Srijeda, 26.03.2025 | 10:56
IZVOR: gastro.24sata.hr

Tiramisu s pistaćima - Savršen spoj koji morate PROBATI

Omiljena kremasta tekstura mascarponea i aroma kave spojeni s kremom od pistacija stvaraju desert koji se pamti - tiramisu s pistaćma. Ali, i omiljeni klasici ponekad zaslužuju novo poglavlje. Upravo to donosi ova varijanta tiramisua s dodatkom kreme od pistaća, koja će cijelom desertu podariti sasvim novu dimenziju.




Foto: YouTube screenshot/ The Cooking Foodie, ilustracija

Svestrana krema od pistaća

Svi oni koji još nisu probali kremu od pistaća, moraju se pripremiti na slasno otkriće. Nalik je Nutelli, ali bez čokolade i s profinjenim aromama pistaća, ova krema pretvara svaki desert u luksuznu poslasticu. U ovoj varijanti tiramisua, krema od pistacija dodaje se u mascarpone, gdje se savršeno stapa s ostalim sastojcima. Lagani biskviti natopljeni kafom i Marsalom, slojevi kreme i posip od usitnjenih pistaća čine ovu slasticu savršenim izborom za sve prigode.

SASTOJCI:

kafa

1 kašika maslaca

vino 

jaje 3 kom

šećer 

340g mascarpone 

namaz od pistaća

0,25 kašikica ekstrakt vanilije

piškote

340 g pistacća

POSTUPAK:

Obložite kvadratni kalup za tortu dimenzija 20x20 cm papirom za pečenje. Pomiješajte crnu kafu i marsau. Ostavi da se potpuno ohladi. U čistoj zdjeli mikserom na visokoj brzini izmiksaj bjelance dok ne postanu čvrsti i oblikuju šiljaste vrhove. Nastavi miksati bjelanca i postupno dodaj ¼ šoljice šećera, sve dok se šećer potpuno ne sjedini. Smjesu ostavite sa strane.

U drugoj zdjeli miksaj žumance i preostali šećer nekoliko minuta, dok smjesa ne posvijetli i udvostruči volumen. Dodajte mascarpone, kremu od pistacija i ekstrakt vanilije, pa miksaj 1-2 minute, dok ne dobijete glatku kremu.

Pažljivo umiješajte bjelanca u smjesu mascarponea i pistaća, miješajući lagano slastičarskom špatulom kako bi krema ostala prozračna.

Za slaganje tiramisua, umoči piškote u mješavinu kafe i maslaca, pa ih složi u redove na dno pripremljenog kalupa. Premaži piškote polovicom mascarpone kreme i ravnomjerno rasporedite. Ponovi postupak s piškotama - umoči ih u kafu i vino, pa složi na prethodni sloj kreme. Na vrh ravnomjerno rasporedi preostalu polovicu mascarpone kreme i zagladi površinu.

Stavi očišćenje pistacije u sjeckalicu ili blender i usitni 20-30 sekundi. Pospi usiitnite pistaće po vrhu tiramisua. Pokriveni tiramisu stavi u frižider i ostavi da se hladi najmanje 4 sata prije posluživanja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Bez promjena u vrhu ATP i WTA liste, Siner i Sabalenka vodeći, Đoković sedmi

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:36

Objavljene su nove ATP i WTA rang-liste, a među vodećim teniserima i teniserkama nije bilo promjena.

Armenko: Kompletiranje Ustavnog suda mora pratiti konkretna podrška države

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:17

Predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Snežana Armenko poručila je da je izborom dvoje novih sudija obezbijeđen stabilan sastav te institucije, ali da kompletiranje Suda mora biti praćeno konkretnom podrškom države kako bi se očuvala efikasnost u radu.

