Utorak, 25.03.2025 | 09:34
IZVOR: gradski.me/ rtcg.me

Vlast i opozicija POSTIGLI DOGOVOR, uputiće po jedno pitanje Venecijanskoj komisiji

Vlast i opozija postigli su kompromis i usaglasili se da pošalju po jedno pitanje Venecijanskoj komisiji, saznaje Gradski portal.




Foto: YouTube screenshot/ Council of Europe Human Rights and Rule of Law

Podsjećamo, prema Sporazumu postignutom 15. marta, upit Venecijanskoj komisiji za mišljenje o dešavanjima u vezi sa Ustavnim sudom, trebalo je da bude poslat juče, ali to nije učinjeno, jer se predstavnici vlasti i opozicije nijesu mogli dogovoriti o tekstu zahtjeva, odnosno o tome koliko pitanja treba poslati i na šta treba da se odnose.

Tekst zahtjeva u ime vlasti piše ministar pravde Bojan Božović (Pokret Evropa sad), dok je opozicija taj posao povjerila advokatu Milošu Vukčeviću.

Venecijanska komisija, stručno tijelo Savjeta Evrope, trebalo bi da formira komisiju koja će raditi na izradi mišljenja, a ono bi potom trebalo da bude usvojeno i na plenarnoj sjednici Venecijanske komisije.

Predsjednik Pokreta Evropa sad (PES) i premijer Milojko Spajić i predstavnici opozicije potpisali su ranije sporazum kojim su se saglasili da podnesu zahtjev za mišljenje Venecijanskoj komisiji (VK) u vezi sa procedurom konstatovanja prestanka mandata sutkinji Ustavnog suda. To je saopšteno iz Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, gdje je, na inicijativu ambasadora Johana Satlera, održan sastanak na kojem je potpisan sporazum.

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos je u objavi na platformi X pozdravila potpisivanje sporazuma.

„Ostavljajući po strani razlike kako bi se fokusirale na ubrzavanje reformi u vezi sa Evropskom unijom, za dobrobit svih građana Crne Gore“, dodala je Kos.

Opozicija od polovine decembra prošle godine tvrdi da je izvršen ustavni puč i nije dozvolila održavanje nekoliko skupštinskih sjednica.

S druge strane, vladajuća većina ističe da je sve u vezi postupanja Skupštine u slučaju penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović urađeno u skladu sa Ustavom i zakonom, i sigurni su u svoju argumentaciju.

Ustavni odbor Skupštine Crne Gore 17. decembra prošle godine konstatovao je da su se stekli uslovi za penzionisanje troje od trenutnih šest sudija Ustavnog sudija i donio odluku o raspisivanju oglasa za izbor novih. Na osnovu te odluke, Skupština je istog dana konstatovala prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zakon o Vladi kasni, reforme neophodne

Subota, 10.01.2026 | 20:05

Crna Gora još nema Zakon o Vladi. Iako je Ministarstvo javne uprave tokom prošle godine najavljivalo finalnu verziju, taj zakon još nije stigao u Parlament. Pravnik Boris Marić kaže da bi se tim aktom regulisala brojna pitanja, recimo ograničenje broja resora. Upravo zbog toga u opoziciji smatraju da ova Vlada neće usvojiti zakon.

Tramp: Putin se plaši SAD, ali ne i Evrope

Subota, 10.01.2026 | 19:09

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da se predsjednik Rusije Vladimir Putin plaši SAD, ali ne i Evrope.

VIDEO: Medvedev objavio snimak ruskog napada kao upozorenje evropskim zvaničnicima

Subota, 10.01.2026 | 17:31

Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev objavio je snimak ruskog napada na zapadnu Ukrajinu, koji je uključivao upotrebu sistema "orešnik", kao upozorenje evropskim zvaničnicima koji, kako je naveo, promovišu ideju o raspoređivanju NATO i evropskih trupa u Ukrajini.

Politika DPS: Mandić narušava dobrosusjedske odnose sa BiH, bruka Crnu Goru i minira njen evropski put

Subota, 10.01.2026 | 16:03

Čestitanjem neustavnog Dana Republike Srpske, Andrija Mandić je ponovo ogolio suštinu svoje nazadne, antievropske politike, koja je danas mnogo opasnija jer je sprovodi sa mjesta predsjednika Skupštine Crne Gore na koje ga je instalirao Pokret Evropa sad i Milojko Spajić, poručuje se u saopštenju DPS-a.

Jokanović: Promjena Ustava kao alibi za ostanak u vlasti

Subota, 10.01.2026 | 14:48

Najava izmjena Ustava u dijelu jezika, zastave i državljanstva predstavlja izgovor dijela vlasti da izbjegne preuzimanje odgovornosti i ostane u, kako sami navode, „krvavoj Vladi“, ocijenio je Ivan Jokanović iz Preokreta.

