Utorak, 25.03.2025 | 14:03
IZVOR: cdm.me

Da li ste pod "DIGITALNIM STRESOM”: Kako tehnologija remeti vaš mir?

Nema sumnje da je tehnologija u velikoj mjeri unaprijedila mnoge aspekte naših života – bilo da želimo da se družimo sa prijateljima, da se opustimo uz omiljenu seriju, naručimo obrok ili istražimo neku temu, sve nam je dostupno sa samo nekoliko klikova.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Međutim, sa napretkom tehnologije suočili smo se i sa mnogim problemima, a oni su često povezani sa uticajem previše informacija na naše mentalno zdravlje.

Internet, posebno društvene mreže, izvor je beskrajne zabave i informacija. Ali sigurni smo da ste se bar jednom našli u situaciji u kojoj vas je beskrajno skrolovanje ostavilo sa osjećanjem anksioznosti i stresa.

Kada kombinujemo ovu beskrajnu dostupnost informacija sa činjenicom da mnogi od nas takođe koriste tehnologiju u svom radu, često se susrećemo sa digitalnim stresom.

Šta je digitalni stres?

Digitalni stres je novi termin koji opisuje osjećanja stresa, anksioznosti i preopterećenja koji mogu nastati uslijed sve većeg oslanjanja na digitalnu tehnologiju, kako objašnjava psiholog Liza Stroman za portal Mind Body Green.

Jasno je da je digitalni stres uzrokovan pretjeranim okruženjem tehnologije, ali postoji nekoliko ključnih faktora koji mogu izazvati anksioznost i osjećaj iscrpljenosti.

Prvi je konstantan protok ogromne količine informacija, do te mjere da može izgledati nemoguće pratiti to. Tu je i FOMO, strah od propuštanja, koji se često javlja zbog društvenih medija, gdje se čini da je svima bolje od nas.

Prekomjerna upotreba tehnologije, posebno društvenih medija, dovodi do osjećaja isključenosti iz stvarnog života, što ima negativne posljedice po mentalno zdravlje i međuljudske odnose.

Kako se nositi sa digitalnim stresom

Iako može izgledati kao najočiglednije rješenje da jednostavno odložite telefon, za mnoge to nije izvodljivo – ako koristite tehnologiju za posao ili morate da budete dostupni svojoj djeci i porodici, ostavljanje telefona kod kuće vjerovatno nije opcija za vas. Međutim, psiholozi savjetuju da digitalni stres možete znatno da smanjite ako preduzmete nekoliko sljedećih koraka.

1. Postavite granice i pauze

Odredite određena vremena tokom dana kada nećete koristiti digitalne uređaje, na primjer tokom obroka i prije spavanja. Dobra ideja je pravilo 50-10, metod koji je odličan ako radite za računarom – na svakih 50 minuta vremena pred ekranom, napravite desetominutnu pauzu da se pomjerite i istegnete.

2. Isključite (neka) obavještenja

Stalna obavještenja nas često “tjeraju” da podignemo telefone. Zato je dobra ideja da isključite sva obavještenja osim onih koja su vam zaista potrebna – na primjer, kada ne radite, ostavite uključene samo poruke i pozive.

3. Dajte prioritet brizi o sebi

Ako osjećate da vas je “uhvatio” digitalni stres, odvojite se od telefona ili računara i preusmjerite se na pozitivnu, opuštajuću aktivnost – vježbanje, meditaciju ili šetnju.

4. Izbjegavajte multitasking

Da li ste ikada uhvatili sebe kako skrolujete kroz društvene mreže i istovremeno odgovarate na poslovne e-poruke – to se zove digitalni multitasking i može dovesti do preopterećenja i “sagorijevanja”. Pokušajte da izbjegnete ovo, i fokusirajte se na jedan po jedan zadatak.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Italijanski karabinjer proslavio 109. rođendan pa dobio poziv komandanta: Njegova reakcija rasplakala mnoge

Nedjelja, 26.04.2026 | 19:04

Najdugovječniji italijanski karabinjer Guerino Patani proslavio je 109. rođendan, a tim povodom policija u ovoj zemlji priredila mu je lijepo iznenađenje.

