Četvrtak, 24.04.2025 | 18:39
IZVOR: net.hr

Stručnjaci za bezbjednost savjetuju - Ovu ODJEĆU nikada ne nosite tokom LETA

Odjeća koju odaberete za let može biti važnija nego što mislite jer osim što utiče na vašu udobnost tokom leta, može izazvati i posljedice u slučaju nesreće.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Mnogi putnici biraju sportsku odjeću jer je udobna i praktična, a niko ne želi nositi nešto neudobno na dugom letu. No, stručnjaci savjetuju da dobro razmislite prije nego što obučete omiljene helanke, jer to možda nije najbolji izbor za let avionom.

Bolje je preduzeti dodatne mjere opreza kad je riječ o odjeći koju nosite tokom leta.

Helanke se mogu 'istopiti' na tijelu

Prema stručnjakinji za bezbjednost u avionu, Odjeća napravljena od sintetičkih vlakana, nije dobra opcija za nošenje u avionu jer je najveći rizik u slučaju nesreće upravo požar. Jer bi se u slučaju izbijanja požara, helanke mogle otopiti na vašoj koži ili izazvati ozbiljne opekotine.

Osim toga, nošenje uske odjeće poput helanka može biti problematično ako dugo sjedite u istom položaju jer može uzrokovati nakupljanje krvi u venama. To može dovesti do proširenih vena. Želite da vam bude što udobnije kako biste izbjegli grčeve, opekotine i druge probleme koji mogu nastati kasnije.

Osim helenka, stručnjaci savjetuju da izbjegavate i kratke pantalone i suknje tokom leta. "Nikad ne možete znati koliko je sjedište čisto pa će vam fermerke pružiti veću zaštitu od bakterija nego kratke kratke pantalone".

Stručnjaci takođe savjetuju da obratite pažnju na obuću. Ako nosite odgovarajuću obuću, ali ih želite tokom leta skinuti cipele, stručnjaci savjetuju da to ne radite. Putnici nikada ne bi smjeli skidati cipele, posebno za vrijeme polijetanja i slijetanja, iako to još uvijek nije obavezno kod mnogih aviokompanija.

Takođe izbjegavajte potpetice, japanke ili bilo kakve klompe, prvenstveno zbog sigurnosti. U slučaju evakuacije, moraćete skinuti obuću. Ko zna gdje ćete sletjeti i u kojim uslovima, a i nisu baš praktične za trčanje.

Preuska odjeća može dovesti do stanja poput sindroma kompartmenta, što uzrokuje ukočenost, trnce i jake bolove u nogama.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Stiže super El Ninjo - Evo koja godina bi potencijalno mogla da bude NAJTOPLIJA u istoriji mjerenja

Subota, 22.08.2026 | 17:47

Američki meteorolozi upozoravaju na snažan El Ninjo koji bi, prema prognozama, mogao da bude najjači u istoriji mjerenja i dodatno podigne globalne temperature. Fenomen bi mogao da donese ekstremne vremenske prilike širom svijeta, a 2027. godina mogla bi da obori rekord iz 2024. i postane najtoplija godina do sada.

NEDJELJA u ZNAKU SUNCA - PROČITAJTE vremensku prognozu za 22. avgust

Subota, 22.08.2026 | 17:32

U nedjelju se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz slab do umjeren razvoj oblačnosti tokom dana, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Presjek stanja OKC 112: Aktivno više požara, vazduhoplovi bili aktivni u Kolašinu

Subota, 22.08.2026 | 21:21

Na teritoriji Crne Gore trenutno je aktivno više požara, koji su većinom pod kontrolom ili lokalizovani, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Dronovi za mjesec registrovali više od 200 najtežih prekršaja

Nedjelja, 23.08.2026 | 08:05

Uprava policije je prije mjesec počela da koristi dronove za nadzor saobraćaja i evidentiranje saobraćajnih prekršaja, a u tom periodu evidentirano je više od 200 najtežih prekršaja, kazao je za Pobjedu načelnik Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja Ilija Janjušević.

