Kada se vratite kući sa trčanja ili treninga u teretani, da li odmah ubacite svoju odjeću u mašinu za pranje veša ili je raširite da se osuši kako biste je ponovo nosili?
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ranije ove godine, francuska vlada je izazvala pometnju savjetima o tome koliko često treba da se pere odeća. Za sportsku opremu pranje se preporučuje nakon tri nošenja.
Ovo proističe iz opravdane brige za životnu sredinu – svaki ciklus pranja troši priličnu količinu vode i energije. Često pranje može i brže da razgradi tkaninu, što doprinosi povećanju količine tekstilnog otpada.
Osim toga, postavlja se pitanje šta je sa našim zdravljem? Ako vam i sama pomisao na to da ponovo obučete svoju smrdljivu majicu ili vlažni sportski grudnjak izaziva osećaj gađenja, evo šta treba da znate.
Odjeća za vježbanje i znoj
U prošlosti, odjeća za vježbanje se obično pravila od prirodnih vlakana (uglavnom od pamuka). Sada je mahom izrađena od sintetičkih tkanina sa višestrukom ulogom. Takvi materijali dizajnirani su da upravljaju zadržavanjem vlage, regulišu temperaturu, poboljšaju prozračnost i kontrolišu mirise.
Međutim, istraživanja su pokazala da ova vrsta odjeće za vježbanje, posebno sintetičke tkanine, može da sadrži velike količine bakterija nakon samo jedne upotrebe.
Poliester zadržava vlagu, stvarajući toplo, vlažno mikro okruženje koje bakterije vole.
Kada je odjeća vlažna, uključujući i vlagu koja potiče od znoja, bakterije se množe mnogo brže. Postoji direktna korelacija između toga koliko je bakterija prisutno i koliko je intenzivan miris tkanine.
Međutim, istraživanja pokazuju da inovacije u pravljenju tekstila, kao što su integracija nanočestica srebra u vlakna, tretiranje esencijalnim uljima, dugotrajni antimikrobni programi i inovacije u strukturi vlakana, čine odjeću izdržljivijom i boljom u borbi protiv bakterija.
Dakle, da li je bezbjedno ponovo nositi odjeću za vežbanje? Odgovor nije lak jer zavisi od nekoliko faktora.
Tip tkanine
Prirodna vlakna, kao što je pamuk, manje pogoduju razmnožavanju bakterija koje izazivaju neprijatne mirise nego sintetika. Dakle, ako nosite takve materijale tokom vježbanja, odeća može izdržati nekoliko nošenja prije nego što joj je potrebno pranje.
Intenzitet vežbanja i nivo znojenja
Aktivnosti niskog intenziteta koje uzrokuju minimalno ili neznatno znojenje (uključujući manje aktivnu jogu ili hodanje) dopustiće više nošenja sportske odjeće nego treninzi visokog intenziteta, pošto je razmnožavanje bakterija direktno povezano sa nivoom vlage u tkanini.
Godišnje doba i vremenske prilike
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Klima (temperatura, vlažnost i protok vazduha) znatno utiče na to koliko bakterije bujaju na tkaninama. Stoga je možda očekivano da ređe peremo odjeću tokom hladnijih mjeseci, kada se i manje znojimo.
Zdravstveno stanje
Neki ljudi bi trebalo da budu oprezniji kada je riječ o odjeći za vježbanje. Na primer, osobe sa oboljenjima kože, kompromitovanim imunološkim sistemom i oni skloniji infekcijama kože.
Dakle, ako nosite pamučnu majicu i šorts i pri tome vježbate lagano – šetate na hladnom jutarnjem vazduhu – možda ćete moći ponovo da ih obučete jednom ili čak dvaput (naročito ako ih pravilno osušite između upotreba).
Međutim, sintetičku ili bilo koju drugu odjeću koju nosite pri umjerenom ili intenzivnom vježbanju treba oprati nakon svake upotrebe (ciklus hladnog pranja je dovoljan). Ovo je posebno važno za odjeću koja je u kontaktu sa djelovima tijela gdje je veća koncentracija bakterija kao što su pazuh, prepone ili stopala.
Savjeti za održavanje odjeće između nošenja:
Okrenite odjeću naopako kako bi bakterije bile izložene vazduhu i okačite je da se suši odmah nakon vježbanja
Sve mora da bude potpuno suvo prije pakovanja u torbu
Držite odjeću u dobro provetrenim prostorima, nikada u zatvorenom, tesnom prostoru kao što su korpe za pranje rublja ili torba za opremu
Kada je to moguće, izložite odjeću suncu – kratko izlaganje UV zračenju ima prirodne antimikrobne prednosti
Odjeću koju ste nosili odvojite od one koja je čista
Na kraju krajeva, sve je na ličnom izboru – svako od nas mora da odmjeri prednosti i mane pranja odeće za vježbanje koje utiču na životnu sredinu, potencijalne zdravstvene probleme i usklade sve sa navikama pri fizičkim aktivnostima.
Bez obzira na to, neke predmete treba prati nakon svake upotrebe: sportske grudnjake i donji veš, čarape, bilo šta vidljivo zaprljano ili ako je neprijatnog mirisa, kao i odjeću koja je nošena tokom treninga visokog intenziteta ili po toplijem vremenu.
KOMENTARI (0)