Četvrtak, 17.04.2025 | 19:15
IZVOR: rtcg.me

Konatar: Kome se ŽURI da ovako brzo ODLUČUJEMO ; Nedović: Gdje ste bili kada je PRAVLJEN dogovor sa Al-Šidijem

Sjednica Odbora za ekonomiju, finansije i budžet počela je, a raspravlja se o sporazumima između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE).




Foto: Skupština Crne Gore/M.Matković

Na dnevnom redu poslanika su Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade UAE o ekonomskoj saradnji.

Poslanik DPS Crne Gore Nikola Rakočević reka je da će plenum očigledno početi u kasnim noćnim satima i da je to vrlo neobična situacija.

"DPS ne može podržati sporazume koji se stavljaju na dnevni parlamenta. Nećemo podržati iz više razloga a glavni se tiču tranparentosti procedura, nedovoljne komunikacije sa javnošću i samog sadržaja sporazuma. Ovo što vi predlažete neće popraviti situaciju kada su u pitanju investicije u Crnoj Gori",  rekao je Rakočević.

Kaže da je sporazum sporan u više aspekata i smatra da je prvo trebalo da u skladu sa našim zakonodavstvom i Ustavom potpišemo sporazum sa Emiratima.

"Nećete valjda da nas držate za naivne, da imamo konkretnog investitora i procedure a navodno ne znamo koji je projekat. Sigurno neko zna ali ono što je bitno javnost to ne zna", kazao je Rakočević.

Poslanica Pokreta Evropa sad Jelena Nedović ističe da je sporazum Crne Gore i UAE usklađen sa Ustavom Crne Gore i obavezama koje proizilaze iz sporazuma o stabilizaciji pridruživanju sa EU.

"Imamo primjer Italije koja je sa UAE potpisala sličnu stvar kao i određeni zvaničnici EU. Implementacija će biti u okvirima domaćeg zakonodavstva. Ne razumijem kako opozicija uporno govori da nije protiv investicija a sada kažu da čitav slučaj nije transparentan. Bili ste na sastancima sa premijerom, sporazum je takođe bio na sajtu Vlade", rekla je Nedović.

Ona je navela da je komunicirala sa ljudima u Ulcinju i da nije stekla utisak da postoji protivljenje realizaciji ovog projekta. 

Poslanik GP URA Miloš Konatar rekao je da plenum izgleda počinje kasno večeras, i postavlja se pitanje zbog čega je to tako. 

"Uoči Velikog petka očito neko želi na brzinu da o ovome odlučujemo. Kome to treba i zbog čega se žuri", rekao je Konatar. 

On navodi da danas može da bude Ulcinj, a sjutra Boka, Durmitor ili neki drugi dragulj Crne Gore. 

"Spajić je rekao da nema prodaje zemljišta i to dajemo u zakup. Neko može da na prvi pogled kaže da je to dobro jer dajemo u zakup. A što će da bude sa stanovima koje ljudi kupe. Kome će da pripada ta zemlja i nakon 99 godina", naveo je Konatar. 

Kako je rekao, navodi direktorice MANS-a Vanje Ćalović Marković o švercu cigareta preko Bara i kako će sporazum sa UAE da utiče na skladištenje duvana u Baru, treba da budu alarm za sve. 

Jelena Nedović je reagovala, ističući da URA demnostrira licemjerje. 

"Gdje ste bili kada je projekat u Ulcinju dogovaran sa Al-Šidi grupacijom. Ovdje sa nama je MANS, jedino su se oni tada bunili", rekla je Nedović. 

Ona je navela da bi, kada bi znala da ovakav sporazum sa UAE ima veze sa švercom duvana, odmah naspustila parlament. Sigurna je da to nije slučaj. 

