Srijeda, 26.03.2025 | 12:35
IZVOR: danas.rs

Drijemanje u toku DANA može biti KLJUČ veće PRODUKTIVNOSTI, ali samo pod jednim USLOVOM

Drijemanje u toku dana mnogim ljudima pomaže da se malo odmore, osvježe i puni energije nastave sa redovnim aktivnostima. Sa druge strane, drugima dnevna dremka teško pada, pa se nakon nje osjećaju mnogo umornije i tromije nego prije odlaska na spavanje… Kojih pravila se treba držati da bi popodnevna dremka imala najviše efekta otkrijte u nastavku.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Tijelo prirodno doživljava pad energije u ranim popodnevnim satima, obično između 13 i 16 časova. Ovo nije samo posljedica ručka – naš unutrašnji biološki sat (cirkadijalni ritam) stvara cikluse budnosti i pospanosti tokom dana.

Istraživanja pokazuju da kratko spavanje tokom ovog perioda – posebno ako je praćeno izlaganjem svjetlosti – može smanjiti umor, poboljšati koncentraciju i poboljšati mentalne funkcije bez uticaja na noćni san. Ove dremke omogućavaju mozgu da se odmori bez dubokog sna, olakšavajući buđenje i održavajući osjećaj osvježenja, piše Independent.

Kada drijemanje postaje problem?

Predugo spavanje može izazvati suprotan efekat – osjećaj težine i konfuzije nakon buđenja. To se dešava zbog „inercije sna“, odnosno tromosti koja se javlja kada se telo probudi iz dubokog sna.

Ako dremanje traje duže od 30 minuta, mozak prelazi u sporotalasni san, što otežava buđenje. Studije pokazuju da buđenje iz ove faze može izazvati pospanost koja traje i do sat vremena, što može negativno uticati na obavljanje važnih zadataka. Takođe, spavanje kasno popodne može smanjiti prirodnu potrebu za snom noću, što otežava zaspanje.

Ko ima najviše koristi od drijemanja?

Za neke ljude, dremanje je neophodno. Radnici u smjenama često se bore sa nepravilnim rasporedom spavanja, tako da im strateško drijemanje može pomoći da ostanu budni i da smanje rizik od grešaka na poslu.

Sportisti koriste dremke kako bi ubrzali oporavak mišića i poboljšali performanse, dok zaposleni u zahtjevnim profesijama, kao što su zdravstveni radnici i piloti, često praktikuju zakazane kratke pauze kako bi smanjili umor i povećali koncentraciju.

Kako pravilno spavati u toku dana?

Ako želite da uživate u blagodetima drijemanja bez negativnih posledica, slijedite ova pravila:

Drijemajte kratko – idealno između 10 i 20 minuta, kako biste izbjegli osjećaj letargije.

Drijemajte prije 14 časova – kasnija dremka može odložiti vrijeme kada zaspite.

Obezbijedite mirno okruženje – mračna, tiha i hladna soba je najbolja za kvalitetan kratak san. Ako to nije moguće, možete koristiti masku za oči.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ova biljka odlično pročišćava vazduh u prostoriji: Legende kažu da je i 'magnet za bogatstvo'

Srijeda, 19.11.2025 | 21:47

Dodavanje sobnih biljaka u vaš životni prostor može poboljšati atmosferu, kvalitet vazduha, pa čak i vaše raspoloženje.

Obijena pravoslavna crkva u Ulcinju (FOTO)

Srijeda, 19.11.2025 | 21:05

Pravoslavni hram Svetog Nikolaja pod Bijelom gorom u Ulcinju, sinoć je obijen i oskrnavljen, saopštila je Mitropolija crnogorsko primorska.

FIFA rang lista: Kurasao ISPRED “sokola”, Crna Gora NAZADOVALA dvije pozicije

Srijeda, 19.11.2025 | 20:55

Crnogorska fudbalska reprezentacija će 2026. godinu dočekati kao 83. na rang listi Svjetske fudbalske federacije (FIFA).

BUDVA: Grđevica NOSILA automobile, Jovanović: Građani bili upozoreni

Srijeda, 19.11.2025 | 20:33

Budvanske ulice danas su bile pod vodom. Uslijed obilnih padavina nabujala je i rijeka Grđevica i odnijela desetak automobila koji su bili parkirani u koritu rijeke. Iz Opštine kažu da su mještani bili upozoreni, te da je trebalo da uklone automobile na vrijeme.

Mask tvrdi da će VJEŠTAČKA inteligencija ELIMINISATI siromaštvo

Srijeda, 19.11.2025 | 20:24

Tehnološki mogul Ilon Mask izjavio je u srijedu, 19. novembra, da će vještačka inteligencija i humanoidna robotika dramatično preoblikovati globalno društvo, predviđajući budućnost u kojoj će siromaštvo biti eliminisano, a rad postati opcionalan.

Mutnoća vode sa Mareze IZNAD propisanih vrijednosti

Srijeda, 19.11.2025 | 20:15

Kao i početkom novembra, zbog obilne kiše, voda sa izvorišta Mareza nije za piće. I dok nadležni ponovo preporučuju da se voda prokuva – čini se da građani to ne rade, prenosi RTV Podgorica.

Đeka: Djeca sa invaliditetom NE SMIJU biti nevidljiva u našem sistemu

Srijeda, 19.11.2025 | 19:59

U susret obilježavanju Međunarodnog dana djeteta, danas je u Vladi Crne Gore Savjet za prava lica sa invaliditetom održao sjednicu posvećenu temi "Položaj djece sa invaliditetom i djece sa smetnjama u razvoju - intersekcijska diskriminacija"

Zečević: U Lijevoj rijeci asfaltirano 20 kilometara seoskih puteva u vrijednosti od oko dva miliona eura

Srijeda, 19.11.2025 | 19:50

Mještani više sela u Lijevoj rijeci godinama su čekali obnovu seoskih puteva. Nakon završene građevinske sezone, iz preduzeća „Putevi“ poručuju da je asfaltirano više nego što je planirano, ali da posao nije završen, kazao je direktor GP Putevi, Radoš Zečević, u Jutarnjem programu.

Savez udruženja penzionera traži VEĆE penzije, povlastice i mjesto u Socijalnom savjetu

Srijeda, 19.11.2025 | 19:34

Savez udruženja penzionera Crne Gore traži povećanje penzija zbog velikog rasta cijena osnovnih životnih namirnica, povlastice pri kupovini robe u svim privrednim organizacijama, kao i predstavnika u Socijalnom savjetu.

Knežević: PRVA palica, prva marica, PRVI NAPAD na bilo kojeg građanina Botuna, znači moju OSTAVKU i napuštanje vlasti na državnom nivou

Srijeda, 19.11.2025 | 19:19

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević u emisiji “Iznova” na TV Nova M saopštio je da izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu neće početi u naredne tri sedmice, te da će napustiti vlast na državnom nivou ukoliko policija primijeni represiju prema građanima Zete. Takođe je ponovio da ostaje i ranije obećanje, da će napustiti podgoričku vlast ako dođe do gradnje kolektora.