Petak, 21.03.2025 | 19:18
IZVOR: dan.online

Ruski državljani OSUMNJIČENI da su BUDŽET Crne Gore oštetili za više od 2,75 MILIONA EURA

Hercegnovska policija je, u saradnji sa Sektorom za finansijsko-obavještajne poslove (FOJ), podnijela krivične prijave protiv tri preduzeća i dva odgovorna lica u tim firmama, zbog sumnje da su utajili više od 2,75 miliona eura poreza i doprinosa, na štetu državnog budžeta.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Osnovnom državnom tužilaštvu u Herceg Novom krivična prijava podnijeta je protiv firme „Rus Invest Group“ sa sjedištem u Herceg Novom i ruskog državljanina A.A. (58), odgovornog lica u tom preduzeću, zbog sumnje da su počinili krivično djelo - utaja poreza i doprinosa.

"Sumnja se da je A.A. počinio navedeno krivično djelo na način što je, kao odgovorno lice u pravnom licu, sa pozicije izvršnog direktora, po osnovu ugovora o kupoprodaji nepokretnosti od 24.4.2022. godine, za iznos novca od 12.571.240 eura, prodao drugom pravnom licu više nepokretnosti koje se nalaze na teritoriji opštine Herceg Novi, a koje su u vlasništvu pravnog lica ‘Rus Invest Group‘ d.o.o, pritom izbjegavajući obavezu prijave i plaćanja poreza na kapitalnu dobit u iznosu od 884.660,99 eura, čime je sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist u pomenutom iznosu. Takođe, imenovani je po osnovu primljenog avansa u avgustu 2023. godine prihodovao 97.316,15 eura, za šta je bio u obavezi plaćanja izlaznog PDV-a u iznosu od 16.889,60 eura, što isti nije učinio. A.A. je na ovaj način ostvario protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 901.550,59 eura, na direktnu štetu Budžeta Crne Gore",  saopštila je Uprava policije.

Policija je krivičnu prijavu podnijela i protiv preduzeća „Čehov“ d.o.o. sa sjedištem u Herceg Novom i ruskog državljanina M.M. (61), odgovornog lica u toj firmi, zbog sumnje da su počinili krivično djelo - utaja poreza i doprinosa.

"Sumnja se da je M.M. počinio ovo krivično djelo na način što je, kao odgovorno lice u pravnom licu, sa pozicije izvršnog direktora, 19.5.2023. godine zaključio ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa ‘Rus Invest Group‘ d.o.o., po osnovu kojeg je ovo privredno društvo uplatilo društvu ‘Čehov‘ d.o.o. iznos od 5.340.000 eura, za koji je ‘Čehov‘ d.o.o. bio dužan da plati PDV, što isti nije učinio, čime je pričinio štetu Budžetu Crne Gore u iznosu od 925.950,60 eura. Osim toga, privredno društvo ‘Čehov‘ d.o.o. je, kako se sumnja, zaključilo ugovore o pozajmici sa dva fizička lica u ukupnom iznosu od 120.000 eura, po osnovu kojih poreski obveznik nije obračunao i platio porez po odbitku na isplate, čime je pričinio štetu Budžetu Crne Gore u iznosu od 21.176,47 eura. M.M. je na ovaj način ostvario protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 947.127,07 eura, na direktnu štetu Budžeta Crne Gore",  dodaje policija.

Krivična prijava je podnijeta i protiv firme „Ars Trading Company“ d.o.o. sa sjedištem u Budvi.

"Kako se sumnja, odgovorno lice u ovom pravnom licu – izvršni direktor koji je preminuo prije podnošenja krivične prijave, je 27.4.2023. godine zaključio ugovor o dugoročnoj saradnji sa pravnim licem ‘Rus Invest Group‘ d.o.o, po osnovu kojeg je ‘Rus Invest Group‘ d.o.o. uplatio predmetnom pravnom licu iznos od 5.200.000 eura, za koji je ‘Ars Trading Company‘ d.o.o. bio dužan da plati iznos PDV-a, što isti nije učinio, te je na taj način pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 902.460 eura, na štetu Budžeta Crne Gore",  piše u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Nezgoda na putu Podgorica-Cetinje, povrijeđene dvije osobe

Srijeda, 06.05.2026 | 21:33

Na putu Podgorica-Cetinje došlo je do saobraćajne nezgode, a najmanje dvije osobe su povrijeđene, pišu “Vijesti”.

Crnogorski pomorci dobro, imaju dovoljno vode i hrane

Srijeda, 06.05.2026 | 20:40

Crnogorsko Ministarstvo pomorstva u stalnom je kontaktu sa italijanskom kompanijom, čiji je brod Frančeska na kome su kapetan i još tri pomorca crnogorski državljani, zaplijenila Iranska revolucionarna garda.

