Ove godine, prilikom pripreme menija za uskršnji sto, posebno je važno imati na umu da jela budu lako svarljiva i da ne opterećuju stomak, jer to ima negativan uticaj na imuni sistem.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Vrijedno je osigurati da jela budu ne samo ukusna, već i bogata sastojcima koji jačaju imunitet. Savjetujemo kako pripremiti zdrava, lagana i ukusna jela za ovogodišnji Uskrs.
U nastavku teksta, pogledajte koja su to jela koja možete konzumirati tokom predstojećih praznika a da pritom nimalo ne osjetite grižu savjesti!
Uskršnje supe
Za one koji ne mogu zamisliti Uskrs bez domaće supe ili čorbe preporučujemo da kuvate velike količine povrća kao što su šargarepa, peršun, celer i luk. Na kraju kuvanja dodajte 2 režnja bijelog luka i kašiku svježe narendanog rena, koji imaju ne samo antibakterijska i protivupalna svojstva, već i „pojačavaju“ ukus supe. Umjesto kisele pavlake koristite prirodni ili grčki jogurt. Kao alternativu, dijetetičari preporučujz pileću supu. Osvježava respiratorni trakt, zagreva i ima antivirusno dejstvo. Da bi naša supa zaista imala takav efekat, vrijedi je kuvati sa dobrom kvalitetnom, nemasna piletinom. Takođe treba da sadrži puno povrća, uključujući šargarepu, celer, peršun, luk. Ubacimo i nekoliko zrna bibera i lovorov list. Ne koristite previše soli. Umjesto toga, preporučujem protivupalni đumbir, bijeli luk i kurkumu. Da biste postigli najbolji ukus, vrijedi je polako kuvati oko 4 sata.
Lagana predjela i salate
Jaja sa majonezom i ruska salata obično se pojavljuju na tradicionalnom uskršnjem stolu. Nažalost, ova jela su prilično masna. Dijetetičar preporučuje jaja punjena pastom od avokada, vlašca uz dodatak grčkog jogurta, soli i bibera. Međutim, ako ne možete zamisliti praznike bez salate, vrijedi zapamtiti da pored kuvanog povrća dodate kisjele krastavce i luk, a majonez djelimično zamijenite jogurtom začinjenim kurkumom.
Uskršnja večera
Ukoliko se odlučimo za tradicionalniji ručak tada za ravnotežu pripremimo laganu večeru i koristimo sastojke koji jačaju imunitet. Dobar izbor biće pečeni ili kuvani losos ili bakalar, koji je dobar izvor vitamina D. Za one koji ne vole ribu, alternativa može biti čureća prsa ili govedina. Ribu i meso treba začiniti kurkumom, đumbirom, žalfijom, timijanom, bosiljkom i origanom, koji imaju snažna antibakterijska i protivupalna svojstva. Konzumirajte kao dodatak salatu od kisjelog kupusa ili kiselih krastavaca uz dodatak luka i kvalitetnog maslinovog ulja, koji neće samo biti dobar izvor vitamina C, već će i pozitivno uticati na razvoj dobre bakterijske flore. Umjesto krompira, dajte prednost heljdi.
Desert bez kajanja
Ohrabrujemo vas da modifikujete naše tradicionalne recepte za kolače i koristite zdravije zamjene zbog kojih će slatkiši imati manje masti, šećera i jednostavnih ugljenih hidrata. Redovno pšenično brašno treba zamjeniti integralnim ili mljevenim orasima. Umesto putera i margarina dodajte ulja repice visokog kvaliteta i šećer zamjenite drugim zaslađivačima ili urmama. Umjesto mlečne čokolade koristiti zdraviju veziju sa više kakaa, umjesto žele bombona suvo voće...
KOMENTARI (0)