"Nemojte da tjeramo investitore i nemojte da manipulišemo", istakla je Nedović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vlada Srbije do 2. jula produžila zabranu izvoza nafte i naftnih derivata

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 12:36

Na današnjoj vanrednoj sjednici Vlada Srbije je usvojila izmenjenu Odluku o privremenoj zabrani izvoza nafte i naftnih derivata, kojom se privremena mjera zabrane izvoza nafte i naftnih derivata produžava do 2. jula ove godine, javlja RTS.

Mugoša: Javni poziv za imenovanje tri člana Fiskalnog savjeta biće raspisan u srijedu

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 12:31

Javni poziv za imenovanje tri člana Fiskalnog savjeta biće raspisan u srijedu, najavio je predsjednik skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, Boris Mugoša.

Rakočević: Tivat će ovog ljeta biti povezan sa oko 50 destinacija, povratak izraelskih turista značajan za turizam

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 11:22

London i Amsterdam su već aktivni, dok se let za Madrid očekuje u julu, a Tivat će ovog ljeta biti povezan sa oko 50 destinacija, kazao je direktor Aerodroma Tivat Ivan Rakočević u Bojama jutra na Televiziji Vijesti.

Podgorica od danas povezana sa Bazelom direktnom avio-linijom

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 10:50

Niskobudžetna avio-kompanija Wizz Air nastavlja da jača prisustvo u Crnoj Gori i širi mrežu letova sa Aerodroma Podgorica.

Turković: Prosječna zarada porasla sa 876 na 1.012 eura, realni rast 11,2 odsto

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 09:29

Državni sekretar u Ministarstvu finansija, Tarik Turković, saopštio je da je realni rast prosječne neto zarade u Crnoj Gori 2025. u odnosu na 2024, prema zvaničnim podacima MONSTAT-a, iznosio 11,2 odsto.

UP: Fotografije spornih transparenata i grafita kreirane pomoću vještačke inteligencije

Nedjelja, 31.05.2026 | 13:14

Iz Uprave policije (UP) saopštili su da su fotografije navodno postavljenih transparenata i grafita sa uvredljivim i prijetećim porukama usmjerenim prema visokim državnim i političkim zvaničnicima iz regiona vještački kreirane korišćenjem vještačke inteligencije.

Novo ispitivanje pokazalo ohrabrujući rezultat: Vakcina uklonila tumore kod 15 pacijenata

Nedjelja, 31.05.2026 | 20:30

Međunarodno ispitivanje u 11 zemalja pokazalo je da je vakcina pod imenom Amivantamab dala snažan odgovor kod pacijenata s uznapredovalim rakom koji nije reagovao na ranije tretmane, piše Guardian.

Odžić poziva premijera i nadležne institucije da zaustave "sulude ideje o devastaciji 100 novih lokacija u Budvi, uključujući i ostrvo Školj"

Nedjelja, 31.05.2026 | 13:10

Izmjene i dopune Programa privremenih objekata u zoni Morskog dobra za period 2024-2028. godine koje je usvojilo Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine su sporne, kazao je u izjavi za Antenu M predsjednik Skupštine opštine Budva Petar Odžić.

Ministarstvo finansija: Tekući i primarni suficit potvrdili snagu crnogorske ekonomije, država stabilna

Nedjelja, 31.05.2026 | 13:24

Crna Gora danas ima stabilne, sigurne i snažne javne finansije, što najbolje potvrđuju ostvareni tekući suficit od 43,75 miliona eura, primarni suficit od 55,2 miliona eura i nastavak snažnog kapitalnog investicionog ciklusa kroz kapitalni budžet vrijedan 50,6 miliona eura u prva četiri mjeseca 2026. godine, saopštili su iz Ministarstva finansija.

Tri zlatne medalje i bronza za atletičare na EP malih država

Nedjelja, 31.05.2026 | 13:00

Evropsko prvenstvo malih država u atletici je održano u Monaku, sa više od 250 učesnika iz 18 zemalja članica, a crnogorski takmičari su osvojili tri zlatne i jednu bronzanu medalju.

