Subota, 05.04.2025 | 12:30
IZVOR: ona.telegraf.rs

Pilot OTKRIO - Evo zbog čega telefon mora biti u režimu rada u avionu

Sledeći put kada vas zamole da prebacite telefon u taj režim rada, znaćete da to nije samo još jedno besmisleno pravilo.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Zategnite pojas, podignite prozorske roletne i sklopite stočić – standardna uputstva koja dobijate prilikom poletanja i sletanja. I dok svaki od tih postupaka ima svoju svrhu, kada avion dostigne određenu visinu leta, većina pravila postaje fleksibilnija. Ipak, postoji jedno koje važi tokom cijelog leta: uključivanje režima rada u avionu na vašem telefonu, piše LADBible.

Mnogi putnici poslušno slijede ovo uputstvo, ali zapravo ne razumiju zašto im se traži da se „isključe“ iz digitalnog svijeta dok su već fizički van mreže. Kako bi razjasnio stvar, iskusni pilot objasnio je šta može da se dogodi ako ne koristite režim rada u avionu – i nije riječ samo o bontonu.

Dejvid Morgan, šef letačkih operacija i bezbjednosti u kompaniji Air New Zealand, otkrio je da je tokom svoje karijere svjedočio situacijama u kojima su elektronski uređaji putnika izazvali smetnje. „Bio sam u avionu koji je tri puta radio stvari koje nisam želio – zbog Game Boya, mobilnog telefona i laptopa“, rekao je za Stuff.

Da, čak i nešto toliko jednostavno kao Game Boy može ometati sisteme aviona – što znači da režim rada u avionu nije ograničen samo na pametne telefone i tablete. Jedan od najzanimljivijih incidenata dogodio se kada je Morgan letio Boeingom 767 iz Melburna. „Iznenada smo izgubili sve VHF radio veze“, prisjetio se.

Avion je imao tri VHF radija, a svaki put kada bi prebacili na sledeći, ni on nije radio. „Konačno smo došli do tačke kada sam rekao: 'Bolje da provjerimo kabinu i vidimo može li nešto izazvati smetnje.'“ Kako se ispostavilo, putnik je koristio – Game Boy. „Čim je uređaj isključen, sva tri radija su ponovo proradila“, rekao je Morgan.

Iako mnogi misle da je isključivanje mobilnih uređaja samo formalnost, ova priča pokazuje da se iza toga krije ozbiljan razlog.

Stjuardesa iz Ujedinjenog Kraljevstva ranije je objasnila da signal s naših uređaja – bez obzira na to koji je u pitanju – može potencijalno ometati komunikaciju aviona s kontrolom leta.

Drugim riječima, korišćenje uređaja bez režima rada u avionu može izazvati smetnje koje piloti ne žele da rizikuju – pa sledeći put kada vas zamole da prebacite telefon u taj režim rada, znaćete da to nije samo još jedno besmisleno pravilo.

Izvor: ona.telegraf.rs

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Plaža Jaz među 50 najljepših u Evropi za 2026.

Nedjelja, 03.05.2026 | 08:25

Plaža Jaz u Crnoj Gori našla se na prestižnoj listi 50 najboljih plaža u Evropi za 2026. godinu, prema izboru više od 1.000 globalnih turističkih stručnjaka.

Potpuno bezazlen predmet zbog kojeg vas mogu zaustaviti na aerodromu - njegovo pakovanje aktivira alarme

Ponedjeljak, 27.04.2026 | 09:12

Špil karata nije zabranjen ni u jednoj aviokompaniji i mnogi ga nose u ručnoj prtljazi, no njegov oblik može aktivirati upozorenja na aerodromskoj sigurnosnoj kontroli i uzrokovati zadržavanje u redu.

Putujete u EU s mačkom ili psom? Obratite pažnju na nova pravila koja su stupila na snagu

Nedjelja, 26.04.2026 | 17:02

Evropska komisija saopćila je kako od danas, tj, 22. aprila, na snagu stupiti ažurirana pravila kada je riječ o putovanju s psima i mačkama u Evropsku uniju.

Najbolje svjetske destinacije koje možete obići sa bebama i malom djecom

Petak, 24.04.2026 | 12:28

Porodična putovanja mogu biti veoma prijatna, ali posete pojedinim atrakcijama sa malom djecom zahtijevaju dodatno planiranje zbog gužvi, dugih redova i zahtjevnog terena, koji mogu izazvati stres.

Greška koju pravi većina putnika zbog koje ih zaustavljaju na aerodromu

Srijeda, 22.04.2026 | 12:21

Ovaj bezopasni predmet nije zabranjen od strane nijedne aviokompanije i mnogi ga pakuju u ručni prtljag, ali njegov oblik može aktivirati znakove upozorenja na aerodromskoj sigurnosnoj kontroli i dovesti do zadržavanja u redu.

