Petak, 25.04.2025 | 15:39
IZVOR: kolektiv.me

Crna Gora ima STABILAN pravni okvir u oblasti intelektualne svojine

Ministarstvo evropskih poslova i Naučno tehnološki park organizovali su panel i radionicu „ZAMISLI. KREIRAJ. ZAŠTITI: Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine“, u susret Danu intelektualne svojine, koji se obilježava sjutra, 26. aprila.




Foto: Ministarstvo evropskih poslova 

Okupili su predstavnike pregovaračke strukture, Vlade, privrede, akademske zajednice, privatnog sektora i startap kompanija, koji su razgovarali o aktuelnim pitanjima u ovoj oblasti i pregovaračkom poglavlju 7: Intelektualna svojina, koji je Crna Gora zatvorila krajem prošle godine.

Događaj su, kako je saopšteno iz Ministarstva, otvorile Valentina Radulović, direktorica Naučno-tehnološkog parka Crne Gore i Jasna Vujović, generalna direktorica Direktorata za unutrašnje tržište i konkurenciju u Ministarstvu ekonomskog razvoja, koje su u uvodnim obraćanjima istakle da se uspješan društveni razvoj temelji na znanju, inovacijama i zaštiti intelektualnog potencijala.

„U vremenu u kojem se konkurentnost mjeri sposobnošću stvaranja i primjene znanja, intelektualna svojina postaje jedan od najznačajnijih resursa. Naš cilj nije samo pružanje podrške inovatorima, već i oblikovanje inovacionog ekosistema kroz promociju kulture zaštite ideja“, poručila je Radulović naglasivši ulogu Naučno-tehnološkog parka kao mosta između akademske zajednice, privrede i donosilaca odluka.

Vujović je istakla da Crna Gora ima dugu tradiciju u oblasti intelektualne svojine, kao i da je kroz usklađivanje sa evropskim pravom i formiranje Koordinacionog tima za sprovođenje prava intelektualne svojine stvoren stabilan pravni okvir za zaštitu kreativnog i inovacionog potencijala.

„Posvećenost institucija razvoju i daljem unaprjeđenju sistema zaštite prava intelektualne svojine u Crnoj Gori jasno je prepoznata i od strane Evropske komisije. Dakle, radi se o jednom od najnaprednijih poglavlja kada su u pitanju pregovori Crne Gore sa Evropskom unijom. To dokazuje i činjenica da je Poglavlje 7 -Pravo intelektualne svojine, u decembru 2024. godine, privremeno zatvoreno“, zaključila je Vujović.

Foto: Ministarstvo evropskih poslova 

Panelisti su, dodaje se, potvrdili značaj intelektualne svojine kao ključnog pokretača kreativnosti, inovacija i ekonomskog razvoja, ističući da Crna Gora ima dobar institucionalni i zakonodavni okvir u ovoj oblasti, ali da i dalje postoje značajni izazovi kada je riječ o praksi.

“Institucionalni okvir u Crnoj Gori je stabilan i usklađen sa evropskim zakonodavstvom, što je potvrđeno privremenim zatvranjem poglavlja 7 – Pravo intelektualne svojine. Ono što je ključno jeste uložiti dodatne napore u edukaciju i podizanje svijesti o značaju intelektualne svojine i to od najranijih obrazovnih nivoa“, kazao je Mladen Perazić, direktor Sektora za obrazovanje u Privrednoj komori Crne Gore i ukazao je na potrebu da pravnici i firme bolje razumiju obaveze i koristi od zaštite intelektualne svojine, naročito kada budu izlazili na EU tržište.

 Panelisti su se saglasili da je potrebno unaprijediti edukaciju o intelektualnoj svojini, objasniti šta sve spada pod intelektualnu svojinu i kako se ona štiti, te približiti ove teme pravnicima, ali i umjetnicima, inženjerima i preduzetnicima.

“Svako zna šta da uradi kada mu ukradu automobil, ali ne i kada mu neko ukrade ideju. Upravo zato je potrebno osnažiti edukativni sistem i omogućiti građanima da znaju svoja prava”, izjavila je Dragana Ranitović, načelnica Direkcije za intelektualnu svojinu u Ministarstvu ekonomskog razvoja.

Saradnik u nastavi na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore Balša Kašćelan je naglasio je internet omogućio da komuniciramo u realnom vremenu s kraja na kraj svijeta, ali je istovremeno učinio krađu intelektualne svojine lakšom i dostupnijom nego ikada.

„Danas nije dovoljno samo kreirati – svaki izum, svaka ideja mora biti pravno zaštićena. Kada pravni sistem ne pruži zaštitu stvaraocima, suočavamo se sa ozbiljnim problemima. Naša zakonodavstva su usklađena sa pravnom tekovinom EU, i to zahvaljujući procesu pristupanja, ali i dalje je velika odgovornost na samim nosiocima prava da koriste mehanizme zaštite koji im stoje na raspolaganju. Svjetski poznati filmovi, muzička djela i brendovi ne bi dostigli svoju materijalnu vrijednost bez jasne i efikasne zaštite. Na kraju, i potrošači su sigurniji kada kupuju proizvode sa zaštićenim žigom kvaliteta – to je povjerenje koje donosi pravna sigurnost“, zaključio je Kašćelan.

