Srijeda, 16.04.2025 | 15:37
IZVOR: rtcg.me

Šimun: OZBILJNE REFORME u zdravstvenom sistemu daju REZULTATE

Ministarstvo zdravlja sprovodi ozbiljne i kvalitetne projekte, radimo nešto što će ostati i biti trajno i na ponos građanima Crne Gore i zdravstvenom sistemu, kazao je danas u parlamentu resorni ministar Vojislav Šimun.




Foto: Skupština Crne Gore/M.Matković, arhiva

Ministar je rekao da višegodišnje liste čekanja na operacije u zdravstvenom sistemu Crne Gore gotovo ne postoje, a izuzetak predstavlja dio ortopedskih operacija u Kliničkom centru Crne Gore. Šimun je kazao da postoji lista čekanja za zahvate koji nijesu hitni.

Poseban izazov je, naglasio je, što dio građana traži određenog ljekaras, pa se tako dešava da ermin kod jednog doktora čeka malo manje od 500 građana, a kod drugog do 200.

"Zato se prave liste čekanja, jer jedan ljekar fizički ne može da to postigne“, kazao je Šimun.

Ministar je rekao da na 90 odsto odjeljenja nijedna operacija nije na listi duže od godinu, a većina pacijenata je zakazana u prvom kvartalu godine.

Šimun je rekao da su značajno smanjene liste čekanja na kardiologiji. On je apelovao na sve pacijente da otkazuju preglede ako odu privatno, kako bi oslobodili termin za druge.

Kazao je da je važno imati odgovoran odnos. 

"To su podaci KCCG. Na većini klinika lista čekanja je takva da se čeka manje od tri mjeseca. Centar za kardihirurgiju do tri mjeseca. U regionalnim centrima praktično ne postoje liste čekanja. Ovo su podaci koji su realni", kazao je Šimun. 

Kako je naglasio, oko 50 odsto pregleda propada jer se pacijeni uopšte ne pojavaljuju u zakazano vrijeme. 

"To je nešto što što rješavali putem SMS servisa preko Kliničkog centra, gdje pacijent može da otkaže.  No, do 50 odsto tih pregleda nam praktično propada", naglasio je ministar. 

Šimun je posebno podvukao da ima dosta pokazatelja napretka zdravstvene zaštite za proteklih godinu i po dana. 

"Uvodimo nove, kompleksne procedure. Vidite transplantaciju koštane srži, transplantaciju bubrega, planiramo da to proširimo i načinimo održivim", rekao je Šimun. 

Kako je rekao, koristi se i sistem za neronavigaciju. 

"Tu su i mnoge druge stvari, radimo na tome da edukujemo naš kadar da preduzmemo i kompleksnije procedure. Otvorili smo kliniku za infektivne bolesti, kliniku za psihijatriju, jednostavno, sve su to pomaci koji su nekad mnogo duže čekali. Čini mi se, za mnogo kraći period došlo je do ozbilinih pozituivnih promjena", rekao je Šimun. 

Ministar je to kazao odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista Nermina Abdića da li je višegodisnje čekanje na operacije i višemjesečno za pojedine preglede i dijagnostičke procedure pokazatelj napretka zdravstvene zaštite građana. 

I poslanika DPS-a Jevta Erakovića interesovalo je pitanje liste čekanje, a pitao je li Ministarstvo manipulisalo podacima na dan kad je postavio pitanje u odnosu na danas. Šimun je rekao da su, kada je upućeno pitanje, termini bili još bolji.

"Kardiološka i interna klinika su u pilot projektu šest mjeseci i puštaju se termini za šest mjeseci, i klizno idu svakog mjeseca za još jedan“, naveo je Šimun.

Kaže da je na hematologiji prvi termin 23. jul, a na reumatologiji 3. oktobar.

"Problem je to što borba sa listama čekanja vuče korijene odavno. Poenta je da imamo termine, ako je nešto hitno - tako se i rješava“, kazao je Šimun.

Na pitanje Erakovića o izgradnji urgentnog centra, Šimun je rekao da je on planiran unutar Univerzitetskog kliničkog centra.

"Već je urađen medicinski program i imaće devet soba, za djecu pet soba, odgovarajuće ambulante, dvije operacione sale, jednu trijažnu sobu, operacionu sala za djecu, biće pridružen i dijagnostički centar“, kazao je Šimun.

Kako je podvukao, to je sistemsko rješenje.

"Ne može goruće probleme riješiti jedan urgentni centar. Poenta je da nije sve u krečenju, krpljenju, mijenjanju vrata, moraju suštinske da se urade neke stvari. Vi ste obećavali 20 godina Gradsku bolnicu. Sad pričate o Urgentnom centru. Ako je tako, spali ste sa gradske bolnice na urgentni centar posle 20 godina. Dozvolite da mi ipak radimo nešto od državnog značaja“, naveo je Šimun.

On je rekao da ministarstvo pažljivo planira programe, i ljekari aktivno učestvuju. 

"U vaše vrijeme, manje se dolazilo na posao, manje se i radilo", rekao je Šimun. 

Kako je podvukao, zdravstveni sistem ćemo razvijati i unapređivati. 

