Petak, 25.04.2025 | 14:47
IZVOR: MediaBiro

Milatović: Članstvo Crne Gore u NATO savezu najbolji garant naše sigurnosti

NATO Samit mladih /NATO Youth Summit/, na kome učestvuju mladi lideri, donosioci odluka i stručnjaci iz bezbjednosti, sajber i AI tehnologija, počeo je danas u Budvi.




Foto: MediaBiro

Samit organizuje Atlantski savez Crne Gore (ASCG), u partnerstvu sa NATO alijansom sa ciljem da učesnici kroz dinamične diskusije oblikuju odgovore na globalne bezbjednosne izazove i istaknu ulogu mladih u kreiranju sigurnije budućnosti.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović istakao je da je velika privilegija za Crnu Goru što je domaćin petog NATO Samita mladih.

“To je i primjer našeg kredibilnog članstva u Savezu i povjerenja koje NATO ima u Crnu Goru. Mislim da je u širem smislu ovo važno za region Zapadnog Balkana. Smatram da je članstvo Crne Gore u NATO savezu najbolji garant naše sigurnosti. To je jedna izvanredna platforma koja nam je omogućila modernizaciju naše vojske. Samo članstvo U NATO savezu je jedan korak ka našem punopravnom članstvu u Eu,” ispričao je predsjednik.

Podsjetio je da Crna Gora sada izdvaja oko dva posto svog BDP-a za vojsku i odbranu, a najveći dio tog budžeta ulaže u modernizaciju vojske. Istakao je da je juče počela gradnja brodova u Francuskoj za koje kaže da će biti izuzetno važni za mornaricu Crne Gore.

Ovom prilikom je najavio i u učešće na NATO Samitu u Hagu.

“Očekujem da donesemo odluku o povećanju izdvajanja za vojsku. Pretpostavljam da će obaveza koju ćemo zajedno postići na NATO Samitu biti izdvajanje za vojsku u iznosu od iznad tri posto BDP-a. Crna Gora je spremna da se obaveže u tom smislu, mislim da ćemo tako još jednom pokazati naše kredibilno članstvo u NATO savezu. Očekujem i da Vlada izađe sa jasnom dinamikom implementacijom ove buduće obaveze. Moramo tačno znati na koji način taj novac treba trošiti u narednom period. Tu prvenstveno očekujem dobre inpute od ministra odbrane i ministra finansija,” naveo je Milatović.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte obratio se prisutnima posebnom video porukom, te istakao značaj uključenosti mladih u NATO savezu.

“Sa ratom u Evropi i rastom nestabilnosti NATO nam je potrebniji nego ikad. To znači da nam i vaše razmišljanje treba sve više. NATO se adaptira za budućnost, ali to ne možemo postići bez mladih ljudi, te bam trebaju njihovi stavovi, inspiracija, energija i razmišljanje. Bezbjednosni izazovi sa kojima se danas suočavamo zahtijevaju svjež način razmišljanja, te ako imate karijeru u diplomatiji, tehnologiji i odbrani molim vas da istupite. Vaš glas je važan za našu zajedničku budućnost,” poručio je Rutte.

Foto: MediaBiro

Radmila Šekerinska, zamjenica generalnog sekretara NATO-a je skrenula pažnju na NATO samit koji će se održati u Hagu u junu.

“To je veoma važan samit zato što živimo u opasnim i veoma izazovnim vremenima. Rat u Ukrajini još bijesni, ruske veze sa Sjevernom Korejom, Iranom i Kinom pokazuju koliko je važno da razvijamo našu odbranu kao Alijansa, ali i kao porodica zemalja koje dijele iste vrijednosti i interese. Naš ključni cilj je kako da NATO učinimo još snažnijim, balansiranijim, da doprinos svih saveznika bude jednak. Znamo da u momentu kada su mir i bezbjednost ugroženi sve ostalo nestaje. Kada su vremena izazovna moramo napraviti teške odluke. Jedna od njih je da moramo više investirati u našu odbranu. Ako želite da izbjegnete rat, morate se za njega pripremiti. Ako pokažemo snagu, zajedništvo, sposobnost i odlučnost da zaštitmo sve saveznike, tako ćemo izbjeći rat,” navela je Šekerinska.

