Ako vam se energija smanjuje oko 14 sati, stručnjaci tvrde da se uz jedan trik možete riješiti popodnevnog umora.
Foto: Ilustracija/Pixabay.ocm
Trend pod nazivom "coffee nap" sve je popularniji za poboljšanje energije, a radi se o kombinaciji "kafe i drijemanja". Iako zvuči pomalo čudno, mnogi stručnjaci tvrde da zaista pomaže.
"Ako popijete kafu neposredno prije kratkog drijemanja, to može biti bolje nego da ste samo popili kafu ili odspavali", objašnjava nutricionistkinja Nikola Ludlam-Rejn. Kofein počinje djelovati tek nakon nekih 20 minuta, što je otprilike vrijeme kad vam završava drijemanje, nakon čega ćete se probuditi s mnogo više energije nego inače, piše New York Post.
"Kratko drijemanje prirodno smanjuje nivo adenozina, hemijske materije koja izaziva pospanost. Kada se probudite, kofein počinje djelovati zbog čega ćete duže biti budni", dodaje.
Prednosti pijenja kafe prije drijemanja
Možda zvuči pomalo nekonvencionalno, ali nauka kaže da kombinacija kave i kratkog drijemanja donosi nekoliko prednosti.
"Studije pokazuju da kafa i drijemanje zajedno mogu poboljšati vašu budnost, brzinu reakcije i sposobnost razmišljanja, posebno tokom popodnevnog umora. Ali, važno je da drijemanje ne traje duže od 20 minuta jer biste u suprotnom mogli ući u dublji san i probuditi se još pospaniji", napominje Ludlam-Rejn.
Uz ove savjete možete u potpunosti iskoristiti prednosti kombinacije "kafe i drijemanja".
Uradite to u pravo vrijeme
Ludlam-Rejn je rekla da pijenje prve šolje kafe odmah nakon buđenja može ometati prirodni nivo kortizola u tijelu. Ako mislite da možete izdržati, preporučuje da odgodite kafu, otprilike 60 do 90 minuta nakon buđenja kako biste uskladili unos kofeina s prirodnim opadanjem kortizola i omogućili da kofein bude najefikasniji.
Drijemanje treba biti kratko
Iako kratko drijemanje može poboljšati vaš dan, predugo spavanje ili drijemanje u pogrešno vrijeme može imati suprotan učinak.
Dr. Tomas Mišel Kilkemni navodi da drijemanja trebaju trajati od deset do 30 minuta, kako bi se spriječila pospanost koja se javlja nakon buđenja iz dubokog sna. Stručnjaci kažu da je idealno vrijeme za kratki san između 13 i 15 sati, kako biste se uskladili s cirkadijanskim ritmom.
Izbjegavajte drijemanje uveče
Pazite da ne drijemate prekasno, jer to može ometati kvalitet vašeg sna tokom noći. Prema stručnjacima, ako drijemate kasno poslijepodne i očekujete da ćete biti pospani kad dođe vrijeme za spavanje te ako vjerujete da je bolje jesti u 17 sati jer mislite da ćete biti gladni u 19 sati - vjerojatno nećete.
KOMENTARI (0)