smanjuje rizik da ostanete bez benzina u nezgodnom trenutku.

VIDEO: Volkswagen Buba sa kafom na instrument tabli: Ludilo pedesetih koje je postalo kolekcionarski raritet

Četvrtak, 08.01.2026 | 11:00

Godine 1959., vlasnici Volkswagena Bube mogli su, bar u teoriji, skuvati kafu tokom vožnje. Zahvaljujući dodatku nazvanom Hertella Auto Kaffeemaschine, instrument-tabla ovog legendarnog automobila postajala je improvizovani kafić na točkovima.

Ključni savjeti - Kako sigurno voziti automatik po snijegu i ledu

Nedjelja, 04.01.2026 | 12:47

Automatik olakšava vožnju jer sam mijenja brzine. Iako je to praktično, u određenim situacijama – posebno na klizavim putevima – imate manju direktnu kontrolu.

Otvoreno pismo Vesne Medenice: Sinu poručujem da se ne predaje, pa makar ja umrla u pritvoru, a neću

Subota, 28.02.2026 | 21:07

Bivša predsjednica Vrhovnog suda uputila je danas medijima, prije nego je sprovedena u spuški pritvor, otvoreno pismo.

Advokat Radulović o Šćepanoviću: "On zna sve, osim gdje su bjegunci"

Subota, 28.02.2026 | 20:42

"Dok direktor policije tvrdi da zna svaki detalj u Crnoj Gori, javnost zna samo jedno – da su mu pred očima pobjegli oni koje je sistem morao držati pod kontrolom".

Martinović: Oružje poklonjeno ili naslijeđeno, municija od Milovog obezbjeđenja

Subota, 28.02.2026 | 20:21

Advokat biznismena koji je danas uhapšen Aca Đukanovića, Nikola Martinović kazao je da oružje koje je pronađeno u kući u Rastocima nema veze sa Đukanovićem. On je rekao da je riječ o puškama koje je njegov brat, bivši predsjednik crne Gore Milo Đukanović dobijao na poklon, zatim o oružju njihovog pokojnog oca, a municija je navodno zaostatak od MUP-a Crne Gore i Agencije za nacionalnu bezbjednost koji su obezbjeđivali štićenu ličnost, odnosno nekadašnjeg premijera i predsjednika Crne Gore. Poručio je da niko ne želi da opstruira postupak.

(VIDEO) Amerikanci objavili snimak napada na Iran; Prvi put korišćeno novo oružje

Subota, 28.02.2026 | 21:33

Američka centralna komanda (CENTCOM) objavila je video-snimke koje prikazuju današnje udare Sjedinjenih Američkih Država na Iran.

Crna Gora dočekuje Grčku u ponedjeljak: Ispunimo dvoranu i bodrimo naše momke do još jednog trijumfa

Subota, 28.02.2026 | 19:00

Nakon velike pobjede u prethodnom duelu, košarkaška reprezentacija Crne Gore ponovo izlazi na teren protiv selekcije Grčke. Novi okršaj zakazan je za ponedjeljak u 19 sati u dvorani Morača, a naši momci imaju priliku da još jednom pokažu snagu, borbenost i zajedništvo koje ih krasi.

Iranska revolucionarna garda: Ubili smo i ranili 560 američkih vojnika

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:54

Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) saopštila je da je izvela napade na američke i britanske ciljeve na moru i kopnu. Tvrde da su pogodili tri naftna tankera, kao i da su u napadima na američke baze u regionu ubili ili ranili 560 američkih vojnika.  

CRNOGORSKA PJEVAČICA NIKOLINA GRBA SNIMILA NOVU PJESMU "APEL" KOJA POZIVA NA MIR

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:46

Nikolina, koju publika pamti po ulozi u popularnoj seriji „Besa“, spot za novu pjesmu objavila je na svom YouTube kanalu

Merc: Iran mora da okonča neselektivne napade; Iranski narod ima pravo da odlučuje o svojoj sudbini

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:39

Njemački kancelar Fridrih Merc pozvao je danas Iran da "odmah okonča ove neselektivne napade", koje je ta zemlja preduzela protiv meta na Bliskom istoku, nakon napada Sjedinjenih Američkih Država i Izraela.    

Zirojević o Krapoviću: Zamislite šta bi Demokrate radile da se ovako ponašao neki ministar iz prethodne vlasti

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:28

Zamislite šta bi Demokrate činile da se ovako ponašao neki ministar iz prethodne vlasti, komentariše poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević situaciju u Budvi, gdje je ministar odbrane Dragan Krapović danas uklonio parkirani automobil koji je blokirao pristup gradilištu.

Tramp tvrdi: Novi iranski lideri žele da razgovaraju, pristao sam

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:23

Predsjednik SAD-a Donald Tramp je u nedjelju u intervjuu izjavio da je 48 iranskih lidera ubijeno tokom američkih i izraelskih napada na Iran. Takođe je drugom mediju kazao da novi lideri Irana žele da razgovaraju, a da je on pristao na to.  

Medojević: Da li je hapšenje Đukanovića zbog benignih djela borba protiv mafije ili pokušaj njegovog reketiranja?

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:21

Osvrnuvši se na hapšenje Aca Đukanovića, rođenog brata dugogodišnjeg predsjednika i premijera Crne Gore, lider Pokreta za promjene (PZP) Nebojša Medojević kazao je da medijsko-politicki igrokazi mogu dovesti do destabilizacije zemlje. On je na svom Fejsbuk profilu naveo da mafija ima dosta spavača i resursa, ubica i špijuna da može da pokrene kampanju terora i da sruši aktuelnu Vladu.

Turković reagovao na tvrdnje Zvrka : Prihodi budžeta za januar 2026. na većem nivou u odnosu na plan za oko 200.000 eura

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:13

Većina pročita naslov i idemo dalje, ali ono što je za građane najbitnije jeste da znaju da su prihodi budžeta za januar 2026. ostvareni na većem nivou u odnosu na plan za oko 200.000 eura, a u odnosu na 2025. godinu su veći za oko 5,9 miliona eura, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković.  

Žakelj uoči mega utakmice: Grci će biti agresivniji, ali nismo završili posao

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:06

Košarkaška reprezentacija Crne Gore u ponedjeljak (19h) igra meč koji može da odredi čitav ciklus kvalifikacija za Mundobasket 2027. godine. Nakon jedne od najvećih pobjeda u istoriji, trijumfa nad Grčkom u gostima, “crveni” dočekuju iste rivale, ali sada pred svojom publikom, u grotlu “Morače”.  

MVP: Crnogorski državljani da ne putuju u Iran, Izrael, Ujedinjene Arapske Emirate, Katar, Kuvajt i Bahrein

Nedjelja, 01.03.2026 | 17:57

Usljed dodatnog pogoršanja bezbjednosne situacije u regionu Bliskog istoka, Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore pozvalo je crnogorske državljane da se, do daljnjeg, uzdrže od putovanja u Iran, Izrael, Ujedinjene Arapske Emirate, Katar, Kuvajt i Bahrein.

Georgina pokazala koliko se život može promijeniti u 10 godina: Od prodavačice do modne ikone Guccija

Nedjelja, 01.03.2026 | 17:27

Georgina Rodriguez je na svom Instagram profilu podijelila niz fotografija, a među kojima je i jedna fotografija stara 10 godina kada je radila kao asistentica prodaje u Guccijevoj radnji.