Petak, 21.03.2025 | 16:27
IZVOR: RTS, Live Science

Nova istraživanja sugerišu da se GALAKSIJE formiraju drugačije nego što smo mislili

Novo otkriće, do kojeg se došlo pomoću svemirskog teleskopa „Džejms Veb“ potencijalno mijenja dosadašnje pretpostavke o brzini formiranja zvijezda i galaksija u ranoj fazi postojanja svemira.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Astronomi su detektovali kiseonik u drevnoj galaksiji "JADES-GS-z14-0", koja se formirala tek 300 miliona godina posle Velikog praska. Ta galaksija, koja je prvi put primijećena 2024. godine, pokazuje jasno prisustvo kiseonika u periodu kada je svemir bio star tek dva odsto svoje aktuelne, odnosno ukupne starosti.

Pošto se elementi kao što je kiseonik uz teške elemente formiraju u jezgrima zvezda, njegovo rano prisustvo sugeriše istraživačima da su se prve zvijezde rađale i umirale dosta brže nego što se to do sada mislilo.

Istraživači su koristili i teleskop „ALMA” koji je stacioniran u Čileu da bi analizirali tu daleku galaksiju. Tako su otkrili da ona sadrži čak deset puta veće količine kiseonika nego što su očekivali.

„Zapanjen sam ovakvim iznenađujućim rezultatima. Oni nam otvaraju novi pogled na prve faze evolucije galaksija", izjavio je astronom Stefano Karnijani sa Univerziteta u Pizi.

„To je kao kad naiđete na adolescenta kada odete u posetu negdje gdje očekujete da vidite bebu. Rezultati analiza pokazuju da se galaksija formirala veoma brzo i takođe brzo sazrijeva, dodajući sve veći broj dokaza da se formiranje galaksija dešava mnogo brže nego što se očekivalo“, objasnio je Sander Šuvs, istraživač sa Univerziteta u Lajdenu u Holandiji i glavni autor druge studije.

Otkriće sada otvara nova pitanja o tome kako su rane galaksije proizvodile teške elemente tako brzo.

Istraživači spekulišu da bi brzo obogaćivanje svemira teškim elementima moglo da bude povezano sa pojavom masivnih crnih rupa, uticajem zvijezda koje umiru, ili misterioznom tamnom energijom, čija uloga u evoluciji svemira tek treba da bude objašnjena.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Uvode se ZABRANE: Eurosong zbog Izraela promijenio PRAVILA glasanja

Subota, 22.11.2025 | 20:51

Sada fanovi mogu da glasaju do 10 puta po osobi, umjesto do 20, dok se žiriji vraćaju u polufinale.

Uhapšen bivši predsjednik Brazila Žair Bolsonaro

Subota, 22.11.2025 | 13:09

Bivši predsjednik Brazila Žair Bolsonaro uhapšen je danas nekoliko dana prije nego što je trebalo da počne sa služenjem zatvorske kazne zbog vođenja pokušaja državnog udara.

Više od 200 učenika i nastavnika oteto iz katoličke škole u centru Nigerije

Subota, 22.11.2025 | 11:04

Iz katoličke škole Sveta Marija, u centralnoj afričkoj državi Nigeriji, oteto je 227 đaka i nastavnika, saopštila je Asocijacija hrišćana u Nigeriji (CAN), ukazujući da je to druga otmica za nedjelju dana.

Televizija se mijenja - njena moć ostaje

Petak, 21.11.2025 | 11:11

Medijske kompanije širom svijeta danas obelježavaju Svetski dan televizije, koji služi kao globalni podsetnik na uticaj koji taj medij ima u informisanju, zabavljanju i edukaciji ljudi. Ustanovljen od strane Ujedinjenih nacija, ovaj godišnji događaj ističe moć televizije, čak i dok se načini na koji je gledamo stalno mijenjaju.

JTI lansirao novu generaciju uređaja za zagrijavanje duvana, Ploom AURA, dostupnu u svim Ploom zonama

Četvrtak, 20.11.2025 | 14:09

Nakon premijere u Japanu i Švajcarskoj, kompanija Japan Tobacco International (JTI) lansirala je novu generaciju uređaja za zagrijavanja duvana, Ploom AURA i u Crnoj Gori.

Tragedija u Tuzima: U saobraćajnoj nesreći poginula ćerka Edina Krnića

Subota, 22.11.2025 | 10:36

U saobraćajnoj nesreći poginula je Sara Krnić (29), ćerka Edina Krnića, crnogorskog putopisaca, autor i producenta dokumentarne putopisne emisije „Oko svijeta sa Edinom Krnićem“.

