Zabrinutost zbog razvoja demencije u starijoj dobi sve je češća, ali stručnjaci ističu da postoje konkretni koraci kojima se može očuvati zdravlje mozga.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Prema neurohirurgu dr. Betsy Grunch, koja je podijelila video s nekoliko savjeta za prevenciju demencije, određene svakodnevne navike mogu značajno smanjiti rizik od kognitivnog propadanja.
Kako navodi, postoji jasna povezanost između ponašajnih činilaca rizika i razvoja neuroloških stanja, a cilj bi trebao biti pravovremeno preduzimanje proaktivnih mjera.
Njene preporuke temelje se na naučnim ti uključuju jednostavne, ali djelotvorne promjene u načinu života. Evo koje navike savjetuje.
1. Redovno vježbajte
Već godinama slušamo kako je fizička aktivnost odlična za cjelokupno zdravlje, ali posebno je korisna za mozak. Dr. Grunch kaže da vježbanje "povećava protok krvi u mozak", podstiče rast novih moždanih ćelija i pomaže kognitivnoj funkciji. Čak i ako nemamo potrebu za mršavljenjem ili jačanjem mišića, svakodnevna vježba i dalje je važna za očuvanje zdravlja mozga i prevenciju kognitivnog pada.
2. Dajte prednost snu
Dr. Grunch objašnjava da sedam do devet sati sna svake noći može "poboljšati pamćenje i obradu informacija". Zanimljivo je i da primjerena količina sna "podstiče uklanjanje toksina iz mozga". Zato bismo, osim što nastojimo spavati dovoljno, trebali i uvesti večernju rutinu koja nam omogućuje da odvojimo vrijeme za kvalitetan odmor.
3. Jedite zdravo
Možda nam je već dosadilo slušati savjete o zdravoj prehrani, ali izbalansirana prehrana itekako utiče na zdravlje i funkcionisanje mozga. Dr. Grunch ističe da prehrana bogata povrćem, voćem, cjelovitim žitaricama, nemasnim proteinima i zdravim mastima djeluje kao gorivo za mozak.
Ti ključni sastojci "osiguravaju optimalnu kognitivnu funkciju", kaže dr. Grunch. Takođe preporučuje izbjegavanje jako rafinisanih šećera i prerađene hrane.
4. Održavajte mentalnu aktivnost
Ako volimo igre, zagonetke i svakodnevne izazove, svidjeće nam se ovaj savjet. Mozak, baš kao i tijelo, treba vježbu kako bi ostao u formi.
Dr. Grunch navodi da igre poput ukrštenica i novih misaonih zadataka mogu "pomoći da mozak ostane oštar". Zato je korisno rješavati dnevne zagonetke i iskušavati nove aktivnosti.
5. Održavajte društvene kontakte
Prema dr. Grunch, njegovanje "snažnih veza" s prijateljima, porodicom i bliskim osobama može poboljšati kognitivno funkcionisanje. Redovni kontakti s ljudima iz naše okoline takođe imaju pozitivan učinak na emocionalno zdravlje.
Zato se isplati redovno se javljati prijateljima i članovima porodice i održavati te odnose.
U opisu svog videa, dr. Grunch ističe da je briga o zdravlju mozga ključna te da bi više ljudi trebalo naglašavati važnost proaktivnih koraka u prevenciji i upravljanju neurološkim stanjima. Srećom, čini se da briga o mozgu i prevencija demencije uključuju jednostavne i svima dostupne navike - poput zdrave ishrane, fizičke aktivnosti i upravljanja stresom.
KOMENTARI (0)