Srijeda, 16.04.2025 | 14:42
IZVOR: kolektiv.me

EPCG i CANU ozvaničile nastavak saradnje na primjeni vještačke inteligencije u energetici

Elektroprivreda Crne Gore i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) potpisale su novi donatorski ugovor, kojim se nastavlja uspješna saradnja u okviru zajedničkog projekta „Primjena vještačke inteligencije u predikciji potrošnje u elektroenergetskim sistemima“. Ugovor su potpisali izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović i predsjednik CANU akademik Ljubiša Stanković, na svečanosti održanoj u prostorijama Akademije.




Foto: EPCG

Donacija u iznosu od 15.000 eura usmjerena je na dalje osnaživanje istraživačkih aktivnosti koje koriste potencijale vještačke inteligencije u cilju unapređenja efikasnosti elektroenergetskog sistema Crne Gore. Projekat je već u svojoj prvoj fazi pokazao izuzetne rezultate koji su prevazišli početna očekivanja, doprinoseći preciznijem planiranju potrošnje, optimizaciji proizvodnje i povećanju stabilnosti sistema.

Izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović naglasio je značaj ovog vida saradnje:

„Elektroprivreda Crne Gore sa posebnom pažnjom podržava inicijative koje spajaju nauku i praksu, a posebno one koje uključuju inovativne tehnologije poput vještačke inteligencije. Ovaj projekat ne samo da donosi konkretne koristi za naš elektroenergetski sistem, već i podstiče razvoj domaće naučne zajednice. Nastavljamo ulaganja u znanje, istraživanja i mlade stručnjake jer u tome vidimo temelj održivog razvoja.“

Sredstva iz donacije biće opredijeljena za nastavak angažmana mladog istraživača, razvoj i testiranje novih tehnoloških rješenja, kao i za jačanje tehničkih kapaciteta ENEKO centra za istraživanje i razvoj.

Kako je navedeno u saopštenju, u narednoj fazi projekta planirano je dalje unapređenje postojećeg modela kroz integraciju dodatnih podataka i scenarija, kao i implementaciju novih rješenja za još precizniju predikciju potrošnje.

"Poseban akcenat biće stavljen na uključivanje mladih istraživača i razmjenu znanja sa domaćim i međunarodnim ekspertima, čime se dodatno doprinosi jačanju naučnoistraživačke zajednice u Crnoj Gori. Svečanom potpisivanju ugovora prisustvovali su i akademik Igor Đurović, rukovodilac ENEKO centra, kao i Snežana Dragićević, samostalna savjetnica u Centru. Elektroprivreda Crne Gore ostaje posvećena razvoju i primjeni savremenih tehnologija, s ciljem unapređenja energetske efikasnosti, digitalizacije i modernizacije sistema u skladu sa principima održivog razvoja", zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vraneš optužio Ekološku inspekciju za ucjene

Utorak, 16.12.2025 | 14:36

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš optužio je Ekološku inspekciju za ucjene.

Nikolić: Institucija Zaštitnika ne želi da se zamjera parlamentarnoj većini

Utorak, 16.12.2025 | 14:34

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS), Andrija Nikolić, kazao je u Skupštini da institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda ne želi da se zamjera parlamentarnoj većini, te da ćemo dok god sistem ljudskih prava i sloboda bude zavisio od političkog konteksta, imati partitokratiju u institucijama.

RUP podržao stipendiranje studenata na UCG

Utorak, 16.12.2025 | 14:24

Izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja Nemanja Laković potpisao je Memorandum o saradnji sa Univerzitetom Crne Gore (UCG) tako da RUP aktivno učestvuje u inicijativi „Stipendije najboljima – posao kod najboljih“.

Strujić Harbić: Bratski odnos Crne Gore i BiH ne može pokvariti anonimni grafit

Utorak, 16.12.2025 | 14:21

Poslanica Bošnjačke stranke Kenana Strujić Harbić reagovala je povodom vandalskog čina ispisivanja grafita na Ambasadi Bosne i Hercegovine u Podgorici.

Milatović: Institucije nijesu nezavisne u mjeri u kojoj bi trebalo da budu

Utorak, 16.12.2025 | 14:14

„Predsjednik Jakov Milatović je saglasan i podnio prijedlog da se zaštitnika imenuje Siniša Bjeković“, rekao je potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj na startu sjednici.

MVP: Zatvoreno pet pregovaračkih poglavlja potvrda snažne posvećenosti reformama i liderske pozicije Crne Gore

Utorak, 16.12.2025 | 14:14

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović učestvovao je na 24. Međuvladinoj konferenciji između Evropske unije i Crne Gore, koja je održana u Briselu, u sastavu delegacije koju je predvodio predsjednik Vlade Milojko Spajić. Crna Gora je danas zatvorila pet pregovaračkih poglavlja, čime je napravljen jedan od najznačajnijih iskoraka u dosadašnjem toku pristupnih pregovora.

Nedović: Vlada i Skupština vratile evropski proces u fazu konkretnih rezultata

Utorak, 16.12.2025 | 14:00

Poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelena Nedović ocijenila je da je današnje zatvaranje pet pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom (EU) potvrda da su aktuelna Vlada i Skupština Crne Gore evropski proces vratile u fazu konkretnih i mjerljivih rezultata.

Zirojević: Crna Gora i BiH ostaju bratske države, što prije identifikovati vinovnike incidenta

Utorak, 16.12.2025 | 13:55

Po ko zna koji put normalna Crna Gora osjeća sramotu zbog grupice ekstrema koji rade sve kako bi naštetili dobrosusjedskim odnosima sa nama bratskom Bosnom i Hercegovinom, saopštio je poslanik Socijaldemokrata i funkcioner Evropskog saveza, Nikola Zirojević.

Adžović: Bulevar Tivat - Jaz mora biti završen do maja, ili će izvođači plaćati penale

Utorak, 16.12.2025 | 13:53

Vlada neće odustati od zahtjeva da se radovi na izgradnji bulevara Tivat - Jaz moraju realizovati do maja, saopštila je ministarka javnih radova Majda Adžić na konferenciji posvećenoj turizmu u organizaciji Privredne komore Crne Gore.

Konatar: URA traži kontrolno saslušanje nadležnih u Skupštini zbog enormnog zagađenja vazduha u Pljevljima

Utorak, 16.12.2025 | 13:47

Šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar saopštio je da će na Odboru za ekonomiju, finansije i budžet Skupštine Crne Gore zbog alarmantne situacije zagađenosti vazduha u Pljevljima nakon ponovnog puštanja Termoelektrane u rad tražiti kontrolno saslušanje ministra energetike i rudarstva Admira Šahmanovića, ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića, direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića i predsjednika Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutina Đukanovića.