Govoreći o izazovima, pomenuto je da mali broj mladih razvija preduzetnički duh i svijest o važnosti zaštite svojih inovacija. Institucije, obrazovni sistem i poslovna zajednica moraju zajedno raditi na promjeni te slike.

„Inovacija ne postoji dok ne postane opšteprihvaćena, a znanje i strateško razmišljanje su ključni u inovacionim procesima. Kroz programe poput vaučera za zaštitu intelektualne svojine želimo da podstaknemo mlade da veruju u svoje ideje i da ih štite. Nažalost, poražavajuće je što kod mladih i dalje nije dovoljno razvijen preduzetnički duh i kreativnost. Zato moramo zajednički raditi na tome da negujemo i osnažimo njihov potencijal, kako bi razvijali sopstvene ideje i stvarali rešenja koja menjaju svijet“, kazala je Srna Sudar, direktorica Kancelarije za transfer tehnologija.

U okviru događaja održana je i interaktivna radionica „Zaštiti svoju ideju“, koju je vodio Filip Lazović iz Unije poslodavaca Crne Gore.

Učesnici su se upoznali sa konkretnim koracima u procesu zaštite ideja i stekli osnovna znanja o dostupnim pravnim mehanizmima.

“Panel „„ZAMISLI. KREIRAJ. ZAŠTITI: Perspektive i izazovi u oblasti intelektualne svojine“ organizovan je u okviru šire kampanje 28do28, koju Ministarstvo evropskih poslova sprovodi uz podršku Evropske unije kroz projekat EU4ME, sa ciljem da javnosti približi benefite zatvorenih pregovaračkih poglavlja, među kojima je i poglavlje 7 Intelektualna svojina. Događaj je okupio brojne predstavnike institucija, akademske zajednice, privatnog sektora i startap timova, koji su razgovarali o aktuelnim pitanjima i izazovima u oblasti intelektualne svojine, sa posebnim fokusom na edukaciju, praktičnu primjenu i zaštitu ideja i inovacija”, zaključuje se u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Tuča u lokalu u Rožajama, povrijeđene dvije osobe

Srijeda, 12.08.2026 | 11:05

Dežurna služba Odjeljenja bezbjednosti Rožaje obaviještena je jutros oko 01.35 časova od strane Jedinice za hitnu medicinsku pomoć da su im se, radi ukazivanja ljekarske pomoći, javili E.H. (36) i S.S. (36), oba iz Rožaja, sa povredama zadobijenim od noža, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Lokalizovan požar na Golom brdu

Srijeda, 12.08.2026 | 09:28

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja od ranih jutarnjih sati angažovani su na gašenju požara koji je izbio na Golom brdu, prenosi Bar info.

Motociklisti najavili protest u Podgorici; UP: Za neodgovorne vozače nema razumijevanja

Srijeda, 12.08.2026 | 09:19

Podgorički motociklisti najavili su mirni protest protiv novog zakona, koji, kako tvrde, donosi rješenja nepovoljna za ovu kategoriju vozača. Protest je planiran za 14. avgust, sa početkom u 14 sati, prenosi RTCG.

Od danas obustava saobraćaja na dijelu Bulevara Vojislavljevića, omogućen pristup poslovnim objektima

Srijeda, 12.08.2026 | 08:58

Saobraćaj na dijelu trase od ulice Đura Jakšića do ulice Princeze Ksenije u Podgorici biće od danas do 23. avgusta potpuno obustavljen zbog izgradnje Bulevara Vojislavljevića, saopštili su iz Uprave za saobraćaj.

Zastave na Cetinju na pola koplja povodom četvrte godišnjice masakra u Medovini

Srijeda, 12.08.2026 | 08:52

Navršavaju se četiri godine od nezapamćene tragedije koja je zadesila Cetinje, u kojoj je život izgubilo 10 nevinih žrtava, među kojima dvoje djece, dok je šest građana ranjeno. U znak sjećanja na nevine žrtve ovog bezumnog zločina, zastave na ulazu u grad i na svim institucijama na Cetinju spuštene su na pola koplja, saopšteno je iz Prijestonice Cetinje.

Komunalna policija u Podgorici za dan izdala 212 prekršajnih naloga zbog nepropisnog parkiranja i zaustavljanja

Utorak, 11.08.2026 | 11:33

Prvog dana primjene novih ovlašćenja, podgorička Komunalna policija izdala je čak 212 prekršajnih naloga zbog nepropisnog parkiranja i zaustavljanja. Oko 30 komunalnih policajaca bilo je raspoređeno na najkritičnijim saobraćajnicama u gradu, prenosi TV Vijesti.

Vučić: Znate li da su mi u Crnoj Gori sina na tri godine bili protjerali

Utorak, 11.08.2026 | 13:05

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tokom posjete jugozapadu te zemlje da je Crna Gora zabranila ulazak njegovom sinu.

