Iako mnogi faktori utiču na kvalitet i trajanje sna, nova norveška studija otkriva da provođenje vremena na mobilnom telefonu prije spavanja može rezultirati lošijim kvalitetom sna i kraćim vremenom spavanja.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Rezultati pokazuju da svako jednosatno povećanje upotrebe telefona, povećava rizik od nesanice za 59 procenata i skraćuje trajanje sna za 24 minuta.
Studija je obuhvatila 45.202 mlada odrasla lica starosti od 18 do 28 godina i istraživala je različite vrste aktivnosti ekrana i njihov uticaj na san. Puni rezultati objavljeni su 31. marta u Frontiers in Psichiatry.
"Iako su prethodna istraživanja često sugerisala da korišćenje društvenih mreža pred spavanje posebno remeti san, naši nalazi osporavaju tu tvrdnju", rekao je za Healthline autor studije Borg Sivertsen, viši istraživač na Norveškom institutu za javno zdravlje.
Studija je pratila aktivnosti kao što su korišćenje društvenih mreža, gledanje televizije i filmova, igranje igrica, slušanje muzike ili podkasta i čitanje. Sivertsen je rekao da će naknadno istraživanje uključiti upotrebu telefona za aktivnosti vezane za posao prije spavanja.
Prethodna istraživanja su pokazala da svjetlosni talasi sa ekrana mogu poremetiti san i poremetiti prirodni cirkadijalni ritam tijela.
Postoje dokazi da izlaganje plavoj svjetlosti prije spavanja remeti proizvodnju hormona melatonina, koji pomaže u promovisanju i održavanju sna. Kao rezultat toga, mnogi proizvođači telefona sada nude funkcije filtriranja plavog svijetla kasno u noć na svojim uređajima.
Međutim, ne reaguju svi na jako svijetlo na isti način.
"Mislim da je važno prepoznati da se među pojedincima značajno razlikujemo u tome kako svjetlost može da potisne melatonin — i to do oko 50 puta", rekao je dr Džonatan Sedernaes, stručnjak za spavanje sa Univerziteta u Upsali u Švedskoj, koji nije bio uključen u studiju.
Pozivajući se na svoju studiju, Sivertsen je rekao:
"Zanimljivo je da su studenti koji su isključivo koristili društvene medije imali najnižu stopu nesanice i najduže trajanje sna u poređenju sa onima koji su se bavili drugim ekranskim aktivnostima ili kombinacijom aktivnosti."
Njegova studija pretpostavlja da učešće društvenih medija zapravo može imati manji efekat od drugih aktivnosti jer socijalizacija može podržati dobar san.
Međutim, studija iz 2019. pokazala je da korišćenje ekrana telefona za bilo šta uzrokuje probleme sa spavanjem kod adolescenata i mlađe djece. Ovo može uključivati društvene medije, gledanje televizije ili filmova, igranje igrica ili čitanje.
KOMENTARI (0)