Četvrtak, 24.04.2025 | 21:34
IZVOR: 24sedam.rs

VIDEO - PRVI put u istoriji - Humanoidni ROBOTI TRČALI polumaraton sa ljudima!

Organizatori i svjedoci događaja kažu da je atmosfera bila uzbudljiva i futuristička.




Foto: YouTube screenshot/Guardian News

Tehnologija je još jednom pomjerila granice mogućeg - ali ovoga puta ne u laboratorijama, već na ulicama. U kineskom okrugu Jizhuang, u predgrađu Pekinga, održan je polumaraton kakav svijet do sada nije vidio.

Među hiljadama učesnika koji su se okupili kako bi savladali distancu od 21 kilometra, na startnoj liniji pojavilo se i 21 humanoidnih robota. Ovo je prvi put da su roboti učestvovali u zvaničnoj, sertifikovanoj trci zajedno sa ljudima.

Roboti sa osmjehom, rukavicama i sportskom opremom

U trci su učestvovali roboti koje su razvile kineske tehnološke kompanije „DroidUP“, „Noetix Robotics“ i druge, a njihova visina kretala se od 120 do 180 centimetara. Zanimljivo je da su neki imali izraze lica, mogli da se nasmiju, pa čak i da namignu, što je dodatno privuklo pažnju publike.

Jedan robot je nosio bokserske rukavice, drugi crvenu traku sa natpisom „Obavezna pobjeda“, a nekoliko njih imalo je prave sportske patike. Iako nisu svi roboti bili u stanju da trče bez pomoći, bili su praćeni trenerima koji su ih podržavali i pomagali im da ostanu stabilni.

„Tiangong Ultra“ - robot koji je završio trku

Pobjednik među robotima bio je „Tiangong Ultra“, humanoid razvijen u Pekinškom inovacionom centru za robotiku, uz podršku državnih firmi i uz tehničku saradnju kompanija „Xiaomi“ i „UBTech“. On je uspio da pređe distancu od 21 kilometar za 2 sata i 40 minuta – što je više nego dvostruko sporije od najbržeg čovjeka na trci, koji je istu dionicu završio za 1 sat i 2 minuta.

Prema riječima glavnog tehnološkog direktora centra, Tang Điana, „Tiangong Ultra“ ima duge noge i koristi napredni algoritam koji mu omogućava da imitira ljudski hod i trčanje. Tokom trke, baterije su mu morale biti zamjenjene čak tri puta kako bi izdržao cijeli napor.

Ipak, nije sve išlo glatko. Nekoliko robota palo je odmah na startu, jedan je udario u zaštitnu ogradu, dok su drugi morali da budu zaustavljeni zbog tehničkih problema.

Iako je ovo bila velika provjera za kinesku robotiku, istovremeno je i pokazala ograničenja trenutne tehnologije.

Nova era sporta i tehnologije

Ovaj događaj predstavlja prekretnicu u svetu sporta, ali i robotike. Iako su humanoidni roboti ranije demonstrirali svoje sposobnosti na raznim maratonskim manifestacijama, ovo je prvi put da su bili dio zvanične trke – zajedno sa ljudskim takmičarima, pod jednakim uslovima.

Stručnjaci tvrde da bi slični događaji mogli postati sve češći u budućnosti, jer roboti postaju sve autonomniji, stabilniji i brži. Takođe, očekuje se da će ovakve manifestacije doprinijeti razvoju tehnologija koje se kasnije mogu koristiti i u rehabilitacionoj medicini, transportu, pa čak i u svakodnevnim poslovima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li vas zabrinjava mogućnost nestašice goriva nakon novog poskupljenja?

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 14:41

U Crnoj Gori će od ponoći poskupjeti sve vrste goriva, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

HRA: Direktor policije mora trpjeti viši stepen kritike u političkom govoru, UP da preispita odluku i odustane od prekršajnog postupka

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 12:47

Iz Akcije za ljudska prava (HRA) saopšteno je da očekuju da Uprava policije uzme u obzir evropske standarde slobode govora i odustane od prekršajnog gonjenja poslanika Milana Kneževića zbog uvrede njenog direktora, posebno jer se to u ovom slučaju, kako su kazali, može smatrati i zloupotrebom aparata državne represije u cilju zaštite ličnih osjećanja direktora policije.

