Petak, 18.04.2025 | 09:11
IZVOR: vijesti.me

Vlada objavila predloge zakona: Za sudije i tužioce VEĆE ZARADE

Vlada Crne Gore predložila je dopune dva zakona, prema kojima bi sudijama i tužiocima plata uskoro mogla da bude veća za 30 odsto.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Na sajtu Vlade juče su objavljeni predlozi zakona o dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama i Zakona o državnom tužilaštvu.

Prema predlogu Vlade, rukovodioci državnih tužilaštava i državni tužioci imaju pravo na dodatak na funkciju u iznosu od 30 odsto visine osnovne zarade.

Taj dodatak, kako stoji u predlogu, ne isključuje pravo na druge dodatke na osnovnu platu, u skladu sa zakonom kojim se uređuju zarade zaposlenih u javnom sektoru.

Iz Sindikalne organizacije državnih tužilaštava Crne Gore već duži period insistiraju na tome da se povećaju plate državnim tužiocima, ali i službenicima i namještenicima.

U predlogu Zakona o Sudskom savjetu i sudijama dodaju se dva nova stava, koja takođe predviđaju da sudije i predsjednici sudova imaju pravo na dodatak na funkciju u iznosu od 30 odsto visine osnovne zarade.

“Dodatak iz stava 2 ovog člana ne isključuje pravo na druge dodatke na osnovnu zaradu u skladu sa zakonom kojim se uređuju zarade zaposlenih u javnom sektoru”, stoji u dopunama tog propisa, koje je Vlada predložila.

Dopis za povećanje plate sudijama u februaru je uputila predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličić.

Ona je od premijera Crne Gore Milojka Spajića, potpredsjednika Vlade Moma Koprivice, ministra pravde Bojana Božovića i ministra finansija Novice Vukovića tražila “hitno privremeno rješenje u odnosu na pitanje zarada sudija”.

Pavličić je tada kazala da smatra da je već usaglašeno uvećanje zarada nosilaca pravosudnih funkcija nužno i u što kraćem roku.

“...Budući da je postojeće zakonsko rješenje na snazi od 2016. godine, a koeficijenti za obračun zarade su do sada dva puta umanjeni u 2017. godini, za oko 15%. Visina postojećih zarada nije srazmjerna troškovima života, ne odgovora složenosti poslova koje obavljaju sudije i ne obezbjeđuje ravnotežu između stepena odgovornosti sudijske funkcije i zaštite dostojanstva svih sudija u Crnoj Gori”, rekla je predsjednica Vrhovnog suda.

Ona je istakla i da je “očigledna kriza u kojoj se našlo pravosuđe, u smislu materijalnih uslova za rad, motivisanosti za ulazak i ostanak u sudijskoj profesiji”, te je zahtijevala brzu i značajnu intervenciju države.

Pavličić je istakla i dobru praksu na regionalnom polju gdje su Republika Hrvatska, Republika Srbija, kao i Bosna i Hercegovina, ranije usvojile manir donošenja posebnih zakona kojima se regulišu zarade i druga primanja sudija, odnosno tužilaca.

Ona je u dopisu Spajiću kazala još i da se pravosuđe nalazi u ozbiljnoj krizi u smislu materijalnih uslova za rad, kao i da je brza i značajna intervencija države važna za motivisanost za ulazak i ostanak u sudijskoj profesiji.

Podsjetila je i da je Crna Gora obavezna da donese zakon, kojim će konačno biti adekvatno regulisano pitanje zarada sudija, na osnovu preuzetih međunarodnih regula i standarda, kao i nacionalnog zakondavstva i strateških dokumenata, koje je bitno izmijenjeno upravo kako bi se ispunile međunarodne obaveze i obezbijedio brži integracijski put Crne Gore u Evropsku uniju.

“Cilj ovih normi, a s tim u vezi i pozitivnih obaveza je uvijek isti, očuvanje nezavisnosti i samostalnosti sudova i sudija”, kazala je Pavličić u obraćanju premijeru.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Janović: Hitno riješiti problem sa pijaćom vodom u Kotoru

Četvrtak, 16.07.2026 | 19:38

Nezavisni poslanik Nikola Janović apelovao je danas na nadležne državne organe da se riješi problem sa pijaćom vodom u Kotoru, prenose Vijesti.

DPS i Evropski savez traže odgovornost zbog problema sa vodosnabdijevanjem u Kotoru

Četvrtak, 16.07.2026 | 19:23

Demokratska partija socijalista (DPS) i Evropski savez (ES) pozvali su nadležne da na sjednici Skupštine opštine Kotor, zakazanoj za 21. jul, ponude odgovore i trajna rješenja za višesedmične probleme sa vodosnabdijevanjem. Iz DPS-a optužuju lokalnu vlast za loše upravljanje i izostanak ulaganja u infrastrukturu, dok iz Evropskog saveza poručuju da građani očekuju zdravstveno ispravnu vodu i konkretne mjere koje će spriječiti da se ovakva situacija ponovi.  