Dodaje da Zapadni Balkan nastavlja da ima stratešku vrijednost za Alijansu.

“Tokom sukoba 90-ih vidjeli smo da je NATO zaista podržavao mir. Danas imamo miran Zapadni Balkan, zemlje regiona sarađuju, imamo snažnu interakciju, glavni fokus je članstvo u EU, mnogo zemalja su NATO članice. Ipak, nismo se odmakli od retorika koje nas dijele, i dalje imamo nacionalističke i secesionističke retorike. Zapadni Balkan nam je vrijedan, ali takođe očekujemo više regionalne inicijative za rješavanje tih problema. Problemi ne mogu biti riješeni mržnjom i podjelama već vrijednim radom i saradnjom,” istakla je Šekerinska. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Dragović: Ne može DNP sa servilnošću prema Vučiću da ima političku snagu u Crnoj Gori, PES će biti i dalje stožer vlasti

Srijeda, 19.08.2026 | 09:09

Ne smatram da Demokratska narodna partija (DNP) sa agresivnom i nekorektnom kampanjom, uvredama na račun političkih neistomišljenika i sa servilnošću prema predsjedniku Srbuje Aleksandru Vučiću može da ima političku snagu u Crnoj Gori, smatra poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Darko Dragović.

Tramp odlaže uvođenje carina od 50 odsto kojima je zaprijetio Kanadi

Srijeda, 19.08.2026 | 08:43

Prijetnja predsjednika Donalda Trampa carinom od 50 odsto na širok spektar kanadske robe neće stupiti na snagu u 00:01 po istočnom vremenu SAD, kako je ranije najavljeno, čime će biti pošteđen uvoz vrijedan približno 20 milijardi dolara.

Ivanović i Gansen: Njemačka će nastaviti da podržava Crnu Goru na putu ka EU

Utorak, 18.08.2026 | 15:15

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove  Filip Ivanović primio je danas u nastupnu posjetu novoimenovanog ambasadora Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori Edgara Alfreda Gansena.

Pogođen brod u Ormuskom moreuzu; Erdogan pozvao Trampa da nastavi razgovore sa Iranom

Utorak, 18.08.2026 | 08:31

Britanska služba za pomorske trgovinske operacije saopštila je da je dobila informaciju da je brod pogođen projektilom dok je plovio iz Ormuskog moreuza. U međuvremenu, turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan pozvao je američkog predsjednika Donalda Trampa da nastavi razgovore sa Iranom kako bi se smanjile tenzije između dvije zemlje.

Ibrahimović primio Maske u oproštajnu posjetu: Strateško partnerstvo Crne Gore i Francuske nastavlja da jača

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 15:19

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović primio je danas u oproštajnu posjetu ambasadorku Francuske u Crnoj Gori An-Mari Maske, saopšteno je iz njegovog resora.

Bešović: Situacija stabilnija, ali oprez ostaje na najvišem nivou, dronovi snimali radi detekcije požara i sumnjivih lica

Utorak, 18.08.2026 | 10:57

Prema jutrošnjem presjeku OKC 112 Direktorata za zaštitu i spašavanje, situacija na požarištima u Crnoj Gori je stabilnija, a svi aktivni požari su pod kontrolom, kazao je Miodrag Bešović generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova.

Sudar tri vozila u Sutomoru, jedna osoba lakše povrijeđena

Utorak, 18.08.2026 | 10:30

Jedna osoba je povrijeđena u udesu koji se jutros dogodio na magistralnom putu Bar–Sutomore.

Nastup Sinera na Ju-Es openu pod znakom pitanja

Utorak, 18.08.2026 | 11:12

Nastup Janika Sinera na predstojećem Ju-Es openu i dalje je pod pod znakom pitanja, pišu italijanski mediji. 

Ljetnji sutlijaš sa breskvama: Kremast, osvježavajuć i neodoljiv

Utorak, 18.08.2026 | 10:12

Sutlijaš je jedan od onih starinskih deserata kojima se uvijek rado vraćamo, ali to ne znači da ne može da dobije i malo ljetnjeg šmeka. Uz mirisnu limunovu koricu i sočne breskve, klasična poslastica postaje laganija i osvežavajuća, idealna za tople dane.