Podgorica: Mladić SPASIO žensku osobu iz nabujale Morače

Subota, 22.11.2025 | 10:14

Podgoričanin Petar Ivanović (23) sinoć je, dva i po sata nakon ponoći, iz nabujale Morače spasio tridesetosmogodiṣ̌njakinju.

Opština Budva namjerava da sa po 300 eura mjesečno subvencioniše podstanare koji žele da riješe stambeno pitanje

Subota, 22.11.2025 | 12:04

Subvencioniranje stambenih kredita, kako se naglašava u odluci, odobrava se mladoj porodici kojoj je u godini javnog poziva ili godini koja prethodi, od strane komercijalne banke odobren stambeni kredit za kupovinu objekta namijenjenog za stanovanje ili izgradnju objekta za stanovanje.

TRI horoskopska znaka koja će u decembru dobiti ono što su DUGO ČEKALI

Subota, 22.11.2025 | 08:48

Decembar 2025. odmah daje do znanja da neće proći tiho. Energije se zgušnjavaju, odluke sazrijevaju i osjeća se ona posebna napetost koja prati završetak godine.

Mujović: Bravo Petre, ponudićemo mu radno mjesto

Subota, 22.11.2025 | 13:26

Jutrošnje dramatične scene na obali Morače dobile su srećan epilog zahvaljujući hrabrosti dvadesetčetvorogodišnjeg Podgoričanina Petra Ivanovića, koji je skočio sa Visećeg mosta i iz nabujale rijeke izvukao žensku osobu u opasnosti po život.

Joanikije: Predosjećamo OBNOVU kapele na Lovćenu

Subota, 22.11.2025 | 21:45

Mitropolit SPC rekao da će "ujedinjenje našeg naroda biti kao obnavljanje kapele na Lovćenu"

Zabrane letenja, novčane kazne, zatvor: Nova PRAVILA za bahato PONAŠANJE u avionima

Subota, 22.11.2025 | 21:21

Neprimjereno ponašanje putnika u fokusu. 

Uvode se ZABRANE: Eurosong zbog Izraela promijenio PRAVILA glasanja

Subota, 22.11.2025 | 20:51

Sada fanovi mogu da glasaju do 10 puta po osobi, umjesto do 20, dok se žiriji vraćaju u polufinale.

Dijeta od 4 dana čini čuda za TIJELU - I jeftina i efikasna, svima uspijeva

Subota, 22.11.2025 | 20:36

Ukoliko poželite da smršate, naročito nakon perioda predstojećih slava i novogodišnjih trpeza, pred vama je veoma efikasna dijeta koja smanjuje apetit i sprečava prejedanje, te topi kilograme.

Vlast za kandidate Ustavnog odbora, DPS najavio podršku Vučinić

Subota, 22.11.2025 | 20:23

Skupština će najvjerovatnije u utorak ponovo odlučivati o popunjavanju Ustavnog suda, a za izbor troje kandidata biće potrebna tropetinska većina. Dok partije vlasti najavljuju podršku kandidatima Ustavnog odbora, DPS odbija da glasa za njih, ali će kažu podržati kandidatkinju predsjednika države, prenosi RTCG.

Gugl Hrom dobija FUNKCIJU koju svi čekaju godinama: Mijenja sve na vašem EKRANU

Subota, 22.11.2025 | 20:03

Gugl je u najnovijoj eksperimentalnoj verziji "Chrome Canary" na računarima počeo da isprobava prikaz kartica sa lijeve strane ekrana, umjesto klasičnog smještanja na vrhu prozora.

Miranović: Vojska Crne Gore stoji na raspolaganju civilnim ustanovama u KRIZNIM situacijama

Subota, 22.11.2025 | 19:51

Na vojnom aerodromu “Knjaz Danilo” u Golubovcima odvija se osnovna obuka novih pripadnika Vojske Crne Gore. Mladi vojnici ističu da upravo prolaze prve korake u službi koja traži disciplinu, hrabrost i potpunu posvećenost.

Dubai tiramisu: Savršen spoj KAFE i PISTAĆA koji je oduševio svijet

Subota, 22.11.2025 | 19:42

Kad ga jednom probate, pravićete ga stalno.

Farmaceutkinja upozorila: "Nikad ne pijem ovih sedam ljekova, stvaraju zavisnost"

Subota, 22.11.2025 | 18:53

Kako je istakla, milioni godinama koriste ljekove koji im više nisu potrebni, pri čemu trpe ozbiljne neželjene efekte.

Beograd: Ubijen VOĐA navijača Partizana

Subota, 22.11.2025 | 18:11

Na Novom Beogradu, iza trafike na Bulevaru Arsenija Čarnojevića, ubijen je T.P. (25), vođa navijača Partizana iz Zemuna. Mladić je ubijen sa nekoliko hitaca.