Fondacija „Budi human“: Amar (6) još uvijek ne govori, potrebna mu je naša pomoć, POŠALJI 107 na 14543

Utorak, 11.08.2026 | 11:50

Amar Jevrić je šestogodišnji dječak, najmlađi u porodici, koji još uvijek ne komunicira, ne spaja slogove i ima slab kontakt pogledom.

Blagojević: Rast broja noćenja, duži boravak i zadovoljstvo turista potvrđuju dobar pravac razvoja crnogorskog turizma

Utorak, 11.08.2026 | 12:06

Ovogodišnji rezultati turističke sezone potvrđuju da Crna Gora bilježi stabilan rast i da svi učesnici u sektoru turizma mogu biti veoma zadovoljni dosadašnjim tokom sezone, ocijenila je za Prvu generalna direktorica u Ministarstvu turizma Olivera Blagojević.

Kukurelja odradio prvi trening sa Realom, pa poručio: Ovo je najveći klub na svijetu

Utorak, 11.08.2026 | 12:15

Real je ovog ljeta bio veoma aktivan na tržištu, dolaskom Žozea Murinja bitno je promijenjen igrački kadar, a jedno od pojačanja koje je stiglo u glavni grad Španije je Mark Kukurelja.

Ponoš Vučiću: Laki je malo nervozan jer mu je draga banka izvisila u važnom poslu u Crnoj Gori

Srijeda, 12.08.2026 | 11:14

Predsjednik Srbija centra (SRCE) Zdravko Ponoš komentarisao je odluku Vlade Crne Gore da stopira posao sa Alta bankom, zbog koje je propao aranžman banke bliske predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću sa luksuznim rezortom.

Marija Vuković sjutra kreće u borbu za evropsko finale

Srijeda, 12.08.2026 | 11:10

Kvalifikacije u skoku uvis na Evropskom prvenstvu u Birmingemu počinju u 11.55 po našem vremenu

Tuča u lokalu u Rožajama, povrijeđene dvije osobe

Srijeda, 12.08.2026 | 11:05

Dežurna služba Odjeljenja bezbjednosti Rožaje obaviještena je jutros oko 01.35 časova od strane Jedinice za hitnu medicinsku pomoć da su im se, radi ukazivanja ljekarske pomoći, javili E.H. (36) i S.S. (36), oba iz Rožaja, sa povredama zadobijenim od noža, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Na Lovćenu promovisan dokumentarni film o Novaku Đokoviću

Srijeda, 12.08.2026 | 10:28

Dokumentarni film o Novaku Đokoviću, “Novak Đoković – The Wolf in Winter” promovisan je sinoć na Lovćenu.

Glumica otkrila da ima neizliječivi rak u četvrtom stadijumu: "Ne plašim se onoga što dolazi"

Srijeda, 12.08.2026 | 09:57

Britanska glumica Lusi Dejvis (53) odlučila je da javno progovori o svojoj borbi sa teškom bolešću, otkrivši da joj je prije godinu i po dana dijagnostikovan rak dojke u četvrtom stadijumu, koji se proširio na kosti.

Đoković saznao put do završnice Sinsinatija: Tirante ili Čoinski prvi rival

Srijeda, 12.08.2026 | 09:48

Najbolji srpski teniser Novak Đoković biće slobodan u prvom kolu masters turnira u Sinsinatiju, dok će u drugoj rundi igrati protiv boljeg iz duela Argentinca Tijaga Agustina Tirantea i Britanca Jana Čoinskog, odlučeno je žrijebom.

Lokalizovan požar na Golom brdu

Srijeda, 12.08.2026 | 09:28

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja od ranih jutarnjih sati angažovani su na gašenju požara koji je izbio na Golom brdu, prenosi Bar info.

Motociklisti najavili protest u Podgorici; UP: Za neodgovorne vozače nema razumijevanja

Srijeda, 12.08.2026 | 09:19

Podgorički motociklisti najavili su mirni protest protiv novog zakona, koji, kako tvrde, donosi rješenja nepovoljna za ovu kategoriju vozača. Protest je planiran za 14. avgust, sa početkom u 14 sati, prenosi RTCG.

Od danas obustava saobraćaja na dijelu Bulevara Vojislavljevića, omogućen pristup poslovnim objektima

Srijeda, 12.08.2026 | 08:58

Saobraćaj na dijelu trase od ulice Đura Jakšića do ulice Princeze Ksenije u Podgorici biće od danas do 23. avgusta potpuno obustavljen zbog izgradnje Bulevara Vojislavljevića, saopštili su iz Uprave za saobraćaj.

Zastave na Cetinju na pola koplja povodom četvrte godišnjice masakra u Medovini

Srijeda, 12.08.2026 | 08:52

Navršavaju se četiri godine od nezapamćene tragedije koja je zadesila Cetinje, u kojoj je život izgubilo 10 nevinih žrtava, među kojima dvoje djece, dok je šest građana ranjeno. U znak sjećanja na nevine žrtve ovog bezumnog zločina, zastave na ulazu u grad i na svim institucijama na Cetinju spuštene su na pola koplja, saopšteno je iz Prijestonice Cetinje.