Ova 3 znaka ulaze u svoj najblagosloveniji period

Nedjelja, 23.08.2026 | 09:06

Poslije svega što su prošli, ova tri znaka konačno ulaze u najblagosloveniji period.

Pomorska nezgoda: Sudar kod Prčanja, šest osoba dobilo pomoć Hitne

Nedjelja, 23.08.2026 | 13:58

U akvatorujumu Kotorskog zaliva u blizini Markovog rta na Prčanju sinoć oko 22 sata desila se najozbiljnija pomorska nezgoda ove sezone u Boki. Iz za sada još neutvrđenih razloga došlo je do sudara dva plovila – velikog RHIB-a i glisera iz Risna.

Marija Vuković na mitingu Dijamantske lige

Nedjelja, 23.08.2026 | 13:48

Mariju Vuković čeka nastup na motingu Dijamantske lige u poljskom Horzovu.

Na graničnim prelazima u Herceg Novom juče kontrolisano više od 38 000 putnika

Nedjelja, 23.08.2026 | 13:43

Na graničnim prelazima u nadležnosti Stanice granične policije Herceg Novi, tokom jučerašnjeg dana , kontrolisano je ukupno 38 181 lice, 10 758 motornih vozila i 29 plovila.

DARA poslala poruku Crnoj Gori: „PRIPREMITE BANGARANGU, PLEŠEMO ZAJEDNO NA SEA DANCEU!“

Nedjelja, 23.08.2026 | 13:26

Aktuelna pobjednica Eurosonga DARA odbrojava dane do dolaska u Crnu Goru.

(VIDEO) Haland u potpuno novom izdanju, pogledajte kako sada izgleda

Nedjelja, 23.08.2026 | 13:21

Erling Haland iznenadio je fudbalski svijet pred početak nove sezone – napadač Mančester sitija ošišao je prepoznatljivu dugu plavu kosu.

Koprivica: Crna Gora mora pokazati da nijedna žrtva političkog nasilja nije zaboravljena

Nedjelja, 23.08.2026 | 13:14

Danas se, povodom 23. avgusta – Evropskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, sa pijetetom sjećamo svih nevinih žrtava totalitarnih i autoritarnih režima, posebno žrtava vansudskih pogubljenja, političkog progona, zatvaranja bez pravičnog suđenja i drugih oblika represije, saopštio je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica.

Tramp proglasio Ormuz novom američkom teritorijom; Teheran oštro reagovao na najavu novih sankcija SAD

Nedjelja, 23.08.2026 | 12:36

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp objavio je na svojoj društvenoj mreži Truth Social mapu Ormuskog moreuza i proglasio ga američkom teritorijom. Nakon najave novih američkih sankcija, zvaničnici u Teheranu oštro reaguju i ističu da su one "osuđene na propast", ali i da su pokušaj nametanja autoriteta suverenim državama.

Ćulafić: Naš pristup je da se o zaštiti Vražjeg i Ribljeg jezera odlučuje na osnovu struke, relevantnih podataka....

Nedjelja, 23.08.2026 | 12:27

Naš pristup je da se o zaštiti Vražjeg i Ribljeg jezera odlučuje na osnovu struke, relevantnih podataka i u otvorenom dijalogu sa svim zainteresovanim stranama, saopštio je danas ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.

Omeragić: Odluka BS o ulasku u Vladu bila ispravna i vizionarska, ali i državnička

Nedjelja, 23.08.2026 | 12:21

Bošnjačka stranka je od svog osnivanja na istim političkim pozicijama – za evropsku, građansku, multietničku i demokratsku Crnu Goru. To je politički put koji smo dosljedno slijedili i na kojem ćemo ostati, kazao je poslanik ove partije Adel Omeragić.

Ana Ivanović i Zlatan Ibrahimović zajedno: Priča koja inspiriše

Nedjelja, 23.08.2026 | 12:05

Bivša srpska teniserka Ana Ivanović postala je prije nekoliko dana nova ambasadorka Sportskih igara mladih, zajedno sa nekašadnjim hrvatskim teniserom Goranom Ivaniševićem i evropskim komesarom Magnusom Brunerom.