Vlada smanjila akcize: Dizel jeftiniji, cijene benzina bez promjena

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 21:49

Na osnovu detaljne analize Ministarstva finansija o kretanjima cijena na međunarodnom tržištu nafte i njihovom uticaju na životni standard građana i poslovni ambijent u našoj zemlji, Vlada je donijela odluku da kroz korekciju akciza privremeno amortizuje očekivani rast maloprodajnih cijena goriva saopšteno je iz Vlade.

Sankcionisana 53 vozača autobusa

Utorak, 21.07.2026 | 08:28

Službenici Reginalnog centra bezbjednosti „Jug“ su, u danima vikenda, u Herceg Novom, Tivtu, Kotoru, Budvi i Baru istovremeno izveli akciju „Autobus“, kontrolišući 83 vozila.

Pojačane kontrole na auto-putu i magistralama: MUP objavio raspored za 20. i 21. jul

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:50

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“ koju sprovode Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije (UP) objavljen je raspored pojačanih kontrola saobraćaja danas i sjutra.

Uhapšen Podgoričanin: Kod njega pronađeni kokain, novac, mobilni telefoni…

Utorak, 21.07.2026 | 12:59

Budvanaka policija uhapsila je O.K. (36) iz Podgorice zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Na trajektima iz mjeseca u mjesec promet bolji od lanjskog

Utorak, 21.07.2026 | 12:48

Kompletna trajektna flota na prelazu Kamnenari-Lepetane u Bokoktorskom zalivu je u pogonu 24 sata.

Žuti meteoalarm u Crnoj Gori zbog najavljenog jakog vjetra, lokalnih nepogoda i visokih temperatura

Utorak, 21.07.2026 | 12:27

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju saopštio je da je danas na teritoriji cijele Crne Gore na snazi žuti meteoalarm zbog najavljenog jakog vjetra, mogućih lokalnih nepogoda i visokih temperatura, posebno u centralnim i južnim predjelima.

Izabrana najgora postava Svjetskog prvenstva

Utorak, 21.07.2026 | 12:11

Logično, u centru pažnje na nedavno završenom Svjetskom prvenstvu našli su se fudbaleri koji su oduševili publiku.

Sudar dva vozila na izlazu iz Bara

Utorak, 21.07.2026 | 10:50

Saobraćajna nezgoda dogodila se jutros na izlazu iz Bara prema Ulcinju, prije tunela Ćafe.

Na Aerodromu Podgorica uhapšeni ruski državljani sa falsifikovanim francuskim boravišnim dozvolama

Utorak, 21.07.2026 | 10:25

Na Aerodromu Podgorica uhapšeni su M.T. (45) i R.G. (21), državljani Rusije, zato što su pokušali da otputuju za Milano sa falsifikovanim francuskim boravišnim dozvolama, saopšteno je iz Uprave policije.

Stari aerodrom i Tuški put bez vode zbog kvara na vodovodnoj mreži

Utorak, 21.07.2026 | 09:56

Stari aerodrom i Tuški put su bez vode, saopšteno je iz podgoričkog preduzeća Vodovod i kanalizacija.

Smederevo: Dječak se utopio na bazenu

Utorak, 21.07.2026 | 09:50

Dječak 2021. godište, utopio se oko 18.30 na bazenu u Smederevu, u akva parku Jugovo, potvrđeno je RTS-u u Policijskoj upravi Smederevo.

Strahinja Koprivica osuđen na osam i po godina robi

Utorak, 21.07.2026 | 09:48

Nikšićanin Strahinja Koprivica prvostepeno je u Višem sudu u Podgorici osuđen na osam i po godina robije, a nakon odluke mu je produžen pritvor.

OpenAI će obavještavati roditelje kada tinejdžerima zabrani korišćenje ChatGPT-a zbog nasilnog sadržaja

Utorak, 21.07.2026 | 09:31

OpenAI uvodi novu sigurnosnu mjeru prema kojoj će roditelji i staratelji biti obaviješteni ako njihovom tinejdžeru bude ukinut pristup ChatGPT-u zbog kršenja pravila koja se odnose na prijetnje ili nasilno ponašanje.