Zato još večeras sipajte pićence i pritisnite - play.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Kraj je dugog dana, upravo ste se zavalili na kauč da se opustite uz TV. Da li ćete se upustiti u novu seriju ili pogledati najnoviju epizodu popularne medicinske drame? Ili ćete, umjesto toga, ponovo odgledati epizode "Prijatelja", "Kancelarije", "Kako sam upoznao vašu majku", "Seksa i grada", iako ste ih već gledali nebrojeno puta? Ako sebe često hvatate kako iznova birate svoje omiljene serije, naročito kada ste pod stresom ili emotivno iscrpljeni, niste jedini.
„Baš kao što djeca žele da im se svake večeri čita ista knjiga ili kao što volimo da slušamo omiljenu pjesmu iznova, mnogima od nas prija da ponovo gledamo svoje omiljene serije,“ kaže dr Kejt Jansen, klinički psiholog.
„Znamo da postoje nove i zanimljive serije koje bismo mogli pogledati ili one koje su nam prijatelji preporučili, ali na kraju se ipak vraćamo nečemu poznatom.“
Novinari sa portala "Real Simple" razgovarali su sa tri psihologa i stručnjakom za televizijske studije kako bi saznali zašto je ponavljanje istih serija oblik utjehe i brige o sebi.
1. Predvidive su
Postoji razlog zašto uvodna pjesma "Pune kuće" počinje pitanjem: „Šta se desilo sa predvidljivošću?“ Postoji nešto umirujuće u tome da unaprijed znamo kako će se nešto odvijati i završiti, a serije nisu izuzetak.
„Naš nervni sistem preferira poznato, dosljedno i predvidivo, jer nam to pomaže da se osjećamo sigurno,“ objašnjava terapeutkinja Loren Frajmut. „Gledanje omiljenih serija iznova nam upravo to pruža – znamo likove, priču i šta će se dogoditi.“
Kako ističe Jansen, poznata serija eliminiše rizik neočekivanih emocionalnih reakcija na iznenađenja i preokrete u radnji. Iako uzbuđenje može biti zabavno, ono nam manje prija kada smo anksiozni, umorni ili jednostavno tražimo utjehu.
„Ulazak u predvidiv svijet, poput kafića iz Prijatelja, mnogo je umirujući,“ kaže ona. „Znamo koje epizode će nas rasplakati, a koje nasmijati, pa možemo pažljivo birati ono što nam treba.“
2. Povezane su sa nostalgijom
Ponovno gledanje serije može biti utješno zbog faktora nostalgije, kaže dr Lori Bindig Jusman, profesor komunikacija i medija.
„Poznata serija može vratiti gledaoca u period života kada ju je prvi put gledao,“ objašnjava ona. „Ako je to serija iz mladosti ili srećnog perioda, te uspomene ostaju povezane sa njom.“
Slično tome, vraćanje starim serijama može nas podsetiti na drage trenutke ili nam pomoći da se prisetimo ko smo nekada bili, kaže dr Patriša Dikson, klinički psiholog.
„Ova veza sa prošlošću može biti posebno dragocjena kada se osjećamo izgubljeno ili udaljeno od sebe.“
3. Donose utjehu
Osim nostalgije, ponovno gledanje omiljenih serija može pružiti utjehu i olakšanje tokom stresnih ili emotivno teških perioda.
„Humor i toplina koje pamtimo iz tih serija mogu biti poput melema za naša osjećanja, pomažući nam da se nosimo sa izazovima,“ kaže Dikson.
Prema istraživanju Američke psihijatrijske asocijacije, 34% odraslih osoba je izjavilo da su 2024. godine bili anksiozniji nego prethodne godine, dok skoro četvrtina Amerikanaca ocenjuje svoj nivo stresa osmicom, devetkom ili desetkom na skali od 1 do 10. To znači da svi možemo imati koristi od utjehe koju nam donose omiljene serije.
„Čak i kada znamo da postoje sjajne nove serije koje bismo mogli pogledati, osjećaj poznatog često prevagne nad naporom da napravimo novi izbor,“ dodaje Jansen.
4. Daju našem mozgu predah
Osim stresa, većina nas neprestano razmišlja o gomili različitih stvari, što može biti iscrpljujuće.
Praćenje nove serije ili čak najnovije epizode serije koju redovno pratimo zahtjeva pažnju i angažovanje mozga. „Poznate serije zahtijevaju manje kognitivnog napora, omogućavajući nam da se opustimo bez potrebe za intenzivnim koncentrisanjem,“ objašnjava Dikson.
„U takvim trenucima, bježanje u predvidivu priču može biti izuzetno utješno, nudeći siguran prostor u kojem znamo šta da očekujemo i možemo se izgubiti u svijetu koji djeluje poznato i upravljivo.“
5. Pomažu nam da sačuvamo volju i energiju
Ponovno gledanje omiljene serije može nam čak pomoći da obnovimo mentalnu energiju potrebnu za izvršavanje zadataka, prema istraživanju objavljenom 2012. godine u časopisu Social Psychological and Personality Science.
„Ljudi imaju ograničen rezervoar mentalnih resursa,“ objašnjava autor studije, dr Džej Derik. „Kada ih koriste na neki zadatak, troše deo te rezerve i imaju manje volje i samokontrole za sljedeći zadatak.“
Njegovo istraživanje je pokazalo da gledanje stare omiljene serije može pomoći ljudima da povrate motivaciju, jer aktivira emotivne veze koje imamo sa likovima. „Kada gledate omiljenu seriju, ne morate da trošite energiju na kontrolisanje misli ili ponašanja, a istovremeno uživate u ‘druženju’ sa omiljenim likovima, što vam vraća energiju.“
6. Pomažu nam da izbjegnemo zamor od donošenja odluka
Ogroman broj dostupnih serija može dovesti do preopterećenosti izborom, napominje Jansen
.„Sa stotinama serija na jednoj platformi, odabir nečeg novog može delovati iscrpljujuće,“ kaže ona. „Često provodimo previše vremena listajući opcije, razmatrajući žanr, ton i dužinu epizoda, da bismo na kraju bili umorni i ipak odabrali nešto poznato.“
Ovaj fenomen doprinosi zamoru od donošenja odluka, koji nastaje kada tokom dana donesemo previše odluka i osjećamo mentalnu iscrpljenost. „Do večeri, nakon što smo donijeli bezbroj odluka na poslu i kod kuće, teško nam je da donesemo još jednu,“ objašnjava Jansen. „Umjesto da se zamaramo izborom, jednostavno se vraćamo nečemu što znamo i volimo.“
7. Pomažu nam da se osjećamo manje usamljeno
Studija objavljena 2009. godine u Journal of Experimental Social Psychology pokazala je da ponovno gledanje omiljenih serija može smanjiti osjećaj usamljenosti i pružiti osjećaj pripadnosti.
Kako godine prolaze, ovi likovi postaju nam poznati, gotovo kao stari prijatelji. „Likovi i priče često odražavaju naša sopstvena iskustva, stvarajući osjećaj povezanosti i razumijevanja naših emocija,“ kaže Dikson.
„Gledanje voljene serije može biti i utješan bijeg i introspektivno putovanje, omogućavajući nam da istražimo sopstvena osjećanja na siguran i prijatan način.“
KOMENTARI (0)