"A ne kao neki moji prethodnici iz vaših redova, mi ga nećemo prodavati. Bilo je i tih planova. Da se prodaju bolnica u Meljinama i novi klinički centar kompaniji na Malti. Budite sigurni, radimo nešto što će ostati, što će biti trajno i na ponos građanima Crne Gore i zdravstvenom sistemu. Ovako se rejašavju problemi, a ne parcijalno", navodi Šimun. 

Poslanica Građanskog pokreta URA Ana Novaković Đurović pitala je Šimuna o razvoju sistema podrške za visokorizične bebe koje zahtijevaju hitno uključivanje u rani razvoj, navodeći da u Crnoj Gori ne postoji funkcionalan sistem za taj problem.

Šimun je rekao da dijeli stav da te bebe moraju biti prioritet i poručio da one to jesu.

"Upravo to smo i pokazali usvajanjem Strateškog dokumenta ranog razvoja djece 2023-2027. Iz tog dokumenta realizovali smo trećinu aktivnosti“, kazao je Šimun.

On je rekao da su model Porodične orjentisane rane intervencije uz podršku UNICEF-a uradili poput sistema u Hrvatskoj.

Odgovarajući na pitanje poslanika Pokreta Evropa sad Miloša Pižurice o sprovođenju Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda i tome da se se svakodnevno svjedoči kršenju tog zakona, Šimun je kazao da je to jedan od prioriteta Ministatstva, prenosi Mina. 

"Pušenje poprima oblike pandemije, svi sektori Vlade treba da prepoznaju značaj ovog problema. Ministarstvo planira da uradi izmjene postojećeg zakona i poveća novčane kazne za nepoštovanje propisanih mjera“, rekao je Šimun.

On je kazao da je planirano propisivanje privremene zabrane obavljanja djelatnosti za ponovne prekršaje.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Da
16.04.2025 18:21

Prvo neka se lekari nauče humanosti, a ne da su taj poziv završili zbog novca . Prosti jadi da što znaju. Ima i časnih i poštenih ali ih je malo ili su pobegli.

0 0

OSTALE VIJESTI

Bivši direktor Uprave za šume PJ Berane demantovao policiju: Za krivičnu prijavu sam saznao iz medija

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 19:15

Bivši direktor Uprave za šume i gazdovanje područne jedinice Berane Ž.T. demantovao je navode Uprave policije i kazao da je za krivičnu prijavu koja je protiv njega podnijeta saznao iz medija.  

Uprava policije: Pojačane mjere i privremene restrikcije u Tivtu, angažovano preko 1.500 policajca

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 18:25

Povodom Samita Evropska unija – Zapadni Balkan, koji će 4. i 5. juna biti održan u Tivtu, Uprava policije realizuje opsežne pripremne aktivnosti na planu bezbjednosti i koordinacije svih nadležnih subjekata uključenih u organizaciju ovog događaja.

Muzeji Kotor dobitnici nagrade Europa Nostra za projekat „Pacijenca“

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 18:00

 Opštinska javna ustanova Muzeji Kotor dobitnik je prestižne nagrade „Europa Nostra“ za projekat „Pacijenca“, posvećen očuvanju i promociji dobrotske čipke kao dijela nematerijalne kulturne baštine. Ministarka kulture i medija Tamara Vujović ocijenila je da je riječ o velikom uspjehu koji potvrđuje značaj zaštite i valorizacije ovog jedinstvenog kulturnog nasljeđa.  

Pavličić: Izbor članova Sudskog savjeta jedan je od najvažnijih izraza ustavne nezavisnosti sudske vlasti

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 17:08

Konferencija sudija Crne Gore izabrala je za članove Sudskog savjeta iz reda sudija sutkinju Vrhovnog suda Crne Gore Milenku Seku Žižić, sutkinju Apelacionog suda Crne Gore Mirjanu Vlahović, sudiju Višeg suda u Podgorici Veljka Radovanovića i sudiju Osnovnog suda u Podgorici Mirzu Ademovića, čime je okončan postupak izbora predstavnika sudijske profesije u ovom ustavnom organu koji ima ključnu ulogu u očuvanju nezavisnosti i integriteta sudske vlasti, saopštili su iz Vrhovnog suda.

Morska voda na crnogorskim kupalištima dobrog kvaliteta

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 15:35

Morska voda na crnogorskim kupalištima dobrog kvaliteta, sanitarno je ispravna, bezbjedna za kupanje i rekreaciju.

Novo ispitivanje pokazalo ohrabrujući rezultat: Vakcina uklonila tumore kod 15 pacijenata

Nedjelja, 31.05.2026 | 20:30

Međunarodno ispitivanje u 11 zemalja pokazalo je da je vakcina pod imenom Amivantamab dala snažan odgovor kod pacijenata s uznapredovalim rakom koji nije reagovao na ranije tretmane, piše Guardian.

Glavni grad zadržao cijene legalizacije, otplata naknade moguća i do 30 godina

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 08:38

Sekretarijat za planiranje prostora i održivi razvoj Glavnog grada saopštio je za Portal RTV Podgorice da cijene naknade za komunalno opremanje ostaju nepromijenjene i kreću se od 48 do 148 eura, u zavisnosti od gradske zone, dok će građani moći da je otplaćuju i do 30 godina.

