Nedjelja, 30.03.2025 | 09:17
IZVOR: pobjeda.me/net.hr

Stroga PRAVILA na popularnim destinacijama – greške mogu SKUPO da vas koštaju

Jedna mala greška mogla bi da vas košta 900 eura ako odete da posjetite jednu od najpopularnijih evropskih znamenitosti. Naime, u Grčkoj su na snazi velike kazne za turiste koji ne poštuju pravila za očuvanje antičkih spomenika, poput Akropolja, Partenona i pozorišta u Epidauru.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Obratite pažnju na obuću
Turisti treba da vode računa kakvu obuću nose prilikom obilaska poznatih znamenitosti, jer svako ko u njima hoda u štiklama može biti kažnjen i do 900 eura, prenosi Net.hr.

Takva obuća sa visokom potpeticom mogla bi da ošteti drevnu kamenu građevinu. Pošto je Akropolj muzej na otvorenom, takođe je zabranjeno dirati mermer, ulaziti u bilo koji hram ili se penjati na stijene ili zidove.

Još jedna zemlja koja ima stroge kazne za turiste koji se ne pridržavaju pravila je Italija, gdje su takođe određene zabrane kako bi se sačuvali spomenici.

U Italiji se nemojte kupati u čuvenoj fontani

Turisti se suočavaju sa kaznama od 500 eura ako sjede na čuvenim Španskim stepenicama u Rimu. Policija svakodnevno patrolira tim mjestom i upozorava pištaljkama da se svi pridržavaju ovog pravila.

Osim toga, predviđena je kazna od 25 do 500 eura za ljude koji hrane golubove na Trgu svetog Marka u Veneciji, to je zabranjeno od 2008. godine u nastojanju da se istorijske građevine zaštite od oštećenja izazvanih ptičjim izmetom.

Vjerujemo da se nećete iznenaditi ako vam kažemo da je kupanje zabranjeno u jednoj od najpoznatijih rimskih znamenitosti, Fontani di Trevi. Ako se usudite da uđete u ovu fontanu, pripremite 500 eura da biste platili najskuplju propisanu kaznu za ovakav način hlađenja.

Ali, ako se ipak usudite da rizikujete takav poduhvat po cijenu plaćanja kazne, treba da znate da lako možete dobiti doživotnu zabranu približavanja fontani ili privremenu zabranu, piše Express.co.uk.

Pažljivo provjerite pravila

„Opšta pravila obično uključuju zabranu hrane ili pića u prostorijama, zabranu pušenja i održavanje čistoće okoline, ne bacajući smeće“, rekla je Hema Braun, šefica „Ground Product & Partnerships“ u „Travel Republic“.

„Unaprijed istražujete mjesta koja posjećujete, pomoći će vam da saznate neka posebna pravila, kao što je odgovarajuća odjeća na vjerskim mjestima. Poštovanje ovih pravila pomaže u očuvanju integriteta tih posebnih mjesta i čini posjetu svima prijatnijom“, primijetila je ona.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Đukanović: Za sada nema poskupljenja struje

Petak, 02.01.2026 | 09:50

Struja u Crnoj Gori neće poskupiti jer u ovom trenutku ne postoje razlozi koji bi upućivali na korekciju cijene aktivne energije za domaćinstva i privredu, kazao je Milutin Đukanović, predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore.

Zimsko jutro u Podgorici: Snijeg prekrio gradske ulice (FOTO)

Petak, 02.01.2026 | 09:23

Drugog dana 2026. godine snijeg je pao i u Podgorici.

Đoković otkrio - TRI sportska idola koja su oblikovala njegovu karijeru

Četvrtak, 01.01.2026 | 15:43

Srpski teniser Novak Đoković izabrao je trojicu sportskih idola, koji su oblikovali njegovu karijeru.

FOTO: Milatović sa suprugom Milenom na Novogodišnjem koncertu Bečke filharmonije

Četvrtak, 01.01.2026 | 14:21

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i njegova supruga Milena bili su gosti predsjednika Republike Austrije Aleksandera Van der Belena i prve dame na Novogodišnjem koncertu Bečke filharmonije.

Šćepanović - Botunjani da razgovaraju sa predstavnicima institucija

Četvrtak, 01.01.2026 | 13:35

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović rekao je Radiju Crne Gore da će mještani Botuna sa predstavnicima nadležnih institucija, van Uprave policije, otvoriti novi dijalog o postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu. Sa druge strane, Bojan Bašanović, stanovnik tog mjesta vjeruje da će se ipak odustati od lokacije koja je zacrtana i da će se naći novo rješenje.

Zdravko Dragaš prvi dan Nove godine u TE „Pljevlja“

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:29

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Zdravko Dragaš, prvi dan Nove godine proveo je u Termoelektrani Pljevlja, gde je razgovarao sa inženjerima tog pogona i predstavnicima izvođača radova.

KO SU SUPRUGE CRNOGORSKIH POLITIČARA? Prva dama i misteriozna Tamara

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:24

Drugi dio serijala „Ko su supruge crnogorskih političara?“

Mirko bez velikih riječi i obećanja: Da sagnemo glavu, zasučemo rukave i napornim radom vratimo samopozdanje

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:17

Motivisan, spreman, pun samopouzdanja – kakav je nekada bio i na terenu – ali bez velikih riječi i obećanja.

Da li znate? Evo šta označavaju BROJEVI i SLOVA na gumama

Četvrtak, 01.01.2026 | 12:09

Na gumama postoji mnogo različitih oznaka, svaka od njih ima određenu funkciju, odnosno svaka je važna na svoj način. Nije naodmet da se podsjetimo...

Novogodišnja noć protekla mirno, registrovano pet krivičnih djela

Četvrtak, 01.01.2026 | 11:43

Glavni policijski inspektor OKC Uprave policije Milan Delić saopštio je da je novogodišnja noć protekla bez većih incidenata, uz manji broj krivičnih djela i saobraćajnih nezgoda.