UP: Sankcionisan Tuzanin, vozio bez položenog vozačkog ispita i više puta prelazio u suprotnu traku

Četvrtak, 16.07.2026 | 20:21

A.A. (21) iz Tuzi sankcionisan je zbog više saobraćajnih prekršaja, saopšteno je iz Uprave policije.  

MPŠV i proizvođači peleta zajedno će raditi na pronalaženju rješenja za stabilnije tržište i prihvatljivije cijene

Četvrtak, 16.07.2026 | 18:36

U cilju očuvanja stabilnosti tržišta peleta, zaštite interesa građana i stvaranja uslova za nesmetano poslovanje domaćih proizvođača, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković inicirao je sastanak sa predstavnicima proizvođača peleta.  

Krstonijević i Ružičić sudije Ustavnog suda

Četvrtak, 16.07.2026 | 15:02

Sutkinja Vrhovnog suda Jelena Ružičić i sudija Višeg suda u Podgorici Predrag Krstonijević dobili su podršku u parlamentu i biće sudije Ustavnog suda. Poslanici su se na današnjoj sjednici izjasnili o kandidatima za sudije Ustavnog suda – Krstonijeviću i Ružičić, koje je za tu funkciju predložio predsjednik države Jakov Milatović.

Vremenska prognoza - PETAK u znaku ovih temperatura

Četvrtak, 16.07.2026 | 21:50

U petak pretežno sunčano i toplo. Na sjeveru, ujutru ponegdje magla ili niski oblaci, poslijepodne slab do umjeren razvoj oblačnosti. 

Gorčević: Vlada i parlament neće imati odmor zbog zatvaranja poglavlja

Četvrtak, 16.07.2026 | 21:34

Pred nama je još 15 pregovaračkih poglavlja. Među najizazovnijima svakako su poglavlja 23 i 24, koja ćemo zatvoriti posljednja. Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević za TVCG kaže da je na redu zatvaranje poglavlja 14 i 31 koja su već spremna, te da su i ostala u finalnoj fazi.

Stanišić: Evropski parlament spreman za uključivanje poslanika iz Skupštine

Četvrtak, 16.07.2026 | 21:10

Generalni sekretar Skupštine Crne Gore Boban Stanišić saopštio je da je Evropski parlament spreman za uključivanje poslanika iz crnogorskog parlamenta u svoje aktivnosti, ističući da parlamentarna dimenzija dobija poseban značaj u završnoj fazi pregovora o pristupanju Evropskoj uniji (EU).

Janović: Hitno riješiti problem sa pijaćom vodom u Kotoru

Četvrtak, 16.07.2026 | 19:38

Nezavisni poslanik Nikola Janović apelovao je danas na nadležne državne organe da se riješi problem sa pijaćom vodom u Kotoru, prenose Vijesti.

Avramović Evroligu zamijenio Evrokupom

Četvrtak, 16.07.2026 | 20:33

Srpski košarkaški reprezentativac i doskorašnji igrač Dubaija, Aleksa Avramović, novi je član turskog Bahčešehira.

DPS i Evropski savez traže odgovornost zbog problema sa vodosnabdijevanjem u Kotoru

Četvrtak, 16.07.2026 | 19:23

Demokratska partija socijalista (DPS) i Evropski savez (ES) pozvali su nadležne da na sjednici Skupštine opštine Kotor, zakazanoj za 21. jul, ponude odgovore i trajna rješenja za višesedmične probleme sa vodosnabdijevanjem. Iz DPS-a optužuju lokalnu vlast za loše upravljanje i izostanak ulaganja u infrastrukturu, dok iz Evropskog saveza poručuju da građani očekuju zdravstveno ispravnu vodu i konkretne mjere koje će spriječiti da se ovakva situacija ponovi.  

Bekam: Srce nam je slomljeno

Četvrtak, 16.07.2026 | 20:09

Engleska čeka svjetsku titulu od 1966, čekaće još najmanje četiri godine nakon bolne eliminacije u polufinalu Mundijala.  

Mesi: Pobjeda protiv Engleske je poklon za Maradonu

Četvrtak, 16.07.2026 | 17:22

Kapiten Argentine Lionel Mesi kazao je da je pobjeda protiv Engleske u polufinalu Svjetskog prvenstva bila poklon za legendarnog Dijega Maradonu.

Milatović: Dobar dan za Crnu Goru

Četvrtak, 16.07.2026 | 17:11

Skupština Crne Gore izabrala je danas Jelenu Ružičić i Predraga Krstonijevića za sudije Ustavnog suda, na predlog predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, čime je ta institucija kompletirana.

Bečić: Potpuno funkcionalan Ustavni sud mora ostati bastion pravde, pravičnosti i nezavisnosti

Četvrtak, 16.07.2026 | 21:45

Današnji izbor dvoje nedostajućih sudija Ustavnog suda, uz široki konsenzus u Skupštini Crne Gore, potvrđuje da je Crna Gora spremna da donosi najteže odluke u interesu vladavine prava i evropske budućnosti, saopštio je prvi potpredsjednik Vlade, Aleksa Bečić.