Što zahtjevnije zadatke obavlja, to se više zagrijava.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Toplotni talasi, nedovoljna ventilacija, nakupljena prašine i intenzivno korišćenje zahtjevnih aplikacija samo su neki od faktora koji mogu drastično podići radnu temperaturu sistema. Zato je izuzetno važno znati na vrijeme prepoznati znakove pregrijavanja i razumijeti koje su temperature bezbjedne za vaš uređaj.
Pravovremeno reagovanje ne samo da može spriječiti kvar, već i značajno produžiti životni vijek laptopa, obezbeđujući stabilan rad čak i u uslovima kada spoljna temperatura prijeti da ugrozi njegovu funkcionalnost.
Zašto se laptop zagrijsva
Toplota je prirodan nusproizvod svih uređaja koji koriste električnu energiju. U laptopu, glavni izvori toplote su procesor i grafička kartica. Kako struja prolazi kroz komponente i nailazi na otpor, stvara se toplota.
Rad sa velikim brojem programa istovremeno dodatno povećava opterećenje, i ubrzava proces pregrijavanja.
Ako ventilatori stalno rade maksimalnom snagom ili, suprotno tome, odjednom prestanu da se čuju, vrijeme je za provjeru. Kvar ventilatora ili začepljeni otvori za ventilaciju takođe mogu izazvati nagli porast temperature.
Kako razlikovati normalno zagrijavanje od opasnog pregrijavanja
Rad ventilatora pri većim opterećenjima je sasvim normalna pojava. Međutim, konstantna buka ili potpuni izostanak hlađenja ukazuju na problem.
Korisnici računara sa operativnim sistemom Windows mogu koristiti aplikaciju Resource Monitor da prate koliko procesorskih resursa koriste aktivni programi. Takođe, postoje aplikacije koje mjere temperaturu komponenata u realnom vremenu, što omogućava blagovremeno reagovanje.
Kolika bi trebalo da bude radna temperatura procesora
Optimalna temperatura prostorije u kojoj se računar koristi iznosi između 20 i 26 stepeni Celzijusa. Procesor normalno radi na višoj temperaturi od sobne, ali idealno je da se drži ispod 60 stepeni.
Ako temperatura pređe 70 stepeni, preporučuju se dodatne mjere hlađenja, dok vrijednosti preko 80 stepeni mogu izazvati ozbiljna oštećenja. U tom slučaju, uređaj treba odmah isključiti i ostaviti da se potpuno ohladi.
Kako održavati optimalnu temperaturu uređaja
Pravilno održavanje okruženja u kojem računar funkcioniše je ključno. Redovno provjetravanje prostorije, korišćenje ventilatora ili klima uređaja mogu pomoći u smanjenju spoljne temperature.
KOMENTARI (0)