Jedna im je stvar pomogla da prežive.
Foto: YouTube screenshot/ NBC News
Sunita Williams je 16. april 2007. trčala Bostonski maraton. No, nije bila u Bostonu. Nije čak ni bila u Sjedinjenim Američkim Državama.
Unutar Međunarodne svemirske stanice, više od 400 kilometara iznad nivoavmora, NASA-ina astronautkinja Suni Williams postala je prva osoba koja je istrčala maraton u svemiru.
Sunita Williams, koja sada ima 59 godina, ponovo je testirala svoju izdržljivost u junu 2024. nakon što se Boeingova kapsula, kojom je stigla na Međunarodnu svemirsku stanci, pokvarila.
Trebala je s kolegom astronautom Butchom Wilmoreom otići na osmodnevno putovanje, no sve je zapravo trajalo čak devet mjeseci.
Njih dvoje su se nedavno, srećom, sigurno spustili na Floridu i potom odmah otputovali u Houston.
Dok su u svemiru, astronauti inače moraju vježbati dva sata dnevno, svaki dan. To propisuju NASA-ini protokoli jer nulta gravitacija tamo gore s vremenom može izazvati propadanje kostiju i mišića, piše nova.rs.
Rutina pruža osjećaj stabilnosti
Williams je svako jutro prvo vježbala, i to je bila njena rutina – buđenje u 5:30 ujutro, a zatim trčanje, vožnja bicikla i dizanje tegova do 7:30 ujutro, piše CNBC.
Wilmore i Williams sada će morati proći 45-dnevni program prilagodbe na Zemljinu gravitaciju. To će biti personalizovani program oporavka, a svakog će dana po dva sata vježbati s osobnim trenerima.
U neizvjesnim i potencijalno izazovnim situacijama, poput one u kojoj su se našli Williams i Wilmore, rutina može biti od velike pomoći.
“Rutina nam pruža osjećaj stabilnosti“,navodi Psihološko udruženje Ontarija. “Posebno je korisna kada imate nešto na što se možete osloniti tokom stresa ili nesigurnosti.“
Vježbanje može biti ključan dio zdrave rutine jer doprinosi i mentalnom i fizičkom zdravlju, pokazuju istraživanja.
“Neka istraživanja sugeriraju da ustaljen ritam može pomoći ljudima da pronađu fokus i umire se“, rekao je za CNBC jedan psiholog s Medicinskog fakulteta u Arizoni.
Jutarnje vježbanje takođe pomaže u pridržavanju planova treninga. Ne morate vježbati svaki dan, ali dobro je to činiti ujutro jer su manje šanse da ćete preskakati treninge.
Na kraju, najvažnije je da vježbate, barem donekle.
“Za većinu nas koji žele vježbati radi opšteg zdravlja, najbolje vrijeme je ono koje najbolje odgovara vašem načinu života i omogućava vam da to redovno činite“, rekao je kardiolog Erik Van Iterson za stranicu Cleveland Clinic.
KOMENTARI (0)