Srijeda, 23.04.2025 | 14:31
IZVOR: nezavisne.com

Oprez! Greške pri ZAMJENI akumulatora mogu vas skupo KOŠTATI – Evo kako da ih izbjegnete

Akumulator je naprava koja se koristi u automobilima, a služi kao spremnik energije. U njemu se električna energija pretvara u hemijsku i to se naziva punjenje akumulatora te se potom prema potrebi može opet pretvoriti u električnu, te se to naziva pražnjenjem.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Koriste se za pokretanje motora s unutrašnjim sagorijevanjem iako imaju relativno malen kapacitet. Međutim, uprkos ovom nedostatku, mnogo se koriste jer su za sada jedini poznati i lako prenosivi spremnici s električnom energijom.

Danas se akumulatori po različitim cijenama mogu nabaviti u svakoj prodavnici auto dijelova. Obično što je skuplji, to je i kvalitetniji, mada ne mora biti pravilo. Takođe, budući da je lako dostupan, svaki vozač koji ima iole spretne ruke može da ga promijeni sam.

Prije izmjene trebate znati da u svakom akumulatoru ima opasne tečnosti pa je najbolje uzeti zaštitne rukavice i naočare da biste se zaštitili. Takođe, prije promjene trebate ugasiti vozilo i izvaditi ključ iz brave za paljenje. Uz ovo trebate imati i potreban alat.

Evo kako promijeniti akumulator u pet koraka:

Prvi korak – prvo treba odvrnuti držač akumulatora, a potom koristiti ključ kojim se otpusti spoj negativnog pola akumulatora i nakon toga pptrebno je odvojiti sponu. Kada ste ovo obavili za negativni pol sve treba ponoviti i za pozitivni. Bitno je da ključem nikako ne dodirujete oba pola u isto vrijeme.

Drugi korak –vađenje akumulatora. Lagano ga podignite i izdignite iz kućišta u kojem stoji i odložite na sigurno mjesto. Dobro je promiješati pola litre vode i jednu kašičicu sode te u tu mješavinu staviti ćetkicu za zube i njome očistiti eventualna mjesta na kojima se pojavila korozija. Nakon što ste to učinili, sve dijelove postolja trebate posušiti suvom krpom.

Treći korak – novi akumulator kojeg stavite u kućište. Pazite da dobro okrenete polove, da negativni i pozitivni budu okrenuti u pravilnom smjeru, a nakon toga učvrstite držače.

Četvrti korak – polove akumulatora dobro je premazati vazelinom kako bi se usporilo i spriječilo djelovanje korozije. Nakon što ste to učinili, negativnu sponu stavite na negativan pol, a pozitivnu na pozitivni.

Peti korak – zatvorite haubu. Upalite motor i provjerite radi li sve kako treba, odnosno pali li se motor bez problema. I to je to! Ako pali bez problema znači da ste odlično obavili posao.

Uz ovo treba znati da akumulator nikada ne smije ostati bez elektrolita jer bez njih jednostavno ne može raditi. Iz tog razloga potrebno je s vremena na vrijeme provjeriti njihov nivo. Normalnim radom akumulator ih gubi. Kada ih provjeravamo, tekčnosti u akumulatoru mora prekrivati njegove ploće za otprilike 10 milimetara. Ako primijetimo da je ima manje, treba dodati destiliranu vodu. Kisjelinu ne treba dodavati jer se ona isparavanjem koncentriše, a ne gubi. Postoje akumulatori koji su deklarisani da im ne treba provjera, međutim s vremena na vrijeme dobro je i njih provjeriti, za svaki slučaj.

Često se umjesto kupovine novog vadi stari akumulator i puni. Za to nam treba ispravljač. Punjenje ne bi trebalo biti veće od od 1/10 kapaciteta u Ah jer ako je veći, neće se dobiti pun kapacitet akumulatora. Punjenje se vrši preko ispravljača i tpkom punjenja treba regulisati njegov napon.

Trajnost akumulatora zavisi o održavanju, ali i o tome kakav je. Kod olovnih je rok trajnosti ograničen na koje tri do četiri godine, a kod akubaterija i manje, do dvije godine. Ako nisu predviđeni za punjenje, ne treba se silom to činiti jer prilikom punjenja mogu eksplodirati, prenosi Silux.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Radunović: Idejno rješenje za Velje brdo do sredine aprila, izgradnja objekata krajem godine

Utorak, 17.03.2026 | 12:07

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović je kazao da će idejno rješenje za prvi blok budućeg naselja Velje brdo izabrati do sredine aprila, nakon čega će se raspisati tender za izvođača – dok bi se objekti gradili krajem 2026. godine.

Simović: Žalim što sam troškove boravka moje supruge prikazao kao službeno putovanje

Utorak, 17.03.2026 | 13:24

Bivši ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović kazao je danas da izražava iskreno žaljenje zbog toga što je boravak svoje supruge Ljiljane u jednom italijanskom, ali i budvanskom hotelu “Splendid“ prikazao kao službeno putovanje i naplatio ga iz državne kase, prenosi Pobjeda.

Zoja Bojanić Lalović podnijela ostavku na mjesto kopredsjedavajuće u Ženskom klubu Skupštine

Utorak, 17.03.2026 | 12:10

Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Zoja Bojanić Lalović podnijela je ostavku na mjesto kopredsjedavajuće u Ženskom klubu Skupštine.