Vlada Srbije do 2. jula produžila zabranu izvoza nafte i naftnih derivata

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 12:36

Na današnjoj vanrednoj sjednici Vlada Srbije je usvojila izmenjenu Odluku o privremenoj zabrani izvoza nafte i naftnih derivata, kojom se privremena mjera zabrane izvoza nafte i naftnih derivata produžava do 2. jula ove godine, javlja RTS.

Mugoša: Javni poziv za imenovanje tri člana Fiskalnog savjeta biće raspisan u srijedu

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 12:31

Javni poziv za imenovanje tri člana Fiskalnog savjeta biće raspisan u srijedu, najavio je predsjednik skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, Boris Mugoša.

Milatović: Svako dijete zaslužuje pažnju, podršku i priliku da ostvari svoj puni potencijal

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 12:25

Kako je saopšteno iz Kancelarije za odnose s javnošću predsjednika, on je na svečanosti uputio riječi zahvalnosti djeci, roditeljima i zaposlenima, ističući da ova ustanova predstavlja jedan od najsnažnijih primjera humanosti, posvećenosti i inkluzije u crnogorskom društvu.

Raspisan tender za sanaciju enetrijera OŠ ,,Vuk Karadžić” u Podgorici

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 12:11

JU OŠ „Vuk Karadžić“ Podgorica raspisala je tender za kompletnu sanaciju enterijera škole, čime će se značajno unaprijediti uslovi za boravak, rad i učenje naših osnovaca i nastavnog osoblja, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Perez: Barselonin slučaj sa sudijama promijenio je odnose klubova, Svjetsko klupsko prvenstvo nas je koštalo sezone

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 12:02

Predsjednik Real Madrida Florentino Perez osvrnuo se na još jednu sezonu bez trofeja, ali i na odnose sa najvećim rivalom Barselonom, istakavši da su određeni događaji trajno narušili veze između dva kluba.

Četiri iznenađujuće činjenice o drugom porođaju

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 11:53

Mnoge žene misle da znaju sve o procesu porođaja tokom svoje druge trudnoće jer su već imale to iskustvo. Nažalost, to uglavnom nije istina. Svaki porođaj je iskustvo za sebe i sa sobom može donijeti novu nepredviljivost.

Unija slobodnih sindikata podnijela tužbu zbog zabrane protesta u Tivtu

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 11:55

Iz Unije slobodnih sindikata saopštili su da je policija u Tivtu zabranila mirno javno okupljanje Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) „ZAJEDNO ZA 100!” najavljeno, u skladu sa zakonom, za 05. jun 2026. godine u 13 časova u Tivtu na šetalištu Pine. Zbog toga je USSCG podnijela tužbu Upravnom sudu Crne Gore i očekuje donošenje presude u roku od 48 časova u skladu sa rokom propisanim Zakonom o javnim okupljanjima i javnim priredbama.

Iz Reala u Olimpijakos? Hezonja želja prvaka Evrope

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 11:50

Mario Hezonja mogao bi biti jedno od najzvučnijih imena ovogodišnjeg prelaznog roka, nakon što su se pojavile informacije da je za njegove usluge zainteresovan Olimpijakos.

Komnenović: Pripreme za Samit EU-Zapadni Balkan u završnoj fazi, angažovaćemo i brodove za putnike

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 11:44

Predsjednik Opštine Tivat, Željko Komnenović, kazao je u Bojama jutra na Televiziji Vijesti da su pripreme za Samit Evropske unije (EU) i Zapadnog Balkana, koji će se 4. i 5. juna održati u tom gradu, u završnoj fazi.

Krivične prijave protiv bivšeg direktora i bivšeg šefa Uprave za šume: Oštetili budžet za više od 65 hiljada eura

Ponedjeljak, 01.06.2026 | 11:37

Iz Uprave policije saopšteno je da je podnijeta krivična prijava protiv bivšeg direktora Uprave za šume – PJ Berane i bivšeg šefa zaštite šuma ove PJ, zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja nanijeli štetu državi od preko 65.000 eura.