Četvrtak, 27.03.2025 | 21:56
IZVOR: N1 Info

Ove stvari u kući NIKADA ne biste trebali čistiti VODOM

Kada je u pitanju čišćenje, važno je znati koji materijali mogu biti oštećeni kontaktom s vodom, a koji zahtijevaju specifičan pristup. Mnogi uređaji i površine, ako se ne tretiraju pravilno, mogu biti oštećeni ili uništeni pa je važno koristiti odgovarajuće metode čišćenja.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Kada je riječ o elektronskim uređajima poput tastatura, zvučnika i rasvjetnih tijela, voda nije preporučljiv alat za čišćenje. Najbolji izbor u ovim slučajevima su krpe od mikrovlakana ili mali ručni usisivači sa mekanim čekinjama, koji nježno uklanjaju prašinu i prljavštinu. Za preciznije čišćenje teško dostupnih mjesta može poslužiti i četkica za zube.

Za drvene podove i namještaj, voda može uzrokovati ozbiljna oštećenja, stoga je ključno odmah ukloniti prolivene tekućine. Dugotrajno izlaganje vodi može oštetiti drvene površine, pa se preporučuje korištenje specijaliziranih sredstava za čišćenje namještaja, koja se nanose na krpu. Nakon čišćenja, potrebno je obrisati površinu suhom krpom od mikrovlakana kako bi se uklonio višak vlage.

Srebrni, mesingani i drugi osjetljivi predmeti, kao i materijali poput antilopa, somota i velura, ne smiju biti izloženi vodi jer ona može ozbiljno narušiti njihovu strukturu. Za čišćenje ovih materijala najbolje je koristiti specijalizirane proizvode, dok redovno usisavanje može pomoći u održavanju njihovog izgleda.

Koža, iako izdržljiv materijal, zahtijeva posebnu pažnju. Voda se može koristiti u minimalnim količinama, ali samo s vlažnom krpom i blagim sredstvom za pranje, uz obavezno pridržavanje uputstava proizvođača. Ovaj pažljiv pristup pomoći će da koža ostane u dobrom stanju, prenosi Klix.

Odlično rješenje

Materijali poput mramora, granita i drugih poroznih površina takođe nisu pogodni za čišćenje vodom jer ona može oštetiti zaštitne slojeve i uzrokovati oštećenja. Za ove materijale najbolje je koristiti sredstva specijalizirana za čišćenje takvih površina, koja neće narušiti njihov integritet.

Pravilno čišćenje materijala i uređaja ne samo da produžava njihov vijek trajanja, već i osigurava da ostanu u najboljem mogućem stanju. Korištenjem odgovarajućih proizvoda i tehnika, možete održavati svoj prostor i opremu besprijekorno čistima, bez rizika od oštećenja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

U toku hapšenja u Podgorici i Zeti: Akcija SDT-a i SPO, na meti više osoba

Srijeda, 01.04.2026 | 09:12

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, Specijalno policijsko odjeljenje sprovodi hitne dokazne radnje i hapšenja više osoba u Podgorici i Zeti, zbog osnovane sumnje da su učinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Sindikalna potrošačka korpa 2.090 eura, rast od preko dva odsto

Srijeda, 01.04.2026 | 08:25

Centar za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja utvrdio je sindikalnu potrošačku korpu (SPK) za I kvartal 2026. godine. Ukupna vrijednost SPK-a za period januar-februar-mart 2026. godine iznosi 2.090,00 eura, saopšteno je iz Unije slobodnih sindikata.

Prosječna plata u februaru iznosila 1.025 eura

Srijeda, 01.04.2026 | 08:37

Prosječna neto zarada u Crnoj Gori u februaru 2026. iznosila je 1.025 eura i bila je niža 0,1 odsto u odnosu na januar, dok su realne zarade, zbog rasta potrošačkih cijena, zabilježile pad od 0,3 odsto, saopšteno je iz Uprave za statistiku MONSTAT.

Od bezazlenih šala do viralnih podvala: Danas se u svijetu obilježava Prvi april

Srijeda, 01.04.2026 | 09:27

Prvi april, poznat i kao Svjetski dan šale, obilježava se širom svijeta kroz bezazlene podvale, kreativne smicalice i humor koji često briše granice među ljudima.

Ivanović o sporazumu DPS-a sa Jedinstvenom Rusijom: Morate nekako da se pravdate, a značajno je da zna Brisel šta ste pričali o nama

Srijeda, 01.04.2026 | 13:29

Poslanica Demokratske partije socijalista Aleksandra Vuković Kuć pitala je Ivanovića kako ocjenjuje najave pojedinih čelnika crnogorskih opština da neće obilježiti 20 godina obnove nezavisnosti Crne Gore.