U hotelu u kojem se desila pucnjava u Vašingtonu, 1981. ranjen Regan

Nedjelja, 26.04.2026 | 11:40

Hotel Hilton u Vašingtonu, gdje se sinoć dogodila pucnjava na svečanoj večeri američkog predsjednika sa dopisnicima iz Bijele kuće, isti je hotel u kojem je ranjen bivši američki predsjednik Ronald Regan, 30. marta 1981. kada je na njega pucao Džon Hinkli Džunior, dok se vraćao do svoje limuzine nakon govora u hotelu.

Tramp otkrio šta mu je Melanija rekla tokom pucnjave: "To je bilo traumatično iskustvo za nju"

Nedjelja, 26.04.2026 | 11:25

Donald Tramp je otkrio šta mu je prva dama, Melanija Tramp, rekla odmah nakon pucnjave u hotelu "Vašington Hilton".

Pogledajte momenat hapšenja napadača na Donalda Trampa (VIDEO)

Nedjelja, 26.04.2026 | 11:02

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp hitno je evakuisan s večere Udruženja dopisnika Bele kuće u subotu uveče, nakon što je došlo do pucnjave u hotelu Washington Hilton. Nna internetu su ubrzo svanuli snimci hapšenja njegovog napadača.

Bivši FBI čelnik o incidentu: Zabrinjavajuće jer je napadač prišao tako blizu, potrebno procijeniti sigurnost

Nedjelja, 26.04.2026 | 09:11

Iako su službenici Tajne službe SAD-a brzo neutralizovali prijetnju koju je predstavljao osumnjičeni na Večeri dopisnika Bijele kuće, bivši zamjenik direktora Federalnog istražnog biroa (FBI) Andrew McCabe rekao je da je zabrinjavajuće to što je napadač uspio doći prilično znatno unutar sigurnosnog perimetra.

Pucnjava u Vašingtonu: Trampa sklonilo obezbjeđenje, Melanija se sakrila ispod stola (VIDEO)

Nedjelja, 26.04.2026 | 08:20

Donald Tramp je hitno evakuisan sa večere Udruženja dopisnika iz Bijele kuće nakon što su se začuli pucnji. Osumnjičeni, koji je u pritvoru, identifikovan je kao Kol Tomas Alen (31). U pucnjavi je jedan pripadnik obezbjeđenja ustreljen u zaštitnoj opremi.

Jokić o incidentu: "Ne kajem se"

Nedjelja, 26.04.2026 | 09:01

Košarkaš Denvera Nikola Jokić prokomentarisao je svoje ponašanje na kraju duela sa Minesotom.

Tramp nakon pucnjave: Mislio sam da je nekom ispao poslužavnik, napadač morao mnogo toga da prođe da bi došao do mene

Nedjelja, 26.04.2026 | 08:46

Američki predsjednik Donald Tramp  izjavio je danas da hotel „Hilton“ u Vašingtonu u kojem se dogodila pucnjava tokom godišnje večere Udruženja dopisnika Bijele kuće kojoj je prisustvovao, „nije baš sigurna zgrada“, te je istakao da bi balska dvorana u Bijeloj kući, čiju je izgradnju pokrenuo, imala brojne prednosti.

Leković: Aco Đukanović za jedan dan zaradio 743.000 eura na palati u kojoj je boravio Njegoš

Nedjelja, 26.04.2026 | 09:27

Biznismen Aco Đukanović prodao je palatu Ivanović koja se nalazi u kotorskom naselju Dobrota, a koju je prije skoro dvije decenije kupio preko sumnjivih transakcija sa ofšor kompanijama, tvrdi poslanik Demokrata Momčilo Leković.

