Četvrtak, 17.04.2025 | 17:53
IZVOR: 24sedam.rs

Jasni ZNAKOVI da je vaš Google nalog HAKOVAN - Ako ih primijetite morate odmah da REAGUJETE

Vaš nalog je meta za brojne napade, jer je prepun ličnih podataka i može omogućiti pristup mnogim drugim servisima.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Google nalog je ključan za mnoge od naših svakodnevnih aktivnosti, od slanja e-mailova, preko pristupa online dokumentima, pa sve do korišćenja usluga poput Google Paya i Google Playa. Zbog toga, sigurnost Google naloga ima veliki značaj.

Nažalost, kako bi preuzeo kontrolu nad vašim računom, haker može koristiti različite metode. Prepoznavanje znakova hakovanja može biti ključno za brzo rješavanje problema i zaštitu vaših podataka. Ako mislite da je vaš Google nalog hakovan, važno je da znate na šta treba da obratite pažnju i kako da reagujete.

Promjena lozinke 

Jedan od prvih znakova da je vaš Google nalog hakovan može biti promjena lozinke. Ako ste sigurni da niste vi promIjenili lozinku, to može značiti da je neko drugi preuzeo kontrolu.

Iako neki napadači menjaju lozinku, mnogi će to izbjegavati kako bi nastavili da koriste nalog bez da vas obavIjeste. U tom slučaju, haker može sakriti svoje aktivnosti i nastaviti da koristi nalog bez vašeg znanja.

Google upozorenja o pokušajima hakovanja

Google često šalje obaveštenja kada neko pokuša da se prijavi na vaš nalog sa nepoznatog uređaja ili IP adrese. Ako primIjetite takva upozorenja, to može biti znak da neko pokušava da pristupi vašem nalogu.

Međutim, važno je napomenuti da ovakvi pokušaji ne garantuju da je vaš nalog hakovan, jer haker može obrisati upozorenja pre nego što ih primjetite. U svakom slučaju, obratite pažnju na bilo kakve nesvakidašnje aktivnosti na svom nalogu.

Promjena sigurnosnih postavki

Ako neko hakuje vaš Google nalog, vjerovatno će pokušati da promeni sigurnosna podešavanja. To uključuje promene lozinke za oporavak, dodavanje novih e-mail adresa za oporavak ili izmjena sigurnosnih pitanja.

Takođe, hakeri mogu onemogućiti dvofaktorsku autentifikaciju kako bi olakšali kasnije pristupanje nalogu. Ako primIjetite bilo kakve neobične promjene u sigurnosnim postavkama, to je siguran znak da je neko preuzeo kontrolu nad vašim nalogom.

Neovlašćene finansijske transakcije

Možda najalarmantniji znak hakovanja je otkrivanje neovlašćenih finansijskih transakcija. Ako primIjetite nepoznate kupovine putem Google Paya ili Google Play-a, to može biti znak da je vaš nalog hakovan.

Hakeri često dodaju nove načine plačanja kao što su bankovni računi, kreditne kartice ili čak darovne kartice, što može biti ozbiljan znak upozorenja.

Šta da radite ako je vaš Google nalog hakovan

Ako ste u mogućnosti da se prijavite na svoj nalog, odmah promIjenite lozinku i omogućite dvofaktorsku autentifikaciju kako biste dodatno zaštitili nalog. Provjerite sve sigurnosne postavke, kako biste osigurali da hakeri nisu promIJenili nešto što bi im omogućilo da se vrate.

Ako ne možete da se prijavite na nalog jer je lozinka promIJenjena i opcije za oporavak su nefunkcionalne, jedini način da povratite nalog jeste da kontaktirate Google podršku i dokažete da ste vlasnik naloga.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Podnijeta peticija: Vraća se Twitter?

Nedjelja, 14.12.2025 | 14:13

Operation Bluebird je već registrovala domen twitter.new.

Kako jedna aplikacija drži cijeli dom pod kontrolom čak i kada niste kod kuće?

Petak, 12.12.2025 | 13:24

Zamislite da iz toplog auta, dok se spuštate s planine nakon skijanja, možete jednim dodirom da uključite grijanje u stanu. Ili provjerite jeste li ugasili šporet, ostavili svjetla upaljena – i sve bez paničnog vraćanja kući. Upravo to omogućava SmartThings, aplikacija koja vaš telefon pretvara u komandni centar za cijeli dom.

Instagram uvodi opciju "Vaš algoritam": Vi birate šta želite gledati

Četvrtak, 11.12.2025 | 10:36

Nova funkcija, pokretana vještačkom inteligencijom, omogućava korisnicima da resetuju i prilagode preporuke, počevši od Reels sekcije.

Korisnici će imati izbor: Meta preuzela obavezu da se uskladi sa zakonom EU

Srijeda, 10.12.2025 | 09:34

Kompanija Meta preuzela je obavezu da korisnicima u Evropskoj uniji ponudi izbor u vezi sa personalizovanim oglasima na Facebooku i Instagramu, kako bi se uskladila sa Zakonom o digitalnim tržištima (DMA), saopštila je Evropska komisija.

Rusija blokirala Snapchat i FaceTime: Tvrdi da su aplikacije korišćene za „terorističke aktivnosti“

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 09:52

Rusija je uvela još jednu veliku blokadu digitalnih servisa. Roskomnadzor, ruska Federalna služba za nadzor komunikacija, informacionih tehnologija i masovnih medija, zabranio je pristup aplikacijama Snapchat i FaceTime u čitavoj zemlji.  

Knežević odgovorio Čarapiću: Za kad ti to treba?

