Ukoliko uskoro planirate uključiti trening u svoj raspored, možda ćete se zapitati kada je najbolje imati obrok kako bi postigli što bolje rezultate.
Foto: Ilustracija/ Pexles
Moguće je da ste ranije čuli da trening na prazan želudac sagorijeva više masnoće, ali to zapravo nije istina. Dijetetičarka iz Toronta Abby Langer je navela da je zabluda da vježbanje natašte poboljšava izvedbu ili sagorijeva više kalorija. "Neka istraživanja navode da postoje benefiti, ali to zapravo nije velika razlika", navela je.
No, to ne znači da biste se trebali "napuniti" proteinima i ugljenimhidratima neposredno prije treninga.
Naime, kalorije u hrani doslovno su energija pa su vam potrebne kao gorivo vašem tijelu za pravilan trening. Ipak, pojesti previše prije treninga može biti problematično.
"Vježbanje preusmjerava krv iz organa, uključujući želudac, u mišiće, tako da vježbanje s punim želucem utiče na probavni proces, što može uzrokovati grčeve ili čak uzrokovati mučninu", navodi dijetitičarka Langer.
To je naročito slučaj s obrocima s visokim udjelom masti, bjelančevina ili vlakana, koji se probavljaju duže nego ugljikohidrati. Langer preporučuje da prije treninga pojedete više ugljikohidrata i pričekate dva do tri sata prije intenzivnog vježbanja.
Ako prvo vježbate ujutro ili prije večere, sasvim je normalno da prije toga imate međuobrok bogat ugljikohidratima poput banane s maslacem od kikirikija ili jogurta s voćem. To će vam dati energiju za dobar rad, a nakon toga možete pojesti uobičajen obrok.
Još jedan mit kada je riječ o ishrani i treniranju je da proteinski shake trebate popiti nekoliko minuta nakon završetka, kako biste izgradili mišićnu masu.
"Za prosječnu osobu vremenski raspored hranjivih tvari manje je važan od toga da budete sigurni da unosite nešto proteina u svakom obroku", navela je dijetetičarka Langer.
"Određivanje prioriteta će pomoći u ciljevima, bilo da je riječ o izgradnji mišića, sitosti ili mršavljenju", rekla je Langer.
Većina osoba koje jedu dovoljno tokom dana, neće trebati ništa tokom vježbanja, ali ako intenzivno vježbate duže od sat vremena, dobro vam može poslužiti međuobrok bogat ugljenimhidratima. Umjesto da se fokusirate na to kada ćete jesti, fokusirajte se na to šta i koliko jedete.
KOMENTARI (0)