Kažete li "molim" ili "hvala" nakon što ChatGPT završi zadatak koji ste mu dali?
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Ako je odgovor da, pripadate grupi korisnika koja, prema nekim procjenama, OpenAI godišnje stoji desetine miliona dolara – samo u troškovima električne energije.
Naime, svaka interakcija s vještačkom inteligencijom troši određenu količinu energije, čak i ako je riječ o jednoj jedinoj riječi, prenosi TechRadar.
Iza ChatGPT-a i sličnih alata kriju se golemi serveri koji svakom korisničkom porukom troše značajne količine energije. Pa iako je AI postao dio svakodnevice, rijetko ko razmišlja o tome da čak i generiranje meme-a ili slanje jedne poruke može imati uticaj na okolinu.
Pa, trebamo li prestati biti ljubazni prema chatbotovima kako bismo uštedjeli energiju? Paradoksalno – možda baš suprotno.
Naime, pristojni i jasno formulisani upiti često dovode do preciznijih i korisnijih odgovora. Takav pristup ne samo da može poboljšati kvalitet konverzacije, već u određenim situacijama čak i smanjiti pristranost odgovora. U tom smislu, ljubaznost postaje važan alat za pouzdaniju upotrebu vještačke inteligencije.
Kako se AI razvija, postavlja se i pitanje hoće li pristojnost korisnika uticati na to kako modeli reaguju. Hoće li sistemi jednog dana biti trenirani da više “nagrađuju” korisnike koji se ophode s poštovanjem?
I tako dolazimo do dileme, iako ljubaznost prema AI-ju možda nije energetski najefikasnija, ona vam itekako može donijeti bolje korisničko iskustvo. Ali ostaje otvoreno pitanje – isplati li se to u kontekstu ekološkog otiska?
Zato, rješenje je jednostavno, u zadatku koji dajete chatbotu, odmah na njegovom kraju unaprijed ostavite “hvala” i “molim”. Time ste ostali pristojni, a niste trošili dodatnu energiju za interakciju.
KOMENTARI (0)