Zajednički press ministara Crne Gore, Francuske i Njemačke, tema - finalizacija procesa pristupanja EU

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 08:27

Ministarstvo evropskih poslova organizovaće danas u 13 sati konferenciju za medije.

Podgorički Dom zdravlja uvodi noćni rad pedijatara u Institutu za bolesti djece: Ljekari će dežurati nakon 21 sat

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 11:15

Od naredne sedmice podgorički Dom zdravlja uvodi noćni rad pedijatara u Institutu za bolesti djece, gdje će ljekari dežurati nakon 21 sat.

Turković: Prosječna zarada porasla sa 876 na 1.012 eura, realni rast 11,2 odsto

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 09:29

Državni sekretar u Ministarstvu finansija, Tarik Turković, saopštio je da je realni rast prosječne neto zarade u Crnoj Gori 2025. u odnosu na 2024, prema zvaničnim podacima MONSTAT-a, iznosio 11,2 odsto.

Bivši direktor Uprave za šume PJ Berane demantovao policiju: Za krivičnu prijavu sam saznao iz medija

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 19:15

Bivši direktor Uprave za šume i gazdovanje područne jedinice Berane Ž.T. demantovao je navode Uprave policije i kazao da je za krivičnu prijavu koja je protiv njega podnijeta saznao iz medija.  

Milatović: Pitanje Prevlake riješiti odgovorno i državnički, nijesam pogledao film o referendumu

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 19:04

Samit EU-Zapadni Balkan biće svojevrsna politička prekretnica za Crnu Goru na putu ka Evropskoj uniji, jer najveći broj lidera koji odlučuju o našem članstvu nikada nijesu posjetili našu državu - kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović u emisiji "Ukrštene riječi", na Televiziji E.

Uprava policije: Pojačane mjere i privremene restrikcije u Tivtu, angažovano preko 1.500 policajca

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 18:25

Povodom Samita Evropska unija – Zapadni Balkan, koji će 4. i 5. juna biti održan u Tivtu, Uprava policije realizuje opsežne pripremne aktivnosti na planu bezbjednosti i koordinacije svih nadležnih subjekata uključenih u organizaciju ovog događaja.

Gorčević: Cilj ostaje da do kraja godine zatvorimo sva poglavlja

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 18:14

Crna Gora nastavlja da bilježi snažan napredak u procesu pristupanja Evropskoj uniji EU, sa jasnim ciljem da do kraja godine zatvori sva pregovaračka poglavlja, navela je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Mijatović napustio Partizan

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 18:53

Nakon današnje Skupštine potpredsjednik za sportska pitanja odlučio da podnese neopozivu ostavku

Dukaj: Crna Gora potvrđuje lidersku ulogu u sajber otpornosti regiona

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 18:38

Ministarstvo javne uprave Crne Gore, u saradnji sa Centrom za izgradnju sajber kapaciteta Zapadnog Balkana (WB3C), organizovalo je regionalnu ministarsku posjetu Paris Cyber Summitu, jednom od najznačajnijih međunarodnih događaja posvećenih sajber bezbjednosti i digitalnoj otpornosti, saopštili su iz Ministarstva javne uprave Crne Gore.  

Popović: Vladajuća većina po običaju neozbiljna, odugovlačenjem svjesno koče rješavanje krize koju su sami izazvali

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 18:12

Opozicija je saopštila da je odgovor vladajuće većine na platformu za prevazilaženje političke krize neozbiljan i neodgovoran, ocjenjujući da bi dalje odugovlačenje dijaloga značilo produžavanje krize i usporavanje evropskog puta Crne Gore, te pozvala vlast da prihvati ponuđena rješenja radi političke stabilnosti i ubrzanja eurointegracija.

Muzeji Kotor dobitnici nagrade Europa Nostra za projekat „Pacijenca“

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 18:00

 Opštinska javna ustanova Muzeji Kotor dobitnik je prestižne nagrade „Europa Nostra“ za projekat „Pacijenca“, posvećen očuvanju i promociji dobrotske čipke kao dijela nematerijalne kulturne baštine. Ministarka kulture i medija Tamara Vujović ocijenila je da je riječ o velikom uspjehu koji potvrđuje značaj zaštite i valorizacije ovog jedinstvenog kulturnog nasljeđa.  

Iran presjekao: Zbog Izraela obustavljeni razgovori sa SAD-om, postavljen jasan uslov za mir na Bliskom istoku

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 17:46

Iran je zvanično saopštio da obustavlja razmjenu indirektnih poruka sa Sjedinjenim Američkim Državama zbog kontinuiranih izraelskih vojnih operacija u Pojasu Gaze i Libanu, prenosi iranska novinska agencija Tasnim.

Milatović: Crna Gora ima istorijsku priliku da postane naredna članica EU

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 17:19

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se danas sa njemačkim ministrom za Evropu Ginterom Krihbaumom i francuskim ministrom za Evropu Benjaminom Adadom, koji borave u radnoj posjeti Crnoj Gori.