Abazović: Ne vidim logiku zašto je Duško Knežević još u pritvoru, Crna Gora je besudna zemlja

Subota, 10.01.2026 | 16:47

Žalim zbog slučaja predsjednika Atlas grupe Duška Kneževića i ne znam razlog zašto je toliko u pritvoru, kazao je predsjednik Građanskog pokreta URA i nekadašnji predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.

VIDEO: Medvedev objavio snimak ruskog napada kao upozorenje evropskim zvaničnicima

Subota, 10.01.2026 | 17:31

Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev objavio je snimak ruskog napada na zapadnu Ukrajinu, koji je uključivao upotrebu sistema "orešnik", kao upozorenje evropskim zvaničnicima koji, kako je naveo, promovišu ideju o raspoređivanju NATO i evropskih trupa u Ukrajini.

Vozači oprez: Više nezgoda prema Šavniku, pet povrijeđenih, autobus proklizao

Subota, 10.01.2026 | 16:56

U više saobraćajnih nezgoda na putu prema Šavniku četiri osobe su lakše, a jedna teže povrijeđena zbog snijega koji pada od ranog jutra. Usljed otežanih uslova vozači se pozivaju na oprez.

Tramp: Putin se plaši SAD, ali ne i Evrope

Subota, 10.01.2026 | 19:09

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da se predsjednik Rusije Vladimir Putin plaši SAD, ali ne i Evrope.

Mještani pomogli zavijanim putnicima na Semolju

Subota, 10.01.2026 | 18:54

Akcija spašavanja više osoba koji su bili zavijani u automobilu u reonu planinskog prevoja Semolj, prekinuta je, nakon što su mještani oklnih sela došli do vozila i pomogli putnicima.

Spalević: Uklonjene prepreke, kanal Mareze ponovo prohodan

Nedjelja, 11.01.2026 | 16:23

Zamjenik gradonačelnika Podgorice Boris Spalević objavio je na svom Instagram profilu da je kanal Mareze, na mjestu gdje je postavljen pontonski most, od danas ponovo prohodan.  

Slika o kojoj će se pričati, Ana Ivanović završila kod Rafaela Nadala: Jedva čeka da se vrati

Nedjelja, 11.01.2026 | 16:10

Ana Ivanović i Rafael Nadal su u penziji, ali ne mogu bez tenisa.  

Avion umjesto u Banjaluku sletio u Zagreb, oglasili se iz Aerodroma RS

Nedjelja, 11.01.2026 | 15:55

Avion na letu Karlsruhe Baden Baden – Banjaluka je jutros, u nedjelju, 11. januara, kružio nad banjalučkim aerodromom, nakon čega je sletio u Zagreb, tvrde putnici, te dodaju da je razlog taj što pista u Mahovljanima nije bila očišćena.  

Koje su prednosti konzumiranja smrznutog voća i povrća

Nedjelja, 11.01.2026 | 15:43

Nutricionisti i kuvari navode da smrznuta hrana ima brojne prednosti u odnosu na svježu, a kako pojašnjavaju, te prednosti nisu samo hranjive, već i praktične.

Knez ima novi singl, „Stranac“ će se naći na novom albumu

Nedjelja, 11.01.2026 | 15:31

Crnogorski pjevač Nenad Knežević Knez objavio je juče novu pjesmu.  

Preminuo maloljetnik koji je na Zvezdari ranio babu i djeda

Nedjelja, 11.01.2026 | 15:15

Maloljetnik (16) koji je na Božić na Zvezdari ranio babu i djeda u porodičnoj kući, a potom pucao u sebe, preminuo je u bolnici, nezvanično saznaje N1.  

"Gardijan": Gugl uklonio dio svojih AI sažetaka nakon što je zdravlje korisnika dovedeno u rizik

Nedjelja, 11.01.2026 | 14:47

Stručnjaci jedan od slučaja opisali kao „opasan“ i „uznemirujući“

Milan plaća otkupnu klauzulu zbog koje je Budućnost suspendovala Savovića?

Nedjelja, 11.01.2026 | 14:38

Talenat podgoričkog kluba koji će sjutra napuniti 18 godina mogao bi da se preseli u redove velikana sa San Sira, koji bi preuzeo njegov dalji razvojni put

U Baru tokom noći uhapšeno šest vozača

Nedjelja, 11.01.2026 | 15:00

Uprava policije saopštila je da je u lokalnim akcijama saobraćajne policije “Alkohol” i “PAS” u toku noći u Baru kontrolisano 47, a uhapšeno šest vozača i to: tri zbog vožnje pod dejstvom droga, dvije zbog odbijanja alkotestiranja i jedna zbog vožnje pod dejstvom alkohola.

Zašto je januar “mjesec razvoda“? Trenutak kada se okreće novi list

Nedjelja, 11.01.2026 | 14:10

Nije slučajnost da se januar često naziva „mjesecem razvoda“.