Četvrtak, 17.04.2025 | 10:19
IZVOR: TV Vijesti

Adžović: Cifra od 30-35 MILIJARDI EURA nije konkretno investicija, nego ono što će da izazove na tržištu

Novoizabrana ministarka javnih radova Majda Adžović rekla je kako očekuje da će Skupština usvojiti dva predloga zakona o potvrđivanju sporazuma Vlade sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.




Foto: Vlada Crne Gore

U “Bojama jutra” na TV Vijesti je rekla da Vlada u potpunosti stoji iza sporazuma, ali da nije neočekivano da predsjednik države Jakov Milatović vrati zakone, ukoliko budu usvojeni, na ponovno odlučivanje.

Milatović je tražio da se rasprava u parlamentu odgodi do dobijanja mišljenja Evropske komisije i nadležnih agencija u Crnoj Gori.

Rekla je da, poslije najnovijeg amandmanskog djelovanja, “nema više postavljanja pitanja da li će Skupština biti zaobiđena”.

“Vlada oslanja na argumente, a ne na pritiske. Međutim, razumijem političke oponente koji problematizuju sporazume. Do sada su svi ‘argumenti’ vodili ka nekoj političkoj obojenosti”, poručila je.

Kaže da je “upitan motiv” djelovanja predsjednika Savjeta Agencije za zaštitu konkurencije Dragana Damjanovića “u minut do 12”, ukazujući da su dokumenti bili javno dostupni i da je ta agencija mogla djelovati do sada, ali da to nije uradila.

Na pitanje da li Vlada ima procjenu o dugoročnim prihodima za državu i da li je dostupna poslanicima prije rasprave, rekla je kako, “da biste imali analizu, morate biti sigurni da će se projekat realizovati na određenoj lokaciji”.

“Ne sporim da je postojalo interesovanje za Veliku plažu, trenutno smo daleko od nekih konkretnih cifara i ekonomskih pokazatelja. Velika investicija poput ove bi imala efekat na Crnu Goru”.

Kaže da bi velika investicija imala uticaj na ukupan ekonomski razvoj, odnosno da bi projekat i “podrazumijevao lančanu reakciju” i otvaranje investicionog ciklusa.

Na konstataciju novinarke da je milijarder Mohamed Alabar “demantovao izjavu premijera” Milojka Spajića da planira uložiti 35 milijardi eura na Velikoj plaži, Adžović je rekla:

“Cifra od 30- 35 milijardi eura je cjelokupan projekat, ne konkretno investicija samog investitora, nego ono što će da izazove na tržištu”.

Govoreći o proceduri ukoliko zakoni budu usvojeni i ako stupe na snagu, pojasnila je da je sljedeći korak da se izvršna vlast obrati vladi UAE i obavijesti ih o tome, nakon čega se stiču uslovi da UAE predloži entitet, a potom će Vlada razmotriti da li su saglasni. Ukoliko Vlada to prihvati, ostvariće se direktna komunikacija sa predloženim entitetom.

Poručila je da će država zaštititi svoje interese i da neće dozvoliti da ugovorne obaveze ne budu ispunjene.

Na pitanje da li je prihvatljiv zakup Velike plaže na 99 godina, Adžović je rekla da su “više nego jasno iskomunicirali da modeli prodaje ili zakupa nisu modeli koje ova Vlada pozdravlja”.

“Iz tog razloga, predloženi model Vlade je da država u ovakav projekat ulazi kao suinvestitor, sa svojom zemljom, i na konto svog udjela u samom projektu ima udio i u samoj investiciji, u dobiti, ima pravo u organima upravljanja… Jednostavno, u ovako velik projekat treba ući kao investitor, država ulazi kao suinvestitor u ovakav projekat”, rekla je ministarka.

Ukazala je da se u ovom trenutku ne zna hoće li Alabar biti investitor, jer od Vlade UAE zavisi, ukoliko se sporazumi usvoje, koga će predložiti, a od Vlade Crne Gore hoće li to onda prihvatiti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Monteput: Potpisan Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:45

Generalni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i direktor za razvoj kompanije Bouygues Travaux Publics Benoit Lange potpisali su danas Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta, od petlje Čevo do petlje Krivošije.

Podrška zelenoj tranziciji: Francuska pozajmljuje Crnoj Gori 100 miliona

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:04

Ministar finansija Novica Vuković i zamjenik izvršnog direktora Francuske agencije za razvoj (AFD) Bertrand Walckenaer potpisali su sporazum u iznosu od 100 miliona eura u formi zajma za razvojne politike (Development Policy Loan – DPL) radi podrške procesu evropskih integracija.

Vlada utvrdila završni račun budžeta za 2025: Prihodi iznad plana

Četvrtak, 04.06.2026 | 18:00

Vlada je, na danas održanoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, utvrdila Predlog zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2025. godinu. U diskusiji je naglašeno da rast naplate prihoda budžeta u 2025. godini potvrđuje snažnu ekonomsku aktivnost, smanjenje sive ekonomije i unaprijeđenu poresku disciplinu, što Crnoj Gori obezbjeđuje stabilnu i povoljnu sliku javnih finansija, a samim tim i jača povjerenje u fiskalnu održivost.

Triglav: Akcionarima 3,00 eura bruto dividende po akciji

Četvrtak, 04.06.2026 | 14:09

Skupština akcionara Zavarovalnice Triglav podržala je sve predložene odluke i dala razrješenje Upravi i Nadzornom odboru, saopšteno je iz ove kompanije.

