Petak, 21.03.2025 | 13:16
IZVOR: kolektiv.me

Morsko dobro: Hitno donijeti odluku o imenovanju direktora preduzeća

Iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom uputili su dopis Vladi Crne Gore od koje traže da u što hitnijem roku imenuje direktora tog preduzeća, u suprotnom njihovo poslovanje je ugroženo, kao i predstojeća turistička sezona.




Foto: Facebook screenshot/JP Morsko dobro

Iz preduzeća ističu da je u toku tenderski postupak za zakup kupališta i lokacija za postavljanje privremenih objekata u zoni morskog dobra, te da u narednih 10 dana treba pristupiti potpisivanju ugovora sa korisnicima, a to neće moći da se obavi bez potpisa direktora.

„Već su raspisani tenderi za 398 kupališta i 277 privremenih lokacija, a preostalo je da se raspišu tenderi za još 20 kupališta i 750 privremenih lokacija. Od imenovanih komisija, izvršeno je otvaranje ponuda, bodovanje i rangiranje, te su donijete odluke za 398 kupališta, a u narednih 10 dana po planu i agendi započinju postupci zaključivanja ugovora sa korisnicima. Međutim, ukoliko do tada Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom ne bude imalo imenovanog direktora, nećemo biti u mogućnosti da zaključi ugovore, korisnici neće moći biti uvedeni u posjed, niti da koriste prava koja su stekli na osnovu sprovedenog tenderskog postupka, što će direktno implicirati negativne posljedice na početak i odvijanje turističke sezone“, stoji u saopštenju.

Kako navode, preduzeće je uložilo ozbiljan rad, trud i napor u cilju što bržeg i efikasnijeg sprovođenja tenderskog postupka po donijetim Odlukama Vlade Crne Gore, u skladu sa zakonskim procedurama i rokovima, upravo u cilju obezbjeđivanja blagovremenog zaključenja ugovora sa korisnicima i osposobljavanja kupališta i privremenih lokacija za privremene objekte do početka turističke sezone, te da svako prolongiranje rokova i odugovlačenje vremena direktno utiče na pripremu i efekte turističke sezone.

„Za 277 privremenih lokacija u toku je tender, a javno otvaranje ponuda zakazano je za 25, 26. i 27. mart. U ovom momentu nisu formirane komisije za sprovođenje postupka, jer rješenja o imenovanju komisija shodno Statutu potpisuje direktor. Ukoliko ne dođe do imenovanja komisija najkasnije do ponedjeljka 24. marta, doći ćemo u situaciju da neće moći da se izvrši otvaranje ponuda u tačnom vremenskom roku koji je definisan javnim pozivom, time će doći do totalnog urušavanja započetog tenderskog postupka, a ponuđači će, pored razumnog nezadovoljstva, steći osnov da tuže ovo preduzeće za štetu koju su pretrpjeli, da ne pominjemo urušavanje ugleda i povjerenja u institucije sistema. Takođe Vas obavještavamo da su tenderi za 20 kupališta i 750 privremenih lokacija spremni za objavu, te da se i za objavu istih čeka imenovanje direktora“, navodi se u dopisu.

Uz sve, i poslovanje trajekta dovedeno je u fazu vanrednog, tenderi za dokovanje i remont su obustavljeni i na čekanju, nabavka goriva je u zastoju i trenutno se samo uz pomoć impovizacije obezbjeđuje prevoz na relaciji Kamenari – Lepetene.

„U nadi da ćete razumjeti ozbiljenost situacije i nećete dozvoliti totalni kolapas ne samo ovog preduzeća već i dobrim dijelom privrede Crne Gore, urgiramo i molimo vas za postupanje koje bi preduprijedilo sve navodne posljedice“, zaključeno je u dopisu Vladi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Bader: Zbog nejasnih pravila, trpe i život i poslovanje stranaca

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 12:43

Primjena izmjena i dopuna Zakona o strancima u dijelu koji se odnosi na dozvoljeno odsustvo stranaca iz Crne Gore otvorila je niz pravnih i praktičnih nedoumica koje zahtijevaju jasno i ujednačeno tumačenje nadležnih institucija, saopštio je predsjednik Fondacije za budućnost turizma Crne Gore i predsjednik Odbora za turizam u Njemačko-crnogorskom poslovnom klubu Mihael Bader.

Vukićević: Tokom ljeta biće uspostavljena direktna linija Podgorica - Antalija

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 11:11

Tokom ljetnje avio-sezone biće uspostavljena direktna avio-linija Podgorica - Antalija, saopštila je ministarka saobraćaja u ostavci Maja Vukićević.

Tolić: Ovo je godina u kojoj moramo pokazati da možemo da uvedemo treću smjenu i noćne letove

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 10:57

Otvaranje nove avio-linije Podgorica - Katanija dodatno je obogatilo listu destinacija sa crnogorskih aerodroma i predstavlja još jednu dobru vijest za putnike, ali i za domaću avijaciju.

Vuković: Svaki euro iz budžeta mora biti planski uložen, odgovorno potrošen i u službi javnog interesa

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 10:49

Ministar finansija Novica Vuković otvorio je sastanak Radne grupe za praćenje realizacije Programa reforme upravljanja javnim finansijama (PMF) za period 2022–2026. godine, poručivši da uređene, transparentne i odgovorno vođene javne finansije predstavljaju osnov stabilne ekonomije, boljeg života građana i snažnijeg povjerenja u institucije.

Potpisan Memorandum o unapređenju pomorskog sektora

Nedjelja, 01.02.2026 | 11:07

Predstavnici Ministarstva pomorstva i Unije pomoraca potpisali su Memorandum o saradnji u cilju unapređenja položaja pomoraca i jačanja međusobnih odnosa u korist pomorskog sektora, saopšteno je iz tog resora.

Joković čestitao Đokoviću: Duboko poštovanje prema svemu što je još jednom pokazao – na terenu i van njega

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 13:19

Predsjednik socijalističke narodne partije SNP Vladimir Joković, čestitao je Novaku Đokoviću na jučerašnjoj igri, uz, kako je kazao, duboko poštovanje prema svemu što je još jednom pokazao – na terenu i van njega.

Tokom vikenda uhapšeno 98 vozača

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 13:15

Tokom vikenda, u nedjelju, na crnogorskim putevima zabilježeno je 37 saobraćajnih nezgoda, u kojima su tri osobe zadobile teške, a 20 lake tjelesne povrede, saopšteno je iz Uprave policije. 

Zelenski: Energetski sistem stabilizovan, ali ekstremna hladnoća ostaje prijetnja

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 13:05

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da su ekipe za popravke u potpunosti vratile energetski sistem u stanje prije tehničkog kvara koji se dogodio prije dva dana, i da sistem radi stabilno.

Dukaj: Crna Gora značajno unaprijedila sajber bezbjednost, sprovela brze i vizionarske reforme

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 12:59

Značajan napredak u oblasti sajber bezbjednosti pomjerio je Crnu Goru čitavu deceniju unaprijed u odnosu na avgust 2022. godine, ocijenio je ministar javne uprave, Maraš Dukaj, na skupu o unapređenju informatičke infrastrukture, organizovanom u saradnji sa DCAF-om.

Treslo se tlo u BiH: Zemljotres se osjetio i u Crnoj Gori i Hrvatskoj

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 12:54

Zemljotres je registrovao i crnogorski Zavod za seizmologiju.

Striković: ES neće učestvovati u ucjenama i političkoj trgovini BS

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 12:45

Potpredsjednik SDP i predstavnik Evropskog saveza Adnan Striković kazao je za Portal RTCG da koalicija u Bijelom Polju formalno nije raskinuta, ali da je po njegovom mišljenju prestala da postoji" namjernom bezrazložnom opstrukcijom" od strane Bošnjačke stranke (BS).

Bader: Zbog nejasnih pravila, trpe i život i poslovanje stranaca

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 12:43

Primjena izmjena i dopuna Zakona o strancima u dijelu koji se odnosi na dozvoljeno odsustvo stranaca iz Crne Gore otvorila je niz pravnih i praktičnih nedoumica koje zahtijevaju jasno i ujednačeno tumačenje nadležnih institucija, saopštio je predsjednik Fondacije za budućnost turizma Crne Gore i predsjednik Odbora za turizam u Njemačko-crnogorskom poslovnom klubu Mihael Bader.

Knežević: Mujović je bivši gradonačelnik

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 12:38

Saša Mujović, ako drži do riječi, treba koliko je danas da podnese ostavku i ja ga pozivam da to učini. On više nije gradonačelnik Podgorice, poručio je lider Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Institut alternativa: Ključnu godinu za EU integracije Vlada i Skupština počinju bez usvojenih planova rada

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 12:26

Iz Instituta alternativa saopšteno je da ključnu godinu za zatvaranje pregovora sa Evropskom unijom i Vlada i Skupština, kako kažu, počinju bez usvojenih planova. Vlada, prema njihovim riječima, funkcioniše bez usvojenog programa rada, a godišnje planove ne usvajaju ni skupštinski odbori.

Živković, Vuković i Nikolić na Molitvenom doručku

Ponedjeljak, 02.02.2026 | 12:14

Predsjednik DPS-a i poslanik Danijel Živković, potpredsjednik DPS-a i poslanik Ivan Vuković i šef Kluba poslanika DPS-a u Skupštini Crne Gore Andrija Nikolić, pozvani su na 74. po redu Molitveni doručak koji će 4. i 5. februara biti održan u Vašingtonu.