Dostavica i Marenda slave Svjetski dan ćufti: Naruči i uživaj u omiljenom obroku

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 12:27

Danas se širom svijeta obilježava Svjetski dan ćufti, a ljubitelji sočnih zalogaja imaju savršen razlog da uživaju u omiljenom obroku.

Bez kvoruma u SO Pljevlja, većina poslanika NSD-a se nije pojavila; Tošić: Neozbiljan pristup prema građanima

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 11:48

Odbornica Demokrata Božica Cvijetić zatražila je odlaganje sjednice, navodeći da su oni spremni da podrže budžet Opštine Pljevlja za ovu godinu, ali isključivo ukoliko bude usvojen glasovima skupštinske većine, bez podrške DPS-a.

Od ponoći skuplje gorivo

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 13:54

U Crnoj Gori će od ponoći litar obje vrste benzina biti skuplji sedam centi, a eurodizela 16, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Žena koja je pucala na kuću Rijane u Los Anđelesu optužena za pokušaj ubistva

Utorak, 10.03.2026 | 09:33

Žena s Floride uhapšena je i optužena za pokušaj ubistva nakon što je u nedjelju pucala prema kući pjevačice Riane, koja živi s partnerom A$AP Rockyjem.

SNP Podgorica: Prijetnje Vladimiru Otaševiću nedopustive – institucije moraju odlučno reagovati

Utorak, 10.03.2026 | 09:25

Opštinski odbor Socijalističke narodne partije (SNP) Podgorica osudio je prijetnje upućene direktoru RTV Podgorica Vladimiru Otaševiću i očekuje od nadležnih institucija da ovaj slučaj do kraja rasvijetle i procesuiraju sve odgovorne.

Zeta dobija prvu stambenu zgradu

Utorak, 10.03.2026 | 09:23

Zeta će dobiti prvu stambenu zgradu, a gradnja je počela kod OŠ „Milan Vukotić“ u Golubovcima, prenosi Dan.

Uhapšen Nikšićanin osumnjičen za krijumčarenje državljana Sudana

Utorak, 10.03.2026 | 09:10

Policija je sinoć uhapsila Z.P. iz Nikšića osumnjičenog za krijumčarenje migranata.

Italiju pogodio zemljotres jačine 6,0 stepeni, osjetio se u više evropskih zemalja

Utorak, 10.03.2026 | 08:52

Epicentar zemljotresa bio je na otvorenom moru, na dubini od 375 kilometara i udaljenosti 43 kilometra od Napulja.

Skupština danas nastavlja rad

Utorak, 10.03.2026 | 08:42

Skupština Crne Gore danas nastavlja rad.

Cijene nafte pale ispod 90 dolara nakon Trampove poruke da je rat s Iranom "praktično gotov"

Utorak, 10.03.2026 | 08:31

Cijene nafte su u ponedjeljak tokom dana pale više od 25 odsto nakon što je divlji noćni skok u nedjelju veče doveo cijene do najvišeg nivoa u posljednje četiri godine, usljed niza eskalacijskih naslova tokom vikenda vezanih za sukob između SAD-a i Irana.

Ivanović: Napredak Crne Gore ka EU potvrđuje kredibilitet politike proširenja

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 21:07

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović učestvovao je na jubilarnom, desetom Budimpeštanskom forumu, koji se održava danas i sjutra, i tom prilikom ocijenio da napredak Crne Gore ka EU potvrđuje kredibilitet politike proširenja, saopšteno je iz njegovog Kabineta.

Breskvica se oglasila posle navoda da se Luka Dončić razvodi zbog nje: "To je sada in"

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 21:18

Anđela Ignjatović Breskvica progovorila o glasinama da se poznati košarkaš Luka Dončić rastaje sa vjernicom Anamarijom zbog nje.

Stroge kazne za vlasnike ljubimaca: Zatvor i novčane kazne za zanemarivanje mačaka

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 21:02

Mnogi vlasnici smatraju mačke kućnim ljubimcima koji ne zahtijevaju mnogo brige, ali u jednoj evropskoj državi zanemarivanje mačke tokom dana sada može imati ozbiljne posljedice.