Srijeda, 16.04.2025 | 10:42
IZVOR: tportal.hr

Imate li ove APLIKACIJE na Windowsu? Evo zašto ih treba odmah OBRISATI

Ako se kasnije predomislite, uvijek ih možete bilo koju od ovih aplikacija ponovo instalirati iz trgovine Microsoft Store.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Računar s operativnim sistemom Windows dolazi s više korisnih Microsoftovih aplikacija. Međutim, tu su i neke koje možete ukloniti ako ih baš ne koristite svaki dan.

Pogledajte što smo izdvojili za vas. Ako se kasnije predomislite, uvijek ih možete bilo koju od ovih aplikacija ponovo instalirati iz trgovine Microsoft Store.

1) Windows Mail i Calendar

Windows Mail i Calendar dugo su bile bitne aplikacije za upravljanje e-poštom i zakazivanje događaja u Windowsima. Međutim, odnedavno Windows automatski preusmjerava s njih na Outlook ili će zatražiti instalaciju te aplikacije ako je nemate.

Zbog toga je zadržavanje starih aplikacija Mail i Calendar na računalu prilično besmisleno. Ako ne želite koristiti Outlook, moguće alternative su Thunderbird i Mailspring za mail, odnosno Fantastical za kalendar.

2) Maps

Vjerovali ili ne, Microsoftova aplikacija Maps dio je Windowsa već više od decenije. Primarno je dizajnirana za korisnike koji žele pregledati karte i dobijati uputstva direktno na svom računaru. Ali, ne može se mjeriti s moćnijim i aplikacijama bogatijim alternativama kao što su Google Maps ili Apple Maps.

Jedino po čemu je koliko toliko bolja je izvanmrežni pristup. Ako putujete ili živite u području s slabim ili nikakvim pristupom internetu, mogućnost preuzimanja i pregledavanja karata offline može biti prilično korisna. Ako ne, Maps može biti na popisu za brisanje.

3) Movies & TV

Nekada je ova aplikacija bila pristojna opcija za najam ili kupnju pojedinačnih filmova i emisija. Ali, situacija se dramatično promijenila.

Sa sveobuhvatnim streaming uslugama kao što su Netflix, Disney+ i Prime Video, ideja plaćanja po naslovu djeluje zastarjelo i daleko manje isplativo. Takođe, aplikacija ne nudi jedinstvene funkcionalnosti koje ne možete pronaći negdje drugdje.

Kartica Entertainment u Microsoft Storeu pruža pristup istom odabiru, pa nema potrebe za zasebnom aplikacijom.

4) Microsoft 365 Copilot

Microsoft ima naviku zbunjivati ​​korisnike čestim rebrendiranjem. Najnoviji primjer je prelazak s Office 365 na Microsoft 365, a sada na aplikaciju Microsoft 365 Copilot. Iako novo ime naglašava integraciju s Microsoftovim asistentom pokretanim vještačkom inteligencijom, Copilotom, sama aplikacija mnogim korisnicima može se činiti nepotrebnom.

Unaprijed je instalirana na Windows 11 i služi kao središnje središte za pristup Wordu, Excelu, PowerPointu i drugim Microsoftovim alatima, s integrisanom podrškom za vještačku inteligenciju.

Obećava pojednostavljenje produktivnosti omogućujući vam stvaranje, upravljanje i dijeljenje sadržaja, pod pretpostavkom da aktivno koristite te Office aplikacije i imate pretplatu na Microsoft 365. Ali, ne nudi puno korisnih funkcija. Praktičnija alternativa moglo bi biti web odredište Microsoft 365, za koje možete stvoriti prečac na radnoj površini ili opciji Start.

5) Microsoft News

Microsoft News je aplikacija koja pruža personalizovane vijesti, slično Google News Feedu. Iako može biti korisna, već je dostupna u drugim djelovima sastava.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Plate u Vladi: Spajić tek peti, ispred njega Đuković, Burić, Ibrahimović i Aleksić

Utorak, 13.01.2026 | 08:06

Neto zarade članova Vlade Crne Gore za decembar 2025.godine kretale su se od 926 do 3.512 eura, a najveću platu primio je zastupnik Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava Mirko Đuković, koji je prošlog mjeseca zaradio 3.512,35 eura.

Dajković: Kažnjen sam jer sam stao uz Srbe u Zeti i svog saborca Kneževića

Utorak, 13.01.2026 | 08:43

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović pokrenuo je disciplinski postupak i rešenje o suspenziji protiv Vladislava Dajkovića, rukovodioca Službe za građane.U pitanju je jasno proterivanje iz vlasti u Crnoj Gori svakog Srbina koji se ne plaši da kaže da je Srbin i da je prvo Srbin, pa onda sve ostalo.

Huter: U doba Petrovića Mandićevi Moračani nijesu išli u Beograd po instrukcije već na Cetinje

Utorak, 13.01.2026 | 09:25

U doba Petrovića, Mandićevi Moračani nijesu išli u Beograd po instrukcije već na Cetinje, napisao je na mreži Fejsbuk poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Oskar Huter.