„Youth 4smart Cetinje“ u završnici za UN nagradu: Projekat iz Crne Gore među najboljima na svijetu

Srijeda, 06.05.2026 | 20:15

Projekat „Youth 4smart Cetinje“, koji razvija crnogorski naučno-tehnološki hub epiSTEMe, ušao je u uži izbor za prestižnu nagradu Međunarodne telekomunikacione unije International Telecommunication Union. 

Koprivica: 171 godina od donošenja Zakonika – istorijski temelj pravde i državnosti Crne Gore

Srijeda, 06.05.2026 | 20:03

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica saopštio je da se Crna Gora, povodom godišnjice donošenja Opšti zemaljski zakonik za Crnu Goru Knjaz Danilo, s posebnim poštovanjem prisjeća jednog od najvažnijih pravnih i istorijskih temelja moderne države.

Klikovac: PES dogovorio nastavak gradnje u Miločerskom parku, ranije tvrdili da su u pitanju “tajkunski stanovi”

Srijeda, 06.05.2026 | 19:36

Pokret Evropa Sad (PES) dogovorio nastavak gradnje u Miločerskom parku, saopštio je šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada Andrija Klikovac, na mreži X.

Nezgoda na putu Podgorica-Cetinje, povrijeđene dvije osobe

Srijeda, 06.05.2026 | 21:33

Na putu Podgorica-Cetinje došlo je do saobraćajne nezgode, a najmanje dvije osobe su povrijeđene, pišu “Vijesti”.

FSCG kaznio Sutjesku sa 3500, a Budućnost sa 3000 eura

Srijeda, 06.05.2026 | 21:17

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore, postupajući po prijavama Komisije za takmičenje FSCG, na sjednici održanoj 06.05.2026 godine, izrekla je disciplinske mjere:

Zašto nikada ne bi trebalo da sjedite prekrštenih nogu?

Srijeda, 06.05.2026 | 21:54

Dugotrajno sjedenje prekrštenih nogu bi trebalo izbjegavati zato što ono može izazvati neravnomjerno opterećenje kukova, karlice i donjeg dijela leđa.

Američki F-18 otvorio vatru na iranski tanker

Srijeda, 06.05.2026 | 21:29

Američka Centralna komanda (CENTCOM) saopštila je da su njene snage u Omanskom zalivu pucale na tanker pod iranskom zastavom i onesposobile ga.

Crnogorski pomorci dobro, imaju dovoljno vode i hrane

Srijeda, 06.05.2026 | 20:40

Crnogorsko Ministarstvo pomorstva u stalnom je kontaktu sa italijanskom kompanijom, čiji je brod Frančeska na kome su kapetan i još tri pomorca crnogorski državljani, zaplijenila Iranska revolucionarna garda.

Vuković Kuč o klicanju četničkom pokretu: Đe je ministar Krapović da se izvini I kaže je li ovo najava proslave jubileja obnove nezavisnosti

Srijeda, 06.05.2026 | 21:05

Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč, komentarisala je tokom sjednice Skupštine snimak na kojem pripadnici Vojske Crne Gore pjesmom kliču Draži Mihajloviću.

„Youth 4smart Cetinje“ u završnici za UN nagradu: Projekat iz Crne Gore među najboljima na svijetu

Srijeda, 06.05.2026 | 20:15

Projekat „Youth 4smart Cetinje“, koji razvija crnogorski naučno-tehnološki hub epiSTEMe, ušao je u uži izbor za prestižnu nagradu Međunarodne telekomunikacione unije International Telecommunication Union. 

Ovo su Murinjovi zahtjevi za povratak u Real

Srijeda, 06.05.2026 | 20:26

Povratak koji bi uzdrmao Evropu sve je realnija opcija, ali ne po svaku cijenu. Žoze Murinjo jasno je definisao tri ključna uslova pod kojima bi ponovo sjeo na klupu Real Madrida.

Kalač: BS-u smetaju četničke pjesme vojnika, ali ne i četnički vojvoda kojem služe u vlasti

Srijeda, 06.05.2026 | 21:12

  Ne znam zašto je Mirsad Nurković začuđen zbog četničkih pjesama nekih vojnika. Njegov koalicioni partner i predsjednik Skupštine, vojvoda Andrija Mandić, odavno javno baštini upravo takvu ideologiju i vrijednosni okvir. Zato ovakve pojave nijesu incident koji pada s neba, nego logična posljedica politike koja se godinama normalizuje sa samog vrha vlasti, kojoj Bošnjačka stranka danas bezpogovorno služi, kazao je predstavnik Evropskog saveza Alen Kalač.

Haos u svlačionici Reala pred El Klasiko: Valverde i Čuameni na ivci tuče

Srijeda, 06.05.2026 | 20:55

Puca po šavovima u svlačionici Real Madrida – kako prenosi Marka, došlo je do žestokog sukoba između Federika Valverdea i Aurelijena Čuamenija, koji je zamalo prerastao u fizički obračun.