Mitrović: Jedna pobjeda bi bila sjajna, dvije fantazija

Utorak, 18.08.2026 | 11:40

Košarkaška reprezentacija Crne Gore krajem avgusta nastavlja kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo, a ekipu Zvezdana Mitrovića očekuje gostovanje Gruziji 28. avgusta u Tbilisiju i duel sa Ukrajinom tri dana kasnije u Podgorici.

Znate li da postoji idealna količina kafe za smanjenje stresa? Evo šta kaže istraživanje

Srijeda, 19.08.2026 | 09:52

Dvije do tri šoljice kafe dnevno mogu smanjiti rizik od depresije i anksioznosti, ali prekoračenje te doze donosi suprotan efekat, tvrdi novo istraživanje.

Vulević: Požar na Virpazaru pod kontrolom, ekipe prate situaciju

Srijeda, 19.08.2026 | 09:34

Načelnik Službe zaštite i spašavanja Bar Aco Vulević ističe da je situacija u Baru što se tiče požara pod kontrolom. On je u Jutarnjem programu RTCG, kazao da su imali nekoliko izazovnih požara na Golom brdu, Lisinju i Virpazaru, ali da su uspjeli sve situacije da riješe.

Podgoričanin odbio testiranje na droge: Kažnjen 1.200 eura

Srijeda, 19.08.2026 | 09:16

Saobraćajna policija u Danilovgradu uhapsila je Podgoričanina V.P. (37), zbog, kako je navedeno, odbijanja testiranja na prisustvo psihoaktivnih supstanci u organizmu.

Dragović: Ne može DNP sa servilnošću prema Vučiću da ima političku snagu u Crnoj Gori, PES će biti i dalje stožer vlasti

Srijeda, 19.08.2026 | 09:09

Ne smatram da Demokratska narodna partija (DNP) sa agresivnom i nekorektnom kampanjom, uvredama na račun političkih neistomišljenika i sa servilnošću prema predsjedniku Srbuje Aleksandru Vučiću može da ima političku snagu u Crnoj Gori, smatra poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Darko Dragović.

Tramp odlaže uvođenje carina od 50 odsto kojima je zaprijetio Kanadi

Srijeda, 19.08.2026 | 08:43

Prijetnja predsjednika Donalda Trampa carinom od 50 odsto na širok spektar kanadske robe neće stupiti na snagu u 00:01 po istočnom vremenu SAD, kako je ranije najavljeno, čime će biti pošteđen uvoz vrijedan približno 20 milijardi dolara.

Udes na putu Kolašin-Mateševo, poginula jedna osoba

Utorak, 18.08.2026 | 17:32

Uviđaj je u toku.

Počelo uklanjanje napuštenih vozila sa javnih parkinga u Podgorici (VIDEO)

Utorak, 18.08.2026 | 15:30

U Podgorici je počelo uklanjanje napuštenih i neupotrebljivih vozila sa javnih parking površina, čime će, prema najavama nadležnih, biti oslobođeno više od 500 parking mjesta, saopšteno je iz Glavnog grada Podgorica.

Bolji uslovi za djecu počinju ulaganjem u njihovo okruženje: Morsko dobro doniralo 36.000 eura budvanskom vrtiću i školi

Utorak, 18.08.2026 | 15:23

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore doniralo je ukupno 36.000 eura dvjema budvanskim obrazovnim ustanovama – JPU „Ljubica Jovanović Maše“ i JU OŠ „Stefan Mitrov Ljubiša“.

Ivanović i Gansen: Njemačka će nastaviti da podržava Crnu Goru na putu ka EU

Utorak, 18.08.2026 | 15:15

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove  Filip Ivanović primio je danas u nastupnu posjetu novoimenovanog ambasadora Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori Edgara Alfreda Gansena.

Najemotivnija objava Salme Hajek: Postala baka u 60. godini (VIDEO)

Utorak, 18.08.2026 | 15:05

Salma Hajek se pohvalila prinovom u porodici, te objavila dirljivi snimak s unukom na društvenim mrežama.