Petak, 25.04.2025 | 08:13
IZVOR: klix.ba

Dodavanjem jednog SASTOJKA u obroke možete SMANJITI nagle skokove ŠEĆERA u KRVI

Jednostavne prilagodbe u ishrani mogu izravnati nagle skokove, ali i padove glukoze, a samim tim obuzdati želju za hranom tokom dana.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Naime, ljekar Oscar Scheiner kaže da bismo svi trebali dodati jedan sastojak u svaki obrok kako bismo održali dobro zdravlje i ublažili skokove šećera u krvi. Ističe da je studija koju je proveo Ben's Natural Health otkrila da neke "zdrave" namirnice mogu uzrokovati nagle skokove šećera u krvi, izazivajući skokove inzulina, padove energije i povećanu glad.

Međutim, jednostavne promjene mogu vam pomoći da ostanete u formi i potencijalno čak i smršavite. On preporučuje dodavanje sirćeta vašoj ishrani, bilo prije ili tokom obroka.

"Kisjelina u sirćetu usporava razgradnju skroba u šećer, smanjujući skokove glukoze za 20-30 posto kada se konzumira prije obroka", naveo je.

Preporučuje se dodavanje preliva na bazi sirćeta u salate ili popijte jednu kašiku jabukovog sirća razrijeđenog u čaši vode prije jela.

"Prvo jedenje vlakana može smanjiti skokove glukoze do 75 posto, održavajući energiju ravnomjernom i smanjujući želju za hranom. Usporava apsorpciju šećera, sprječava padove energije", rekao je.

Scheiner savjetuje da počnete s predjelom na bazi povrća kao što je lisnato povrće, pečena brokula ili kriške krastavca. Ako večerate vani, preporučuje da naručite predjelo bogato vlaknima.

Takođe, preporučuje uzdržavanje bilo kojih ugljenihhidrata s proteinima i mastima.

"Sami ugljenihidrati poput riže, tjestenine ili hljeba uzrokuju brz skok šećera, ali njihovo uparivanje s proteinima i zdravim mastima pomaže uravnotežiti glukozu i dulje vas držati sitima", dodao je.

Ljekar savjetuje da "nikada ne jedete sam hljeb", već da ga kombinujete s maslacem, sirom ili avokadom. Ako jedete rižu ili tjesteninu, kaže da to jedete s graškom, ribom, piletinom ili jajima kako biste usporili probavu.

Dalje preporučuje da ugljikohidrate ostavite za kraj jer će oni sporije ulaziti u krvotok, što će rezultirati manjim odgovorom glukoze. Kad jede desert, rekao je da ga jede nakon punog obroka umjesto na prazan želudac.

"Većina ljudi se fokusira na ono što jedu, ali kada jedu, to je jednako važno. Isti obrok može imati potpuno drugačiji uticaj na glukozu zavisno o njegovoj strukturi. Tanjir pun proteina i vlakana održavaće šećer u krvi stabilnim - sve dok ne počnete s hljebom. Jelo bogato ugljenimhidratima može uzrokovati veliki skok, osim ako ga ne pojedete nakon masti i vlakana. Ne radi se o ograničenjima, već o strategiji", objasnio je.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li podržavate predlog da država majkama za svako dijete upisuje pet godina radnog staža?

Petak, 06.03.2026 | 09:28

Pred Odborom za zdravstvo, rad i socijalno staranje pokrenuta je inicijativa da država majkama po rođenju djeteta uplaćuje pet godina radnog staža, bez obzira na to da li su zaposlene ili ne.

Pokrenuta inicijativa: Pet godina radnog staža za svako rođeno dijete

Petak, 06.03.2026 | 08:15

Pred Odborom za zdravstvo, rad i socijalno staranje pokrenuta je inicijativa da država majkama po rođenju djeteta uplaćuje pet godina radnog staža, bez obzira na to da li su zaposlene ili ne.