Ministarstvo zdravlja dalo saglasnost za 140 SOP-ova: Jednaki standardi za sve pacijente

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 10:08

Ministarstvo zdravlja Crne Gore je na posljednjoj održanoj sjednici Komisije za uvođenje standardnih operativnih procedura (SOP) dalo saglasnost na set od 140 SOP-ova koji obuhvataju ključne segmente kliničkih procesa, čime je načinjen značajan i suštinski iskorak ka sistemskom unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite, saopšteno je iz tog Vladinog resora.

Ronioci i danas tragaju za nestalom osobom na Skadarskom jezeru

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 09:15

Ronioci Regionalnog ronilačkog centra iz Bijele, danas su u jutranjim satima nastavili potragu za D.K, za kojim se intenzivno traga od subote, nakon prevrtanja plovila u Plavničkom kanalu.

Predložena podjela imovine i teritorije Podgorice i Tuzi

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 11:15

Na sjednici Arbitražne komisije za razgraničenje Glavnog grada sa Opštinom Tuzi obje lokalne samouprave dostavile su predloge za teritorijalno razgraničenje i podjelu imovine.

Selektor vaterpolo reprezentacije Srbije podnio ostavku

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 08:54

Dosadašnji selektor Vaterpolo reprezentacije Srbije Uroš Stevanović podnio je ostavku na toj poziciji.

Počeo ljetnji red vožnje trajekata: Pogledajte cijene karata

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 08:52

Trajekti će sa jedne na drugu obalu zaliva polaziti na svakih 15 do 20 minuta, u kontinuitetu tokom cijelog dana i noći. Ljetni plan plovidbe važi od 4. maja do 14. oktobra, prenosi portal RTHN.

NSD Budva: Pad budžeta i blokada računa dokaz lošeg upravljanja u Opštini

Utorak, 05.05.2026 | 08:37

Jedini stvarni pad u Budvi, kako navode iz Nove srpske demokratije Budva, jeste pad budžeta Opštine – od višemilionskih sredstava i prihoda do blokade računa i, kako tvrde, "praktičnog bankrota". Zaposleni u lokalnoj administraciji najbolje znaju kakvo je stanje: da li je na računu Opštine nula evra i da li su primili zarade, saopštili su iz te stranke.

Adžić: Slučaj praćenja direktora policije predstava za javnost

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 21:04

Bivši ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić kazao je u emisiji Naglas na RTCG da stanje u bezbjednosnom sektoru nije dobro, te da se svakodnevno dešavaju propusti i oni koji bi trebali da su iza rešetaka šalju poruke javnosti. Prema njegovim riječima, slučaj praćenja direktora policije je predstava za javnost.

Spajić predložio uspostavljanje direktne avio linije Podgorica – Rijad

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:57

Premijer Milojko Spajić objavio je na mreži X da je u razgovoru sa ministrom za investicije Saudijske Arabije Fahadom Al Saifom predložio uspostavljanje direktne avio linije Podgorica – Rijad.

Nikolić: Znamo koliki je ulog, moramo da usporimo ritam Kluža

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 21:08

Centar Budućnosti, Zoran Nikolić kazao je da su svjesni važnosti meča, da dobro poznaju Kluž, te da moraju maksimalno da iskoriste mane rumunskog tima.

Murinjo između Reala i Premijer lige

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:35

U Benfiki kao da postaju svjesni da će teško da zadrže Žozea Murinja.

Lajpcig: Automobilom se zaletio u pješačku zonu, dvoje poginulih

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:20

Dvije osobe su poginule, a dvije teško povrijeđene nakon što je automobil ušao u pješačku zonu u centru njemačkog grada Lajpciga. Kako je saopštila lokalna policija, vozač je uhapšen.

Ministarstvo odbrane: Ne razmatramo mogućnost ustupanja vojnih baza SAD-u u ratu sa Iranom

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:09

Ministarstvo odbrane nije u saznanju da postoji razmatranje mogućnosti da Crna Gora ustupi svoje vojne kapacitete i pruži logističku podršku SAD za rat protiv Irana, istakli su u ovom vladinom resoru na pitanja RTCG, a nakon što je generalni sekretar NATO-a Mark Rute tokom učešća na Samitu Evropske političke zajednice u Jermeniji naveo da evropske zemlje obezbjeđuju da se sporazumi o korišćenju vojnih baza sprovode, kako bi se pomoglo SAD.

Pojačane kontrole na sjeveru, sankcionisano 700 vozača, 20 uhapšeno

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:45

Tokom prazničnih dana, policija na sjeveru Crne Gore pojačala je kontrole saobraćaja, sankcionišući više od 700 vozača i uhapsila njih 20, uz privremeno oduzimanje tri vozila, saopštili su iz Uprave policije.

Novi problem za Real - Mendi pet mjeseci van terena

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:34

Defanzivac Real Madrida Ferland Mendi biće van terena do pet mjeseci zbog povrede kvadricepsa, prenijela je danas "Marka".

Zelenski o paradi u Moskvi: "Strahuju da će ih posjetiti naši dronovi"

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:09

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je na zanimljiv način prokomentarisao paradu koja će tradicionalno biti održana 9. maja u Moskvi.