Utorak, 15.04.2025 | 15:35
IZVOR: klix.ba

Povratak FIZIČKOJ aktivnosti - Evo šta treba znati nakon PREKIDA u treniranju

Pauza od treninga najčešća je tokom godišnjeg odomora, a iako su pauze nužne za fizičko i mentalno zdravlje, povratak na trening nakon dvije do tri sedmice može biti izazovan.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

U tom procesu ključno je znati kako pristupiti pri povratku treninzima kako biste izbjegli povrede, ali se i što brže vratili u formu.

Prvi korak u povratku na trening je prihvatanje činjenice da se vaše tijelo promijenilo tokom pauze.

Nakon nekoliko sedmica bez redovne fizičke aktivnosti, snaga, izdržljivost i kondicija mogu biti smanjeni. Zbog toga je bitno mentalno se pripremiti na činjenicu da se nećete odmah vratiti na nivo na kojem ste bili prije odmora. Očekivanja je potrebno prilagoditi stvarnosti, što znači postavljanje manjih, kratkoročnih ciljeva koji će vas motivisati da nastavite.

Jedna od najčešćih grešaka koju mnogi prave nakon povratka odmora je pokušaj da prebrzo nadoknade propuštene treninge. Iako je entuzijazam za povratak na stari nivo treninga razumljiv, bitno je pristupiti treningu postepeno. Tokom prve sedmice nakon povratka treninzima, potrebno je da treninzi budu lagani, s fokusom na osnovne vježbe koje ste već savladali. Naime, to je period za ponovno povezivanje sa svojim tijelom i testiranje gdje se nalazite u odnosu na formu prije pauze.

Savjetuje se da počnete s nižim intenzitetom, manjim opterećenjima i kraćim treninzima.

Takođe, zagrijavanje i istezanje su često podcijenjeni aspekti treninga, ali nakon pauze od nekoliko sedmica oni postaju još važniji. Mišići i zglobovi mogu biti manje fleksibilni, a rizik od povreda veći. Zbog toga je ključno da posvetite dodatno vrijeme kvalitetnom zagrijavanju prije svakog treninga. To može uključivati dinamičko istezanje, lagano trčanje ili vožnju bicikla te vježbe mobilnosti koje će pripremiti tijelo za napor. Nakon treninga, statičko istezanje će pomoći u oporavku mišića i smanjenju boli koja može nastati nakon dugog izostanka rutine treninga. Korisno je da se fokusirate na istezanje mišića koji su bili najaktivniji tokom treninga kako biste spriječili ukočenost i upalu.

Nakon nekoliko sedmica pauze, tijelo će vam slati signale koji će vam pomoći u prilagođavanju treninga. Zbog toga je bitno naučiti prepoznati razliku između uobičajenog umora, i znakova koji upućuju na pretjerivanje ili moguću povredu.

Takođe, ishrana igra važnu ulogu u povratku na trening, jer se tokom odmora prehrambene navike često mijenjaju, više se uživa u hrani i piću što je prirodan proces. Povratkom na trening je bitno vratiti fokus na uravnoteženu ishranu bogatu proteinima, zdravim mastima i složenim ugljenimhidratima. Proteini su važni za oporavak mišića i izgradnju nove mišićne mase, dok će ugljenihidrati osigurati potrebnu energiju za intenzivnije treninge.

U tom procesu jako bitna je i hidratacija, jer dehidracija može dovesti do smanjenja performansi i povećanja rizika od povreda. Povratak na trening nakon duže pauze može biti i frustrirajući ako osjećate da ste izgubili na kondiciji ili snazi. Zbog toga je bitno imati strpljenja, i razumijeti da će tijelu biti potrebno vremena da se ponovo prilagodite redovnim treninzima. Ukoliko osjećate da vam pada motivacija, korisno je da se pridružite grupnim treninzima, pronađete partnera za vježbanje ili se prijavite na sportski događaj koji će vas dodatno motivisati.

Kako biste ostali motivisani i pratili svoj napredak korisno je da vodite dnevnik treninga jer će vam on pomoći da vidite koliko napredujete te će vas motivisati da nastavite dalje. Nakon nekoliko sedmica postepenog povratka, vaše tijelo bi se trebalo prilagoditi naporima te tada možete početi povećavati intenzitet treninga.

Postepeno povećavajte težine, dužinu treninga ili intenzitet kardio vježbi. Zbog toga je korisno da treninge prilagođavate svojim potrebama i ciljevima. Uz realna očekivanja, postepeno povećanje intenziteta, pravilnu ishranu, hidrataciju i fokus na motivaciju, vaš povratak na trening može biti pozitivno iskustvo koje će vam donijeti nove izazove i uspjehe.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Usvojen Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu: Novi standardi zaštite zdravlja i sigurnosti vodosnabdijevanja

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:57

Skupština Crne Gore usvojila je sinoć Zakon o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu, čiji je predlagač Ministarstvo zdravlja, čime Crna Gora dobija savremen i sveobuhvatan okvir za zaštitu kvaliteta vode i zdravlja stanovništva.