Tivat: Radnica u kladionici osumnjičena da je prokockala novac koji joj je povjeren na raspolaganje

Utorak, 13.01.2026 | 09:57

Policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“, Odjeljenja bezbjednosti Tivat juče je od strane menadžera jedne sportske kladionice čija se poslovnica nalazi u tom gradu, prijavljeno da je tamo zaposlena neodgovorno raspolagala novčanim sredstvima koja su joj povjerena na raspolaganje i prokockala novac u iznosu od preko 3.600 eura, te su policijski službenici preduzeli mjere i radnje iz svoje nadležnosti.

Botunjani najavili da danas blokiraju kružni tok na pola sata

Utorak, 13.01.2026 | 12:21

Mještani Botuna najavili su da će danas u 14 časova na pola sata blokirati kružni tok u Zeti kod Vodovoda, HDL i Našeg diskonta zbog radova na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda.

Knežević: Brutalnom akcijom u Botunu rukovodio policajac koji mi je uhapsio majku

Utorak, 13.01.2026 | 21:59

Brutalnom akcijom policije u Botunu, u kojoj je učestvovalo 680 policajaca, rukovodio je Milan Radusinović. On je zamjenik načelnika Centra bezbjednosti koji je 30. januara 2020. godine uhapsio moju majku, rekao je večeras, u specijalnoj emisiji na Adria TV, predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Zvanično: Majkl Kerik imenovan za šefa stručnog štaba Mančester junajteda

Utorak, 13.01.2026 | 21:38

Mančester junajted imenovao je Majkla Kerika za novog šefa stručnog štaba prvog tima, a ugovor je potpisan do kraja sezone 2025/26, saopštio je engleski klub.

Održavajte formu uprkos snijegu: Deset savjeta za vježbanje zimi

Utorak, 13.01.2026 | 21:20

Jeste li znali da vježbanje na otvorenom tokom zime može sagorjeti više kalorija nego vježbanje u zatvorenom prostoru?

Situacija u Vranjini pod kontrolom, najugroženiji pomoćni objekti

Utorak, 13.01.2026 | 20:48

Zbog rasta nivoa Skadarskog jezera, voda na Vranjini se približila domaćinstvima, a nadležne službe su na terenu danonoćno. Ipak, očekuje se stabilizacija situacije, kazali su nadležni za RTV Podgorica.

Vučević: Srbi u Crnoj Gori se ponovo hapse i suspenduju kao da 30. avgusta nije ni bilo

Utorak, 13.01.2026 | 20:31

Predsjednik Spske napredne stranke i savjetnik predsjednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević izjavio je danas da do promjena u Crnoj Gori 2020. godine ne bi došlo bez srpskih glasova.

Vojinović: Poplave razotkrile sistemske slabosti Crne Gore

Utorak, 13.01.2026 | 20:04

Direktorica Centra za klimatske promjene Univerziteta “Donja Gorica”, dr Ivana Vojinović kaže za Dan da su i ovog puta poplave potvrdile strukturne slabosti i specifičnu geomorfološku strukturu Crne Gore, koju karakterišu izrazito razuđen reljef, kratki i strmi vodotoci, razvijena karstna hidrologija i oko 300 bujičnih područja i slivova, što povećava ranjivost sistema na kratkotrajne i intenzivne padavinske epizode.

Pokrenuta istraga o QR kodovima na kojima se nudi kokain

Utorak, 13.01.2026 | 20:01

Pet dana nakon što je TV Podgorica u centru Glavnog grada otkrila postavljene naljepnice sa QR kodovima koje vode ka online prodaji kokaina, Uprava policije se prvi put oglasila kratkom izjavom da je istraga u toku. Bez detalja, bez informacija o konkretnim mjerama i bez odgovora na pitanja koja je javnost postavila još prvog dana.

Mićanović: UCG objavljuje registar 80.000 diploma stečenih u proteklih pet decenija

Utorak, 13.01.2026 | 19:47

Univerzitet Crne Gore planira uvođenje javnog registra diploma, kako bi se stalo na kraj falsifikovanim i nelegalno stečenim zvanjima. Registar bi omogućio građanima i poslodavcima provjeru osnovnih podataka o diplomama stečenim na državnom univerzitetu, kazao je u Jutarnjem programu “Dobro jutro, Podgorice” prorektor UCG profesor dr. Veselin Mićanović.

Vojinović: Klinički centar nastavlja sa narušavanjem dostojanstva i ugleda Radojičić, sa namjerom da eventualno samoinicijativno da otkaz

Utorak, 13.01.2026 | 19:33

Advokat Milan Vojinović reagovao je povodom saopštenja Kliničkog centra na pravosnažnu presudu suda u vezi dr Jelene Radojičić, i kazao da KCCG nastavlja sa narušavanjem njenog dostojanstva i ugleda, sa namjerom da eventualno samoinicijativno da otkaz.

Srbijavoz: Vagoni u kojima nije bilo grijanja u vlasništvu Željezničkog prevoza Crne Gore

Utorak, 13.01.2026 | 19:29

Povodom navoda pojedinih putnika da u spavaćim kolima voza broj 433 na relaciji Zemun – Bar, koji je saobraćao u noći između 8. i 9. januara 2026. godine, nije bilo ispravno grijanje, iz kompanije “Srbijavoz” saopšteno je da, na osnovu raspoloživih činjenica, ne postoji njihova odgovornost u konkretnom slučaju, jer vagoni u kojima nije bilo grijanja pripadaju Željezničkom prevozu Crne Gore (ŽPCG).