Lista najboljih telefona za 2026. je stigla: Evo koji model dominira tržištem

Utorak, 17.03.2026 | 12:36

Ako trenutno planirate kupovinu novog telefona, redakcija portala Tom’s Guide izdvojila je listu od 10 modela koji nude najbolji balans između performansi, kvaliteta kamera i trajanja baterije. Prema njihovoj ocjeni, trenutno prvo mjesto zauzima Apple iPhone 17 Pro Max.

Spajić iz Brisela: Strano manipulisanje strateško oružje protiv demokratije

Utorak, 17.03.2026 | 11:28

Strano manipulisanje i miješanje informacijama (FIMI) više nisu marginalni fenomen. Postali su strateški instrument geopolitičke konkurencije osmišljen da oslabi demokratske institucije, naruši povjerenje javnosti i produbi podjele unutar naših društava, poručio je premijer Milojko Spajić, na konferenciji povodom suprotstavljanja FIMI uticaju u Briselu.

Bakić pred Finsku: Očekujem da slavimo na oba meča

Srijeda, 18.03.2026 | 10:55

Rukometna reprezentacija Crne Gore sjutra (17.30) u Vanti protiv Finske igra prvi meč u drugoj rundi kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Potvrđeni novi slučajevi meningitisa u Velikoj Britaniji

Srijeda, 18.03.2026 | 10:51

Agencija za zdravstvenu bezbjednost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA) potvrdila je pet novih slučajeva invazivne meningokokne bolesti u Kentu, čime se ukupan broj prijavljenih slučajeva u trenutnoj epidemiji popeo na 20, saopšteno je danas.

Podgoričanin i Ulcinjanin osumnjičeni za nelegalnu gradnju, pričinili štetu od 55.000 eura

Srijeda, 18.03.2026 | 10:47

Podnijete su krivične prijave protiv B.B. (36) iz Podgorice i P.Š. (66) iz Ulcinja zbog sumnje da su izvršili krivična djela građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje, saopštili su iz Uprave policije. B.B. se na teret stavlja i krivično djelo protivpravno zauzimanje zemljišta.

Zelenski: Rat na Bliskom istoku dovešće do nestašice raketa za Ukrajinu

Srijeda, 18.03.2026 | 10:39

Ukrajina će se suočiti sa nestašicom raketa ključnih za odbranu od Rusije zbog rata na Bliskom istoku, rekao je Volodimir Zelenski.

Mugoša: Nemamo sjednice Parlamenta jer za većinu zakona koji treba da se donesu ne postoji mišljenje EK

Srijeda, 18.03.2026 | 10:21

Od toga da se mora 21 zakon donijeti do 15. marta i da opozicija koči EU put Crne Gore došli smo do toga da danima nemamo sjednice Parlamenta jer za samo šest od navedenih 21. zakona postoji mišljenje Evropske komisije.

Stojović: Ponosan sam što volim Crnu Goru više od lažnih DPS patriota

Srijeda, 18.03.2026 | 10:14

Ne postoji snažniji garant očuvanja državnosti Crne Gore od njenog što skorijeg članstva u EU. To je naš ključni spoljnopolitički cilj, saopštio je poslanik Pokreta Evropa sad Gordan Stojović.

Radovanić: Vlada hitno da smanji akcize na gorivo i ublaži udar na standard građana

Srijeda, 18.03.2026 | 10:12

Generalni sekretar GP URA Mileta Radovanić istakao je da su još prije nekoliko sedmica pozvali Vladu da hitno smanji akcize na gorivo kako bi se ublažio udar na standard građana. U tom pravcu podnijeli su i Predlog izmjena i dopuna Zakona o akcizama, ali vlast i dalje ćuti, a cijene goriva prema svim promjenama i dalje drastično nastavljaju da rastu.

“Lavovi” bez Borozana protiv Finske, vraćaju se Simić i Matović

Srijeda, 18.03.2026 | 09:46

Nakon dva mjeseca i nastupa na Evropskom prvenstvu u januaru, rukometaši Crne Gore su ponovo na okupu i spremni su za novi izazov – borbu za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj koje se igra u januaru naredne godine. „Lavove“ ove sedmice očekuje dvomeč kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo protiv Finske, koji je prvi korak ka ostvarenju cilja – plasmanu u majski baraž.

Šimun: Sjever u fokusu strateškog razvoja zdravstva

Srijeda, 18.03.2026 | 09:40

Razvoj zdravstvene zaštite na sjeveru Crne Gore ima višedimenzionalni značaj, ne samo u kontekstu unapređenja kvaliteta zdravstvenih usluga, već i sa aspekta ukupne ravnoteže i dugoročne održivosti zdravstvenog sistema, poručio je ministar zdravlja Vojislav Šimun na radnom sastanku sa direktorima zdravstvenih ustanova sa sjevera Crne Gore.

Ovo je najomraženija zemlja na svijetu u 2026. godini

Srijeda, 18.03.2026 | 09:30

Uprkos ratnom stanju na Bliskom istoku, Kina je zauzela prvo mjesto na listi najomraženijih zemalja na svetu za 2026. godinu.