(FOTO) Dojava o navodnim bombama u tržnim centrima: Policija provjerava "Big Fashion" i "City Mall"

Petak, 06.03.2026 | 15:13

Povodom dojave koja je danas putem e-maila poslata crnogorskim medijima, a koja se odnosi na navodno postavljanje eksploziva u tržnim centrima Big Fashion i City Mall u Podgorici, Službenici Uprave policije su odmah postupili po navedenoj dojavi i preduzimaju hitne protivdiverzione mjere i radnje u odnosu na pomenuto, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

Gorčević: Vjerujem da će većina braniti amandmane za koje je EK dala zeleno svjetlo

Petak, 06.03.2026 | 08:20

Evropska komisija pažljivo će pratiti sprovođenje zakona o MUP-u i ANB-u odgovoreno je iz te institucije šefovima poslaničkih klubova opozicionih partija u našem parlamentu, koji su toj instituciji poslali upit da li predloženi pravni akti dovode u pitanje zaštitu ljudskih prava. Ministarka evropskih poslova Majda Gorčević je kazala da su svi amandmani koje Vlada usvojila na predložene zakone usklađeni sa Evropskom komisijom, osim onih koji se odnose na direktive koje su u vezi sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.

Vuković Kuč: Ne pristajemo da se Crna Gora pod plaštom evropskih integracija pretvara u policijsku državu

Petak, 06.03.2026 | 09:38

Ne pristajemo da se Crna Gora pod plaštom evropskih integracija pretvara u policijsku državu, poručila je Aleksandra Vuković Kuč, potpredsjednica Demokratske partije socijalista i poslanica u Skupštini Crne Gore.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 06.03.2026 | 21:40

Sunčano uz povremeno malu do umjerenu oblačnost. 

Laković napustio PES i podnio ostavke u skupštinskim odborima

Petak, 06.03.2026 | 21:38

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković je nakon usvajanja predloga Zakona o unutrašnjim poslovima i ANB-u podnio je ostavku na funkciju predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu, kao i na sve funkcije u poslaničkom klubu PES-a. On će nastaviti kao nezavisni poslanik.

Usvojen Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima

Petak, 06.03.2026 | 21:15

Skupština Crne Gore usvojila je Predlog Zakona o unutrašnjim poslovima. Predlog je usvojen uz 47 glasova za i 12 protiv. Zakon o ANB-u i onaj koji se odnosi na unutrašnje poslove sporni su poslanicima opozicije, a iz DPS-a su najavili da će podnijeti ostavke ako poslanici parlamentarne većine ipak odluče da daju podršku takvim zakonskim rješenjima.

Mirjana Pajković na saslušanju u policiji

Petak, 06.03.2026 | 20:28

Policija je večeras, po nalogu tužilaštva, pozvala na saslušanje bivšu državnu službenicu Mirjanu Pajković. Ona se trenutno nalazi u prostorijama OB Podgorica, a nakon saslušanja tužilac će odlučiti da li u njenom postupanju postoje elementi krivičnog djela.

Ronaldo otišao u Madrid za spas karijere

Petak, 06.03.2026 | 21:31

Poznati portugalski fudbaler Kristijano Ronaldo otputovao je u Madrid kako bi pronašao što efikasniji metod za oporavak od povrede zadnje lože zbog koje ga izvjesno neko vrijeme neće biti u timu Al Nasra.

Uhapšen osumnjičeni za prijetnje Borisu Bogdanoviću

Petak, 06.03.2026 | 19:42

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću, uhapsili S.P. (55) iz Nikšića zbog sumnje da je na štetu Borisa Bogdanovića, poslanika u Skupštini Crne Gore, počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

Udruženje pravnika CG: Predložene izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima Ustavni sud bi proglasio neustavnim

Petak, 06.03.2026 | 21:04

Udruženje pravnika Crne Gore, nakon analize predloženih izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima, dužno je da ukupnoj crnogorskoj javnosti, a posebno poslanicima kao nosiocima zakonodavne vlasti, ukaže da se, u dijelu amandmana, radi o rješenjima koja bi za slučaj pokretanja postupka pred Ustavnim sudom, saglasno članu 150 Ustava Crne Gore, ista bila proglašena neustavnim.

Greškom dobio skoro milion eura: Državljanin Bosne i Hercegovine odmah obavijestio banku

Petak, 06.03.2026 | 20:56

Švedski tapetar bh. porijekla Frank Arnautović (57) ostao je šokiran kada je na svom bankovnom računu iznenada ugledao veliku svotu novca koja nije bila njegova.

Lažne dojave o bombama u podgoričkim tržnim centrima

Petak, 06.03.2026 | 18:54

Dojave o bombama u tržnim centrima Big Fashion i City Mall bile su lažne, saopšteno je iz Uprave policije.

Sančez: Rat protiv Irana greška

Petak, 06.03.2026 | 21:56

Premijer Španije Pedro Sančes nazvao je rat Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana "izuzetnom greškom", naglašavajući da je konflikt "jasno van okvira međunarodnog prava".