Iako se posljednjih godina često govori o ukidanju pomjeranja sata, praksa se u Evropskoj uniji ipak nastavlja – barem za sada. Satovi će se, kao i do sada, i 2025. godine pomjerati dva puta – u proljeće i na jesen.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Pitanje promjene vremena redovno se pojavljuje u javnosti: da li je još uvijek potrebna, kakav je njen efekat i kada tačno pomjeramo satove? Iako je još 2018. godine Evropska komisija predložila ukidanje sezonskog prelaska s ljetnjeg na zimsko računanje vremena, države članice se nisu usaglasile oko jedinstvenog vremenskog režima. Zbog toga se trenutna praksa nastavlja – najmanje do 2026. godine.
Kada pomjeramo sat u 2025. godini?
– Ljetnje računanje vremena počinje u nedjelju, 30. marta 2025. godine, kada u 2:00 sata ujutru pomjeramo kazaljke jedan sat unaprijed – na 3:00. Time gubimo jedan sat sna, ali dobijamo duže večeri.
– Povratak na zimsko računanje vremena biće u nedjelju, 26. oktobra 2025. godine. Tada u 3:00 ujutru pomjeramo sat unazad – na 2:00, čime „dobijamo“ dodatni sat sna, ali dani postaju kraći.
Zašto se sat još uvijek pomjera?
Razlog zbog kojeg se sat i dalje pomjera, leži u tome što zemlje članice EU nisu postigle konsenzus o tome da li treba trajno ostati na ljetnjem ili zimskom vremenu.
Da li sve zemlje svijeta mijenjaju vrijeme?
Ne. Oko 70 zemalja i dalje praktikuje sezonsku promjenu vremena, ali neke su već napustile tu praksu. Među njima su Rusija, Turska i Bjelorusija koje su uvele stalno ljetnje vrijeme, dok Island, zbog svog geografskog položaja, nema potrebu da pomjera sat.
Kako promjene vremena utiču na organizam?
Iako je prvobitna ideja bila da se bolje iskoristi prirodna svjetlost i smanji potrošnja energije, novija istraživanja ukazuju na to da su energetske uštede vrlo male. S druge strane, pomjeranje sata može narušiti biološki ritam – izazvati umor, smanjenu koncentraciju i poremećaje sna.
Stručnjaci savjetuju sljedeće kako biste se lakše prilagodili promjeni vremena:
– Počnite nekoliko dana ranije da prilagođavate vrijeme odlaska na spavanje.
– Izbjegavajte kofein i obilne obroke u večernjim satima.
– Što više boravite na dnevnom svijetlu, kako bi se organizam prirodno uskladio sa novim ritmom.
Dok se ne postigne zajednički dogovor na nivou Evropske unije, ostajemo u režimu pomjeranja sata dva puta godišnje.
KOMENTARI (0)