Pronađene tri Ruskinje koje su se izgubile na Sinjajevini

Nedjelja, 26.04.2026 | 08:51

Zajedničkim angažovanjem službenika Uprave policije – Stanice policije Šavnik i Službe zaštite i spašavanja, te brzom reakcijom na prijavu, sinoć su pretragom terena u predjelu planine Sinjajevine pronađene tri ruske državljanke koje su tokom šetnje izgubile orijentaciju.

Netflix serija zasnovana na istinitom slučaju nestanka i ubistva studenta

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:56

Godine 1999. dvadesettrogodišnji čileanski student Horhe Matute Džons, izašao je u provod i nikada se nije vratio. Sin ugledne građanske porodice iz univerzitetskog grada Konsepsiona posljednji put je viđen kada je izašao iz diskoteke u kojoj je bila tehno žurka. Njegovo tijelo pronađeno je poslije pet godina, a ubica nikada.  

Tramp: Vodim dobre razgovore sa Putinom i Zelenskim, cilj je hitno okončanje rata

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:35

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da vodi "dobre razgovore" sa predsjednicima Rusije i Ukrajine, Vladimirom Putinom i Volodimirom Zelenskim, u nastojanju da se okonča rat u Ukrajini.

Stijepović: Da se u Crnoj Gori desila pucnjava kao u SAD-u posluga mafije bi od svakog metka pokušala da napravi politički kapital

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:20

Da se u Crnoj Gori desilo ono što se desilo u Americi, kada je na večeri Udruženja dopisnika iz Bijele kuće u Vašington Hiltonu naoružani napadač otvorio vatru i ranio agenta Tajne službe, posluga mafije u institucijama danas bi vrištala, tražila ostavke i pokušavala da od svakog metka napravi politički kapital, kazao je u saopštenju poslanik Demokrata Duško Stjepović.

Širi se snimak nezavisnog novinara: Pogledajte šta je radio šef FBI-a dok se pucalo!

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:57

Pojavio se novi snimak sa gala večere u Vašingtonu na kojoj je došlo do pucnjave, a koja se širi društvenim mrežama. Objavio ju je nezavisni novinar Aaron Parnas.  

Urošević: Koncesioni plan predviđa rast broja putnika sa tri na devet miliona godišnje; Đurović: Nećemo podržati nijedno rješenje štetno po državu

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:06

Predlog koncesionog ugovora za Aerodrome Crne Gore potrebno je detaljno analizirati kako bi se donijela najbolja odluka u interesu države i zapaoslenih, ocijenili su sagovornici u emisiji Specijal na RTV Podgorica.  

Lalatović Travel: Nije bilo namjere diskriminacije, izvinjenje upućeno putnici

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:41

Kompanija Lalatović Travel oglasila nakon objave putnice Marsele Sukić i Bošnjačke stranke koja je događaj kvalifikovala kao vjersku diskriminaciju. U saopštenju navode da su, kao firma koja već dvije decenije posluje u oblasti prevoza putnika, osjetili obavezu da se obrate javnosti i pojasne okolnosti slučaja.

Klub odbornika DPS Podgorica: Naša podrška inicijativi SEP-a za smjenu Borovinić Bojović je neupitna

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:26

Odbornici Demokratske partije socijalista u Skupštini Glavnog grada će potpisati inicijativu Stranke evropskog progresa za razrješenje predsjednice lokalnog parlamenta Jelene Borovinić Bojović.

Radović: Građani Crne Gore jako malo izloženi rastu euribora, nema razloga za paniku

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:02

Guvernerka Centralne banke Irena Radović poručila je da umjereni rast euribora nema značajan uticaj na crnogorske građane, te da nema razloga za paniku.

Zvezda slavila u derbiju i osvojila titulu

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:03

Poznat je šampion i u Srbiji – Crvena zvezda je danas, u 179. vječitom derbiju, pobijedila Partizan 3:0 i matematički osvojila titulu.

Učesnici Mundijala 2026 dobijaju više novca: FIFA sprema povećanje fonda

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:16

FIFA je spremna da poveća nagradni fond i naknade za učešće za svih 48 reprezentacija koje će igrati na Svjetskom prvenstvu 2026 u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku.