Petak, 21.03.2025 | 15:08
IZVOR: avaz.ba

Sud PRESUDIO u korist POZNATE PJEVAČICE: Nema povrede autorskih prava za BOŽIĆNI HIT

Sud je stao na stranu pop zvijezde Maraje Keri u sporu oko navodnog nezakonitog kopiranja elemenata njenog kultnog prazničnog hita ''All I Want for Christmas Is You'', iz istoimene country pjesme.




Foto: YouTube screenshot/Jimmy Kimmel Live

Okružna sutkinja Monika Almadani iz Los Angelesa u presudi donesenoj u srijedu zaključila je da autori pjesme ''All I Want for Christmas Is You'' grupe Vins Vans i Valijants nisu uspjeli dokazati da je njihova kompozicija dovoljno slična onoj Maraje Keri da bi se moglo govoriti o povredi autorskih prava.

Vins Vans i Valijants svoju pjesmu objavili su 1989.

Kompozicija ''All I Want for Christmas Is You'' koju izvode Vins Vans i Valijants izašla je 1989. godine i našla se na Billboardovoj listi tokom praznika devedesetih. 

S druge strane, Marajina verzija pojavila se 1994. na albumu ''Merry Christmas'' i od tada je postala nezaobilazan przanični klasik, dominirajući Billboard Hot 100 ljestvicom svake sezone od 2019. godine.

Tekstopisci Endi Stoun, poznat kao Vins Vans, i Troj Pauers podnijeli su tužbu 2023. godine, zahtijevajući odštetu od najmanje 20 miliona dolara.

Maraja Keri je prošle godine uzvratila tvrdeći da su pjesme "potpuno različite" i naglasila da su sličnosti koje postoje uobičajene za mnoge božićne pjesme, poput "snijega, imele, poklona ispod božićnog drvca i željeti voljenu osobu za Božić".

Sutkinja Almadani je u srijedu presudila da dvije pjesme nemaju dovoljno zajedničkih elemenata da bi porota mogla zaključiti da je došlo do povrede autorskih prava, ističući razlike u melodijama, tekstovima i drugim muzičkim karakteristikama.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Milatović: Država izgubila osuđenog kriminalca, Spajić ili da smijeni odgovorne ili da sam preuzme odgovornost

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:05

Vijest da policija traga za Milošem Medenicom, iako mu je juče izrečena višegodišnja zatvorska kazna i iako je bio u kućnom pritvoru, predstavlja neviđeni skandal i krah neozbiljnog sistema, pred očima javnosti, saopštio je preddsjednik države Jakov Milatović.

Bulsi olako ispustili dvocifrenu prednost, Vučević najefikasniji

Četvrtak, 29.01.2026 | 08:51

Na dobrom putu bili su Čikago Bulsi da se ekspresno vrate na pobjednički kurs nakon poraza od LA Lejkersa, na gostovanju Indijani imali su +10 na pet minuta prije kraja, ali su onda dozvolili rivali da se razigra i napravi preokret.

Carinici na GP Debeli Brijeg pronašli pištolj i municiju

Četvrtak, 29.01.2026 | 08:51

Carinski službenici su, u saradnji sa službenicima Uprave policijejuče su na graničnom prelazu Debeli Brijeg, prilikom redovne granične kontrole, otkrili neprijavljeno vatreno oružje kod državljana Republike Hrvatske.

ASK: Pribavili sve informacije, odluke ne donosimo pod pritiskom

Četvrtak, 29.01.2026 | 08:42

Agencija za sprečavanje korupcije potvrdila je da je pri kraju postupak koji se vodi povodom dodjele Trinaestojulske nagrade Bećiru Vukoviću. Iz ASK navode da su pribavljeni svi relevantni podaci i dokumentacija, te da će odluka biti donesena isključivo na osnovu zakona i utvrđenih činjenica. Predmet se razmatra u trenutku kada se zakonitost dodjele nagrade ispituje i pred sudovima i tužilaštvom.

Jokić propušta još jednu utakmicu

Četvrtak, 29.01.2026 | 08:41

Denver Nagetsi objavili su na društvenim mrežama da Nikola Jokić neće biti u sastavu ni za duel sa Bruklin Netsima.

Nema „Luče” bez petica na maturi: Mijenja se uredba o priznanju koje se dodjeljuje učenicima za izuzetne rezultate

Četvrtak, 29.01.2026 | 08:33

Nova Uredba bi uskoro mogla da se nađe na dnevnom redu sjednice Vlade Crne Gore, a trebalo bi da se primjenjuje od naredne školske godine.

URA: Bijeg Miloša Medenice najveći bezbjednosni propust u istoriji Crne Gore

Četvrtak, 29.01.2026 | 08:17

Nemogućnost policije da pronađe i uhapsi osuđenog šefa organizovane kriminalne grupe Miloša Medenicu, koji se nalazio u kućnom pritvoru, predstavlja najveći bezbjednosni propust u savremenoj istoriji Crne Gore i još jedan je dokaz potpunog kolapsa institucija sistema i bezbjednosti 44. Vlade Crne Gore, ocijenili su iz Građanskog pokreta URA.

Godinu i po prije isteka ugovora: Rastali se Čelsi i Sterling

Srijeda, 28.01.2026 | 21:59

Fudbalski klub Čelsi sporazumno je raskinuo ugovor sa svojim napadačem Rahimom Sterlingom.

Šaranović: Na sastanku očekujem ministra pravde, predstavnike sudstva i direktora ANB-a

Srijeda, 28.01.2026 | 21:10

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, saopštio je da se on i direktor Uprave policije uvijek odazivaju pozivima na sastanke, te da očekuje široko institucionalno učešće na sastanku o predmetnoj temi.

Čarapić: Bjekstvo Medenice bilo predvidivo nakon odbijanja izmjena ZKP-a

Srijeda, 28.01.2026 | 20:43

Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić reagovao je na vijest da policija traga za Milošem Medenicom, nakon što mu je danas, poslije izricanja presude, sutkinja Vesna Kovačević odredila pritvor zbog opasnosti od bjekstva. Medenici je, podsjećamo, izrečena jedinstvena kazna zatvora od 10 godina i dva mjeseca, kao i novčana kazna od 50.000 eura.