Srijeda, 17.12.2025 | 09:50

Lider DNP-a Milan Knežević, prokomentarisao je izjavu poslanika Vasilija Čarapića iz PES-a, da mještani Botuna treba da oslobode parcelu i omoguće početak gradnje Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Podgoričanin osumnjičen za vrijeđanje Oskara Hutera na nacionalnoj osnovi, podnijet zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka

Srijeda, 17.12.2025 | 09:39

Osnovno državno tužilaštvo podnijelo je zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv R. Š. iz Podgorice osumnjičenog za širenje mržnje i podsticanje diskriminacije na štetu poslanika DPS-a Oskara Hutera.

Mujović: Odlučan sam da se završi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Srijeda, 17.12.2025 | 08:59

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović saopštio je da je odlučan u nastojanju da se izgradnja projekta postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu završi, jer je to dobro i za Zetu, i za Podgoricu i za cijelu Crnu Goru. Gostujući u Jutarnjem programu TVCG, istakao je da je riječ o ekološkom postrojenju koje postoji na više lokacija u Evropi, kojoj, kako kaže, svi težimo.

Joanikije: Kapela će se vratiti na Lovćen kad mi budemo bolji, složniji i kada se pokajemo za grijehe

Srijeda, 17.12.2025 | 13:27

Kako se navodi u objavi na sajtu MCP, Joanikije je sinoć u sali Centra za kulturu Pljevlja održao predavanje na temu: Tajna Lovćenske kapele.    

Veliki gest Luke Dončića: Pokloni za cijeli tim Lejkersa

Srijeda, 17.12.2025 | 09:44

Luka Dončić je odlučio da uoči Božića počasti svoje saigrače i zaposlene u Los Anđeles Lejkersima.

Košta: Evropski put Crne Gore značajno ubrzan, radujem se samitu u toj državi

Srijeda, 17.12.2025 | 21:47

Predsjednik Evropskog savjeta, Antonio Košta, poručio je da je put Crne Gore ka Evropskoj uniji jasno ubrzan, budući da je naša država ove sedmice uspješno zatvorila pet pregovaračkih poglavlja.

Đukanović: Rekao si da će eksplodirati TE; Abazović: Ne, nego da se ne desi nadstrešnica

Srijeda, 17.12.2025 | 21:11

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Milutin Đukanović ušao je u raspravu sa liderom GP URA Dritanom Abazovićem nakon što ga je optužio da je i ranije insinuirao u parlamentu da će Termoelektrana Pljevlja eksplodirati.

Spajić: Gradimo stabilna partnerstva za bogatiju Crnu Goru

Srijeda, 17.12.2025 | 20:51

Podrška poslanika CDU – najveće političke stranke u Njemačkoj našem evropskom putu je čvrsta, a Crna Gora svojim rezultatima postavlja primjer ostalim državama kandidatima, kazao je premijer Milojko Spajić.

BS: Priznavanje vozačkih dozvola između Crne Gore i Njemačke važna vijest za dijasporu

Srijeda, 17.12.2025 | 20:49

U Berlinu je danas između Crne Gore i Njemačke potpisana Zajednička izjava o namjeri i procedurama priznavanja vozačkih dozvola između dvije države, tim povodom Bošnjačka stranka saopštila je da je to važna vijest za dijasporu.

Ministarstvo: Od prvog dana se radi na rješavanju situacije u Pljevljima

Srijeda, 17.12.2025 | 20:30

Ministarstvo energetike i rudarstva saopštilo je da razumije i dijeli zabrinutost građana Pljevalja povodom aktuelne situacije i poručuje da se od samog početka intenzivno radi na njenom rješavanju, u skladu sa zakonom i preporukama struke.

Uskoro predlog zakona koji predviđa zabranu društvenih mreža za mlađe od 13 godina

Srijeda, 17.12.2025 | 20:23

U skupštinsku proceduru uskoro će se naći prijedlog zakona o zaštiti djece u digitalnom prostoru koji, između ostalog, predviđa zabranu korišćenja društvenih mreža za djecu mlađu od 13 godina, te ograničavanje upotrebe mobilnih telefona u školama.

FK Budućnost: Odluka je u interesu kluba

Srijeda, 17.12.2025 | 20:16

FK Budućnost je prihvatnjem ostavke doskorašnjeg trenera Dejana Vukićevića povukla potez u interesu kluba i ostvarenja sportskih ciljeva u nastavku sezone, piše u saopštenju najtrofejnijeg kluba u državi u kojem je i ozvaničen prekid saradnje sa iskusnim stručnjakom.

Milatović: Pred nama je još puno posla, ali pravac je jasan, sljedeća stanica EU

Srijeda, 17.12.2025 | 20:10

Pred nama je još puno posla ali pravac je jasan, sljedeća stanica EU, objavio je na mreži X predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Brnabić optužila opoziciju za zastoj na EU putu: Crna Gora i Albanija nemaju one koji se žale na svoju zemlju

Srijeda, 17.12.2025 | 19:52

Odgovarajući na kritike opozicije da se Srbija više ne nalazi na evropskom putu i da se vlast izdaje za lažne evropejce predsjednica parlamenta Srbije Ana Brnabić je napala evropski put Crne Gore i Albanije i EU da je licemjerna.

Direktno izabrani predsjednici mjesnih zajednica efikasnije će rješavati probleme građana

Srijeda, 17.12.2025 | 19:38

Mjesne zajednice u Glavnom gradu će, nakon što stanovnici direktno izaberu predsjednike, mnogo efikasnije nego ranije rješavati konkretne probleme građana. To su ocijenili odbornici vlasti u Jutarnjem programu RTV Podgorica.