Kad već govorimo o sigurnosti hrane, vrijedi obratiti pažnju i na čistoću frižedere.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Mnogi od nas koriste plastične posude za hranu ostataka hrane, vjerujući da tako čuvamo svježinu i sigurnost namirnica. No, upravo te posude mogu skrivati jednu od najopasnijih stvari u vašem frižideru– bisfenol A, poznatiji kao BPA. BPA je hemikalija koja se koristi još od 1960-ih godina u proizvodnji plastike i različitih plastičnih proizvoda, uključujući popularne boce za vodu i druge posude. Osim u plastici, BPA se koristi i za premazivanje unutrašnjosti metalnih proizvoda poput limenki za hranu, čepova za boce i cijevi, navodi klinika Mayo.
Problem nastaje kada hrana dolazi u kontakt s tim materijalima, jer tada može upiti tragove ove štetne hemikalije. Iako američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) tvrdi da je mala količina BPA u hrani sigurna, zabrinutost ostaje. Važno je napomenuti da je FDA 2012. i 2013. godine izmijenila propise te zabranila upotrebu polikarbonatnih smola na bazi BPA u bočicama za bebe, dječjim čašama, formulama za dojenčad i drugim posudama za dječju prehranu. No, kako ističu iz FDA, odluka nije donesena iz sigurnosnih razloga, već zato što je industrija već bila prestala koristiti BPA u tim proizvodima.
Toplina dodatno pogoršava problem
Ipak, rizici postoje. Klinika Mayo upozorava da izloženost BPA može uticati na razvoj prostate i mozga kod nerođene djece, dojenčadi i male djece. Takođe, neka istraživanja sugerišu da bi mogla postojati povezanost između BPA i povišenog krvnog pritisks kod odraslih osoba. Doktori s Harvarda preporučuju poseban oprez pri korištenju proizvoda koji sadrže BPA. Savjetuju da se prednost daje svježoj hrani, umjesto konzerviranoj te da se koriste boce i posude bez BPA.
Osim same prisutnosti BPA, dodatni rizik predstavlja zagrijavanje plastičnih posuda. Stručnjaci s klinike Mayo savjetuju da plastiku izbjegavate stavljati u mikrotalasnu pećnicu ili mašinu za posuđa, jer visoke temperature ubrzavaju razgradnju plastike, što povećava rizik od ispuštanja BPA u hranu. Ako tražite sigurniju alternativu, birajte materijale poput stakla, nerđajućeg čelika ili porculana, koji ne sadrže toksične materije.
Najprljaviji dio frižider možda vas iznenadi
Kad već govorimo o sigurnosti hrane, vrijedi obratiti pažnju i na čistoću frižider. Prema studiji Američke organizacije za nauku, najprljaviji dio frižidera nije, kako biste možda pretpostavili, polica za meso, već ladica ili košara za voće i povrće. Budući da mnogi voće i povrće stavljaju u frižederu bez prethodnog pranja, kako se ne bi prebrzo pokvarilo, upravo ova ladica postaje idealno mjesto za nakupljanje bakterija.
Dobra vijest je da čišćenje ove ladice ne zahtijeva odmrzavanje cijelog frižidera. Sve što treba da uradite je da izvadite ladicu, uklonite voće i povrće, a zatim je temeljno obrisati dezinfekcijskim sredstvom ili otopinom vode i alkoholnog sirćeta. Nakon što se osuši čistom krpom, ladica je spremna za povratak u frižider.
KOMENTARI (0)