Zgrada Dnevnog centra Cetinje osvijetljena plavom bojom

Srijeda, 01.04.2026 | 21:37

Zgrada Dnevnog centra na Cetinju večeras je obasjana plavom bojom u znak solidarnosti i podrške za sve osobe koje žive sa razvojnim poremećajima autističnog spektra.

Vučurović: Rekonstrukcija Vlade mogla bi se desiti ovog mjeseca

Srijeda, 01.04.2026 | 21:22

Poslanik Nove srpske demokratije Jovan Vučurović kazao je kako bi se rekonstrukcija Vlade mogla dogoditi ovog mjeseca. Na pitanje da li će on biti ministar bez portfelja, kazao je kako ne želi da prejudicira, ali ako mu da funkcija bude povjerena – da će je obavljati na korist građana.

Odžić: Slobodno demonstrirajte "silu države" i smanjite namete na privredu i građane

Srijeda, 01.04.2026 | 21:27

Predsjednik SDP-a i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić poručio je vlasti da "demonstriraju silu" i smanje namete na privredu i građane. Upozorio je da PDV u turizmu na ovom nivou, uz rast cijena koje će usloviti kriza sa energentima, vodi potpunoj nekonkurentnosti ponude u odnosu na region.

Odgovor Rusije na predlog o prekidu vatre za Uskrs granatiranje Ukrajine

Srijeda, 01.04.2026 | 21:57

Odgovor Rusije na ukrajinski predlog o prekidu vatre za uskršnje praznike je današnje granatiranje većeg broja ukrajinskih regiona, izjavio je danas ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u svom redovnom video obraćanju.

Rat na Bliskom Istoku mijenja mapu turizma – šansa ili rizik za Crnu Goru, Albaniju i Hrvatsku?

Srijeda, 01.04.2026 | 20:42

Samo u prvih 48 sati od izbijanja rata na Bliskom istoku 28. februara u ovom regionu otkazano je više od 5.000 letova, pokazuju podaci platforme FlightAware.

Zgrada Skupštine osvijetljena plavom bojom, znak podrške osobama sa autizmom

Srijeda, 01.04.2026 | 20:26

Zgrada Skupštine Crne Gore večeras je osvijetljena plavom bojom, povodom 2. aprila, Svjetskog dana osoba sa autizmom, u znak podrške sa ovom ranjivom kategorijom društva.

Nova mapa otkriva skriveni svijet ispod leda Antarktike: Detalji koji mijenjaju sve

Srijeda, 01.04.2026 | 21:41

Naučnici su izradili novu, do sada najdetaljniju mapu Antarktika, koja prvi put otkriva skriveni svijet ispod ledenog pokrivača ovog kontinenta i donosi važne podatke za razumijevanje klimatskih promjena.

Katnić: Od početka 2025. u Podgorici 103 požara na vozilima

Srijeda, 01.04.2026 | 19:37

Od početka 2025. do danas u Podgorici je zabilježeno 103 požara na putničkim i sedam na teretnim vozilima. U ranim jutarnjim satima 30. marta vatrogasci su intervenirali u garaži stambene zgrade, gdje su bili izloženi opasnosti zbog prisustva goriva i drugih zapaljivih materijala.

Obratite pažnju ako putujete u Njemačku: Plaćanje ovim kovanicama uskoro više neće biti moguće

Srijeda, 01.04.2026 | 20:56

Njemačka razmatra značajnu promjenu u korištenju sitnog novca. Prema preporuci Nacionalnog foruma za gotovinu Njemačke Bundesbanke, 1 i 2 centa bi mogli prestati imati praktičnu ulogu pri gotovinskim plaćanjima, a u budućnosti bi mogli potpuno nestati. Nova pravila predviđaju zaokruživanje cijena na najbližih pet centi prilikom plaćanja gotovinom.

Gutić: Dnevni centri nijesu samo ustanova, već sigurno utočište

Srijeda, 01.04.2026 | 20:19

Povodom obilježavanja jubileja – 10 godina rada JU Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju Podgorica, ministar Damir Gutić je istakao da ovaj jubilej predstavlja potvrdu značaja usluga podrške za život u zajednici, naglašavajući njihovu ulogu u unapređenju kvaliteta života djece i mladih sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica, kao i u procesu prevencije institucionalizacije.