MUP: Požari pod stalnim nadzorom nadležnih službi, pomoć iz vazduha potrebna u Nikšiću i Cetinju

Četvrtak, 27.08.2026 | 09:03

Prema jutarnjem presjeku stanja, na području Crne Gore evidentirano je više požara, koji su aktivni i pod kontrolom, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.  

Pljevlja: Automobil udario u parkirani kamion, tri osobe povrijeđene

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:30

U saobraćajnoj nezgodi koja se tokom noći dogodila u Pljevljima povrijeđene su tri osobe, piše RTCG.

Krapović: Vojska dobila 31 novo vozilo, do kraja godine se očekuje još 55

Četvrtak, 27.08.2026 | 10:33

Ministar odbrane Dragan Krapović kazao je da su jedinice Vojske Crne Gore primile prvi kontingent novih logističkih vozila IVECO, čime je započeta realizacija isporuke savremenih vozila namijenjenih unapređenju logističkih i transportnih kapaciteta Vojske Crne Gore.

Ko će naslijediti bogatstvo Doli Parton? Iza sebe ostavila 450 miliona dolara

Četvrtak, 27.08.2026 | 08:38

Smrt Doli Parton otvorila je i jedno veliko pitanje – ko će naslijediti njeno ogromno bogatstvo i ko će preuzeti kontrolu nad njenom muzičkom zaostavštinom i vlasničkim udjelom u Dolivudu?

RASHLADITE SE - Ove nas TEMPERATURE očekuju u PETAK

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:43

U petak nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Više parking opcija u Budvi i organizovan shuttle prevoz na Exitov Sea Dance festival

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:35

Za posjetioce Sea Dance festivala koji u Bečiće dolaze automobilom biće obezbijeđeno više parking opcija u Budvi, uključujući 18 redovnih parkirališta, kao i pet dodatnih besplatnih parking lokacija: Top Hill, Sportski centar, Lugovi, MOC i Sunny Side. Dodatni parking prostori biće dostupni svakog festivalskog dana od 17 do 6 časova.

Mlađi kadeti pobijedili Albaniju

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:26

Mlađa kadetska reprezentacija Crne Gore savladala je danas u Tuzima Albaniju sa 2:1, u drugom prijateljskom duelu ovih selekcija.

Požar se ponovo rasplamsao u Jasenovu Polju kod Nikšića

Četvrtak, 27.08.2026 | 15:02

U Jasenovu polju kod Nikšića ponovo se rasplamsao požar, koji je danima aktivan na tom području.

Opet gori u Đenovićima, avion učestvuje u gašenju

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:53

U Đenovićima, u Herceg Novom, tokom danas se ponovo razbuktio požar. U gašenju učestvuje avion, a na terenu su i tri vatrogasca.

Preminuo Ratko Mladić

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:43

U 84. godini života, u pritvorskoj jedinici Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Ševeningenu, preminuo je general Ratko Mladić, saznaje Euronews Srbija.

Vujović: Filmski festival nije mjesto za političke govore i poruke

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:36

Ministarka kulture i medija  Tamara Vujović reagovala je povodom, kako je navela, pogrešnih interpretacija odluke o otvaranju 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro Film Festival.

Podgorica: Dio Hercegovačke ulice sjutra zatvoren za saobraćaj četiri sata

Četvrtak, 27.08.2026 | 14:19

Saobraćaj za sve vrste motornih vozila biće zatvoren sjutra na dijelu Hercegovačke ulice, radi izvođenja građevinskih radova na Hotelu „Boscovich“ – II faza, najavljeno je iz Sekretarijata za saobraćaj Glavnog grada.

Mujović: Do kraja godine početak gradnje Zapadne obilaznice, Morača dobija novi most

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:53

Gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović, najavio je na sastanku sa predstavnicima Uprave za saobraćaj i direktorom, Lukom Mugošom, da će Glavni grad, do kraja godine, započeti gradnju Zapadne obilaznice. Mujović je kazao da radovi na Bulevaru Vojislavljevića teku po planu, a da će 1. septembra početi izgradnja mosta na Morači, koji će predstavljati nastavak te saobraćajnice.

Monstat: U julu više od 623.000 turista, ostvareno 3,7 miliona noćenja

Četvrtak, 27.08.2026 | 13:49

U Crnoj Gori je tokom jula registrovano 623.104 dolaska turista, 11,26 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine, dok je ostvareno 3.717.441 noćenje, što predstavlja rast od 10,13 odsto, saopšteno je iz Ministarstva turizma, pozivajući se na najnovije podatke Uprave za statistiku – MONSTAT.