Jedan od glavnih problema sa kojima se susrećemo tokom korišćenja baterija jeste njihovo ograničeno trajanje.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Naučnici već godinama pokušavaju da razviju baterije koje bi trajale duže, odnosno zadržale svoj kapacitet tokom dužeg vremenskog perioda. Neki se okreću drugačijim materijalima, uključujući i radioaktivne, dok drugi razvijaju nove tehnologije punjenja.
Međutim, tim naučnika sa Kineskog instituta za tehnologiju materijala i inženjerstvo u Ningbou pronašao je način da starim litijum-jonskim baterijama povrati energetsku gustinu.
Upravo su ove baterije među najzastupljenijima u svakodnevnoj upotrebi, ali vremenom - tačnije, nakon određenog broja ciklusa punjenja i pražnjenja, gube kapacitet, prenosi Zimo.
Razlog tome je promjena unutrašnje hemije baterije tokom svakog ciklusa, čime se smanjuje njena sposobnost skladištenja energije. Kod nekih baterija ta promjena kapaciteta može se uočiti i golim okom, kroz fenomen tzv. "toplotne ekspanzije".
Suprotno očekivanjima
Zanimljivo je da su kineski naučnici upravo toplotu iskoristili kao sredstvo za povraćaj kapaciteta litijum-jonskih baterija.
U studiji objavljenoj u renomiranom časopisu Nature, objašnjavaju da zagrijavanjem baterija na temperaturu između 150 i 250 stepeni Celzijusa dolazi do njihovog skupljanja, pri čemu se struktura unutar baterije vraća u prvobitno stanje - praktično se poništava degradacija nastala tokom prethodne upotrebe.
Kako su naveli u svojim nalazima, ovakvo ponašanje baterija iznenadilo ih je jer je suprotno klasičnim termodinamičkim očekivanjima.
Iako još uvijek ne znaju tačno zašto se to dešava, vjeruju da je riječ o strukturnom poremećaju koji se razvija unutar baterije, ali koji može postati osnova za proces njenog "podmlađivanja".
KOMENTARI (0)