EPCG i Džudo savez Crne Gore nastavljaju zajedničku misiju razvoja sporta

Četvrtak, 04.06.2026 | 10:01

Elektroprivreda Crne Gore i Džudo savez Crne Gore potpisali su ugovor o sponzorstvu, čime je potvrđena višegodišnja zajednička posvećenost razvoju sporta, unapređenju uslova za rad sportskih organizacija i stvaranju novih prilika za mlade sportiste.

Kamenovan terminal Aerodroma u Tivtu, policija procesuirala osumnjičenog

Četvrtak, 04.06.2026 | 10:48

Aerodrom Tivat je u srijedu veče, nakon zatvaranja aerodroma za saobraćaj, prijavio Upravi policije da su u javnoj zoni terminala polomljena tri stakla, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore za portal Standard.

Kaja Kalas otkazala učešće na Samitu EU – Zapadni Balkan u Tivtu

Četvrtak, 04.06.2026 | 12:26

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas otkazala je učešće na Samitu EU – Zapadni Balkan, koji će sjutra biti održan u Tivtu, potvrđeno je Portalu RTCG.

Beograd: Zadržavanje putnika sa crnogorskim pasošima na aerodromu

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:27

Oko 30 državljana Crne Gore zadržano je sinoć na beogradskom aerodromu, nakon što su sat i nešto poslije ponoći izašli iz aviona koji je doletio iz Podgorice, poslije višesatnog kašnjenja.

Brnabić: Ubjeđujem Vučića da ne ide u Crnu Goru, ali on ni da čuje

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:34

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je u srijedu kasno uveče da je pokušala da priča sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o tome da odustane od putovanja u Tivat, na Samit EU-Zapadni Balkan, ali da "on za to ne želi ni da čuje".

Vučić: "Niti sam se uplašio, niti me fasciniraju prijetnje; Posvećen sam napretku zemlje"

Četvrtak, 04.06.2026 | 08:39

Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić poručio je da ga prijetnje ne plaše i da je potpuno posvećen napretku zemlje i boljem životu građana.

Milatović: Sa Lovćena poruka Evropi: Dobro došli u Crnu Goru, narednu članicu Evropske unije

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:41

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i premijer Milojko Spajić, dočekali su na Lovćenu lidere Evropske unije i Zapadnog Balkana, a sve uoči Samita EU–Zapadni Balkan koji će sjutra biti održan u Tivtu, navodi se u objavi iz Kabineta predsjednika Crne Gore.

Monteput: Potpisan Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:45

Generalni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i direktor za razvoj kompanije Bouygues Travaux Publics Benoit Lange potpisali su danas Memorandum o razumijevanju za razvoj dionice A2-2 Jadransko-jonskog auto-puta, od petlje Čevo do petlje Krivošije.

Službenici BIA se povukli: Stanje na graničnim prelazima između Crne Gore i Srbije biće normalizovano

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:27

Stanje na graničnim prelazima između Crne Gore i Srbije biće večeras normalizovano nakon što su se službenici Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Srbije povukli sa graničnih prelaza.

Fon der Lajen i Košta: Pogled na Crnu Goru sa Lovćena

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:35

Predsjednica Evropske Komisije Ursula fon der Lajen poručila je danas iz Tivta da joj je zadovoljstvo što se ponovo nalazi u Crnoj Gori, ističući značaj Zapadnog Balkana za evropsku prošlost i budućnost.

Podrška zelenoj tranziciji: Francuska pozajmljuje Crnoj Gori 100 miliona

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:04

Ministar finansija Novica Vuković i zamjenik izvršnog direktora Francuske agencije za razvoj (AFD) Bertrand Walckenaer potpisali su sporazum u iznosu od 100 miliona eura u formi zajma za razvojne politike (Development Policy Loan – DPL) radi podrške procesu evropskih integracija.

Zelenski uputio otvoreno pismo Putinu, pozvao ga na direktne pregovore: Vaš rat nema opravdanje

Četvrtak, 04.06.2026 | 21:15

"Primjer Orbana pokazuje kako završavaju oni koji odluče da pomažu Rusiji u njenom ratu protiv nas – u sramoti."

Mandić: Ne gori mi obraz ni pred jednim Srbinom, orkestrirane kampanje ostaju iza nas

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:45

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da je realno da Crna Gora zatvori sva poglavlja do kraja godine, ali da će morati naporno da se radi i da će poslanici vlasti i opozicije morati da se dogovaraju oko izglasavanja ustavnih promjena. Mandić je gost emisije "Argumenti" okoja se emituje na Prvom programu Televizije Crne Gore.

Gorčević i Adad: Crna Gora i Francuska udružuju snage za uspješan završetak pristupnih pregovora

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:27

Ministarka evropskih poslova Crne Gore Maida Gorčević i delegirani ministar pri ministru za Evropu i vanjske poslove Republike Francuske, Benžamen Adad, potpisali su na Cetinju Memorandum o razumijevanju između Ministarstva evropskih poslova Crne Gore i Ministarstva za Evropu i vanjske poslove Francuske Republike, u vezi sa proširenjem Evropske unije i podizanjem svijesti o putu Crne Gore ka Evropskoj uniji.

Počinju pripremni radovi na trasi auto-puta Mateševo-Andrijevica

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:14

Vlada je na današnjoj sjednici dala saglasnost za izvođenje pripremnih radova za građenje objekta od opšteg interesa, auto-puta Bar – Boljare, dionice Mateševo – Andrijevica.

Milatović objavio fotografiju sa Spajićem: Evropa u Crnoj Gori, Crna Gora u Evropi

Četvrtak, 04.06.2026 | 20:04

Predsjednik Crne Gore objavio je na Instagramu fotografiju sa predsjednikom Vlade Milojkom Spajićem uz poruku da je cijela Evropa u Crnoj Gori. Fotografija je nastala u Tivtu gdje se održava Samit EU-Zapadni Balkan.