Subota, 26.04.2025 | 12:55
IZVOR: rts.rs/BBC/Sky News

VIDEO: Sahrana pape Franje – završena pogrebna misa

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja danas će biti sahranjen u Bazilici Santa Marija Mađore u Vatikanu, gdje će njegovo tijelo biti prenijeto iz Bazilike svetog Petra.




Foto: YouTube screenshot/Shalom World

Sahrani prisustvuju vjernici iz cijelog svijeta, svjetski lideri, katolički zvaničnici, predstavnici pravoslavnih crkava, veliki broj sveštenika, monahinja, mladih katolika, kao i hodočasnika. Oko 130 delegacija potvrdilo je prisustvo. 

U Rimu je završena pogrebna misa poglavaru Rimokatoličke crkve papa Franji koju je predvodio kardinal Đovani Batista Re, a pogrebna povorka sa papinim kovčegom krenula je ka bazilici Santa Marija Mađore u Rimu u kojoj će papa biti sahranjen.

Na kraju mise, tokom koje je okadio i poprskao svetom vodicom kovčeg u kome se nalazi pokojni pontif, kardinal Re dao je poslednju pohvalu papi i "predao papinu dušu Bogu", tražeći utjehu za Rimokatoličku crkvu.

"Draga braćo i sestre, prepustimo Božijoj milosti dušu pape Franje, biskupa katoličkog", rekao je Re. 

Vatikan je saopštio da papinoj sahrani prisustvuje oko 200.000 ljudi. 

Očekuje se da će put od Vatikana do bazilike Santa Marije Mađore trajati između 30 i 40 minuta, a vozilo u kojem se nalazi kovčeg sa papinim telom ići brzinom od oko 10 kilometara na sat. 

Na tom putu, povorka će proći kroz drevnu Papsku ulicu i centralnu ulicu Vitorio Emanuele do Trga Venecija, zatim pored Foruma do Koloseuma, kao i pored Lateranske bazilike do Trga Santa Marija Mađore. Sahrana je počela u 10 sati, a obred je počeo iznošenjem kovčega iz bazilike Svetog Petra.

Širom Rima i iznad italijanske prijestonice raspoređeni su moderni odbrambeni i bezbjednosni mehanizmi, uključujući oružje protiv dronova, zonu zabrane letova kojom patroliraju borbeni avioni, kao i antiterorističke jedinice i jedinice protiv sabotaže i snajperiste koji su raspoređeni na krovovima zgrada.

Pored crkve Svetog Petra i u njenoj okolini patrolira više od 2.000 policajaca, a podržaće ih 400 saobraćajnih policajaca, koji će pomoći pri kretanju diplomatskih konvoja.

Papa Franja biće sahranjen danas u jednoj od takozvanih ''pet papskih bazilika'', Santa Mariji Mađore, u Rimu, gdje će tijelo poglavara Rimokatoličke crkve biti prenijeto iz bazilike Svetog Petra. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Radunović: Bratić najzaslužnija za demontiranje DPS hobotnice

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 15:03

Funkcioner Nove srpske demokratije i ministar urbanizma, Slaven Radunović, kazao je da je danas uhapšena Vesna Bratić, kao ministarka prosvjete, u najkraćem roku protjerala partijske ćelije iz crnogorskih škola i time obavila posao od opšteg interesa za čitavu zemlju.

Uprava policije i NBOCG pokreću preventivnu kampanju „Neka zvoni - život je važniji!

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 14:59

Uprava policije Crne Gore, u saradnji sa Nacionalnim biroom osiguravača Crne Gore (NBOCG), pokrenula je preventivno-edukativnu kampanju pod nazivom „Neka zvoni — život je važniji!“, koja će biti realizovana od 16. do 22. februara 2026. godine.

Mladi vaterpolisti Crne Gore na EP u grupi sa Španijom, Njemačkom i Srbijom

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 14:46

Mnogo vaterpolo uzbuđenja čeka nas u avgustu, posebno u kontinentalnim takmičenjima mlađih uzrasta.

NSD podržala Bratić: Treba da se zapitaju kakvu poruku šalju privođenjem doktorke nauka i pripadnice ljepšeg pola

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 14:36

Nova srpska demokratija izrazila solidarnost sa nekadašnjom Ministarkom prosvete, nauke i inovacija Vesnom Bratić, koja je danas uhapšena po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, zbog sumnje da je počinila krivično djelo zloupotreba službenog položaja.

Luka Bar tokom četiri godine investirala oko 20 miliona eura

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 14:34

“Luka Bar AD” je u posljednje četiri godine realizovala investiciona ulaganja u vrijednosti od oko 20 miliona eura, usmjerena na unapređenje lučke infrastrukture, suprastrukture i nabavku savremene lučke mehanizacije, saopšteno je iz te kompanije.

De facto za mlade kreira prilike za izražavanje kroz umjetnost, muziku i pozorište

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 14:23

Fond za aktivno građanstvo (fAKT), u partnerstvu sa Alfa centrom iz Nikšića, nastavlja da kroz program De facto za mlade pruža podršku inicijativama koje mladima otvaraju prostor za stvaranje, povezivanje i dijalog. Kroz navedeni program podržani su projekti koji kulturu vraćaju mladima i daju im priliku da je oblikuju – od angažovane umjetnosti i rodne ravnopravnosti, preko omladinskog pozorišta, do očuvanja muzičke tradicije. Kroz tri inspirativne, a potpuno različite inicijative, zahvaljujući ovom programu potvrđuje se koliko daleko mladi mogu stići kada dobiju povjerenje, resurse i priliku da njihov glas postane vidljiv i važan, a kultura mjesto slobode i stvaranja.

Pižurica: Vraćanje radne nedjelje bi moglo da dovede do povećanja cijena u prodavnicama

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 14:03

Poslanici crnogorske Skupštine danas, na vanrednoj sjednici, raspravljaju o izmjeni Zakona o unutrašnjoj trgovini, koju je predložio Pokret Evropa sad (PES), a kojom se garantuje neradna nedjelja.

Svi bruje o filmu koji podsjeća na priču o Epstajnovom ostrvu: Zlostavljanje skriveno iza luksuza

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 13:57

Iako je premijeru imao 2024. godine, film "Trepni dvaput" (Blink Twice) ponovo je dospio u centar pažnje. Film je ovih dana među najgledanijim na HBO Max-u, a pažnju je privukao jer mnogi gledaoci smatraju da tematski podsjeća na priče o moćnicima i mračnim tajnama poput one o Epstinovom ostrvu - iako nije zasnovan na stvarnim događajima.

Tokom vikenda uhapšena 94 vozača

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 13:43

Tokom vikenda uhapšena su 94 vozača, saopštili su iz Uprave policije.

Probudila se iz kome djevojka kojoj je amputirana noga poslije tramvajske nesreće u Sarajevu

Ponedjeljak, 16.02.2026 | 13:38

Ella Jovanović (17) koja je teško povrijeđena u nesreći u Sarajevu kada je tramvaj iskočio iz šina, probudila se iz kome, rekao je za N1 Sarajevo direktor Opšte bolnice Ismet Gavrankapetanović.