Svaki proizvod ima svoje mjesto i to sa dobrim razlogom.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Ako ste ikada ušli u supermarket "samo po hljeb i mlijeko", a izašli sa punim kolicima i računom koji vas je iznenadio - niste jedini. U stvari, niste ni krivi. Supermarketi koriste pažljivo osmišljene strategije za raspored namirnica kako bi nas naveli da kupujemo više nego što planiramo.
Ovo nisu slučajne odluke – već psihološki trikovi, zasnovani na ponašanju potrošača, navikama i načinu na koji naš mozak reaguje na boje, mirise, poziciju i muziku.
Zašto je voće i povrće uvijek na ulazu?
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Na samom ulazu nas obično dočeka šarenilo voća i povrća, svježeg, mirisnog i vizuelno primamljivog. Ovo nije samo zato što izgleda lijepo - već jer nas podsjeća na zdrav izbor, pa kada kasnije posegnemo za čokoladom ili čipsom, imamo psihološki "alibi". Takođe, boje i mirisi stvaraju ojsećaj svježine i vitalnosti, što nas stavlja u pozitivno raspoloženje za kupovinu.
Osnovne namirnice su sakrivene
Mlijeko, jaja i hljeb - ono po šta najčešće dolazimo - gotovo nikada nisu na jednom mjestu. Umjesto toga, strateški su raspoređeni po krajevima prodavnice. Tako, dok idemo po te osnovne stvari, prolazimo pored desetina rafova sa artiklima koje nismo planirali da kupimo - ali ih uzimamo „usput“.
Slatkiši i sitnice - tik uz kasu
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Nema osobe koja bar jednom nije posegla za žvakama, čokoladicom ili baterijama dok stoji u redu. To je posljedica takozvana “zona impulsne kupovine”, koja se nalazi kod kase. Tu smo već opušteniji jer smo skoro završili, pa lakše popuštamo „slabostima“.
Pogled ka sredini - zlatna pozicija
Na sredini rafova (u visini očiju odrasle osobe) nalaze se proizvodi koje trgovci žele da prodaju najviše - često skuplji brendovi, dok su jeftinije alternative na dnu ili pri vrhu, van direktnog pogleda.
Kod proizvoda za djecu, igračke i grickalice su često u visini djeteta – da mališani mogu lako da ih vide i traže.
Muzika, svjetla, mirisi - više od pozadine
Spora, prijatna muzika čini da se krećemo sporije i duže ostanemo u prodavnici. Mirisi svježeg peciva, prženih orašastih plodova ili kafe nisu slučajni - oni se namerno puštaju kroz ventilaciju da pobude apetit i povećaju šanse za kupovinu hrane.
Specijalne ponude – na početku ili kraju redova
"Akcije", "popusti" i "ograničeno vrijeme" često se postavljaju na krajeve prolaza jer tu imamo najviše pažnje. Čak i ako proizvod nije na listi - osjećaj "da se isplati" nas navodi da ga uzmemo.
KOMENTARI (0)