Ponedjeljak, 21.04.2025 | 10:22
IZVOR: Jutarnji.list

Većina vozača pravi ovu GREŠKU - Znate li na koju osovinu AUTOMOBILA treba staviti novi par GUMA?

Mješavina mekih novih prednjih i starih tvrdih zadnjih guma često dovodi do nekontrolisanog zanošenja pri velikim brzinama.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Stručnjaci za gume tvrde da milioni vozača i vlasnika automobila prave ozbiljnu grešku. Kada se ne mijenjaju sve gume, već samo istrošene prednje, novi par nikada ne bi trebalo staviti naprijed. Umjesto toga, treba ih montirati na zadnju osovinu, dok se zadnje premještaju napred.

Možda ste već čuli za ovo pravilo, ali tehnički menadžer Michelina u Velikoj Britaniji, Brajan Porteus, nedavno je za tamošnji Auto Express izjavio da polovina britanskih vozača uopšte ne zna da bi to trebalo uraditi prilikom zamjene samo jednog para guma. Takođe je naglasio da ni mnoge prodavnice guma i vulkanizerske radionice nisu svjesne ovog pravila.

Možda se pitate zašto staviti bolje i novije gume pozadi, kada upravo prednji točkovi obavljaju skretanja i nagla kočenja? Sve se svodi na stabilnost. Postavljanjem boljih guma na zadnju osovinu smanjuje se rizik od proklizavanja i gubitka kontrole nad vozilom, što može biti posebno opasno na mokrom putu.

Kada je vozilo stabilno, onda možete razmišljati o kočenju i prianjanju", rekao je Porteus novinaru Auto Expressa. "Primjetno je da, čak i sa djelimično istrošenim gumama napred, i dalje postoji dovoljno sile kočenja i prijanjanja."

Najvažnije je da će vozač sa novim gumama pozadi lakše kontrolisati eventualno proklizavanje prednjeg dijela automobila. Mješavina novih mekih prednjih i starih tvrdih zadnjih guma često izaziva nekontrolisano zanošenje pri velikim brzinama, dok je u suprotnom taj rizik znatno manji i vozač može lakše spriječiti gubitak kontrole.

Michelinov stručnjak dodaje da se pravilo "novih guma na zadnju osovinu" primjenjuje bez obzira na pogonski sklop automobila – bilo da ima prednji, zadnji ili pogon na sva četiri točka, piše Jutarnji list.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Lančani udes iznad Budve: Učestvovala tri vozila

Četvrtak, 25.06.2026 | 18:27

Na magistralnom putu Cetinje–Budva, u mjestu Markovići, danas se dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovala tri automobila, saopšteno je portalu Standard iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Požar u krugu plantaža -Gori biljni otpad

Četvrtak, 25.06.2026 | 18:25

U krugu Plantaža 13. jul trenutno je aktivan požar, javljaju čitaoci portala Standard.  

Šćepanović i Meken u Baru: Nastavak uspješne bezbjednosne saradnje Crne Gore i UK

Četvrtak, 25.06.2026 | 18:18

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović i britanska ambasadorka u Crnoj Gori Don Meken posjetili su Pomorsku informativnu jedinicu u Baru, gdje je potvrđena nastavak snažne saradnje dvije zemlje u oblasti bezbjednosti, borbe protiv organizovanog kriminala i unapređenja kapaciteta crnogorskih institucija. Posebno je istaknuta podrška Ujedinjenog Kraljevstva u uspostavljanju pomorskog centra za obuku i razvoju operativnih kapaciteta.

GSS počeo spasilačku akciju na Prokletijama: Dvoje Poljaka zaglavljeno u Krošnjinim vratima

Četvrtak, 25.06.2026 | 18:11

Pripadnici Gorske službe spašavanja Crne Gore otpočeli su spasilačku akciju u Prokletijama, u rejonu Krošnjina vrata, gdje je zaglavljeno dvoje poljskih državljana.

Juniori spremni za Mundijal, ovo je spisak Đorđa Radoševića

Četvrtak, 25.06.2026 | 16:55

Juniorska vaterpolo reprezentacija Crne Gore je spremna za Svjetsko prvenstvo čiji je domaćin Portugal od 27. juna do 4. jula.  

Otkriveno ime Dončićevog novog tima!

Četvrtak, 25.06.2026 | 16:47

Novi košarkaški projekat Luke Dončića u Rimu dobio je zvanično ime – Basketball Club Roma SPQR.

Euromost: Pomor ribe na rijeci “Ibar” u Rožajama, nadležne institucije odmah da reaguju

Četvrtak, 25.06.2026 | 15:22

Članovi SRK,,Ibar” su juče u 19h zabilježili veliki pomor ribe na rijeci,,Ibar” u Rožajama i da ovo nije konačan obim štete, što je razlog da je NVO,,Eurmost” iz Bijelog Polja pozvala sve nadležne državne institucije da odmah reaguju i utvrde uzrok i otkriju počinioce, naveli su iz ove organizacije, saopštili su iz Euromosta.  

Ćulafić: Novim zakonom o vazduhu štitimo zdravlje građana

Četvrtak, 25.06.2026 | 15:30

Cilj donošenja zakona o vazduhu je smanjenje koncentracija štetnih materija koje utiču negativno na zdravlje ljudi, poručio je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.  

DNP Pljevlja: PES odbio inicijativu o Kosovu, građani će dati odgovor na izborima

Četvrtak, 25.06.2026 | 14:59

Iz pljevaljskog odbora DNP-a ističu da je PES odbijanjem da potpišu inicijativu za zakazivanje sjednice Skupštine opštine Pljevlja na kojoj bi se poništila sramna odluka Vlade Crne Gore o priznanju takozvanog Kosova, najbolje pokazao kako podržavaju i štite interese građana koji su ih birali, te da će se vrlo brzo suočiti sa stavom građana Pljevalja i na lokalnim i parlamentarnim izborima.

Dukaj sa predsjednikom CINGO-a: Jačati saradnju javne uprave i civilnog društva

Četvrtak, 25.06.2026 | 15:15

Ministar javne uprave, Maraš Dukaj, sastao se sa Gerardom Ermičersom predsjednikom Konferencije međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope (CINGO), i članovima delegacije, sa kojima je razgovarao o unapređenju saradnje između javne uprave i organizacija civilnog društva.