Subota, 26.04.2025 | 16:40
IZVOR: b92.net/index.hr

Princ Vilijam na sahrani Pape Franje bez Kejt - Poznat RAZLOG njenog odsustva

Princ Vilijam prisustvovao je sahrani pape Franje u Vatikanu.




Foto: YouTube screenshot/ The Royal Family Channel, arhiva

Vilijam je u Vatikan došao u ime svog oca, kralja Čarlsa.

Naime, savremena tradicija britanske kraljevske porodice nalaže da kralj ili kraljica lično ne prisustvuju sahranama. Umjesto njih, na ovakvim događajima kraljevsku porodicu predstavlja prestolonasljednik. 

Tako je 2005. godine tadašnji princ Čarls, sadašnji kralj Čarls III, predstavljao kraljicu Elizabetu II na sahrani pape Jovana Pavla II. Kamila tada nije bila sa njim.

Ova praksa se nastavila, pa je danas na sahrani pape Franje Vilijam predstavljao svog oca.

Kejt nije bila uz njega

Na sahrani uz Vilijama nije bila njegova supruga Kejt. Osim što je zauzeta djecom, Kejtino odsustvo sa sahrane posljedica je dugogodišnje tradicije. Supružnici monarha rijetko prisustvuju sahranama, posebno kada je u pitanju ispraćaj pape.

Kralj Čarls se susreo sa papom Franjom početkom mjeseca

Princ Vilijam nikada nije lično upoznao papu Franju. Međutim, njegov otac, kralj Čarls, posjetio je Papu nekoliko puta tokom godina. Sa suprugom ga je posjetio i na poseban datum, 9. aprila, kada su on i Kamila obelježili 20. godišnjicu braka.

Papa im je tada čestitao na ljubavi, a tog susreta Čarls se nakon smrti Pape prisjetio sa žaljenjem.

"Moja supruga i ja bili smo duboko ožalošćeni kada smo saznali za smrt pape Franje. Naša srca su ipak barem malo utješena saznanjem da je Njegova Svetost uspjela da uputi uskršnju čestitku crkvi i svetu kojem je s tolikom predanošću služio tokom čitavog svog života i pastoralne službe.

Njegova Svetost ostaće zapamćena po svom saosjećanju, brizi za jedinstvo crkve, kao i neumornom zalaganju za zajednička nastojanja svih ljudi vjere, kao i onih dobre volje koji rade za dobrobit drugih. Svojim radom i brigom za ljude i planetu duboko je dotakao živote mnogih. 

Kraljica i ja sa posebnom naklonošću pamtimo naše susrete sa Njegovom Svetošću tokom godina, a duboko nas je dirnulo što smo ga imali priliku posetiti ranije ovog mjeseca", napisali su na zvaničnom profilu kraljevske porodice.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Pravni tim Mila Đukanovića i Ane Đukanović: Ugodićemo Koprivici pružajući mu priliku da dokazuje svoju nevinost pred sudom

Četvrtak, 28.05.2026 | 11:41

Potpredsjednik Vlade Momo Koprivica, vršeći nedostojan uticaj na sud, kakav nije zabilježen u istoriji crnogorskih vlada, a pobočno koreći i tužilaštvo, nastavlja da zloupotrebljava funkciju, koja mu je, sticajem okolnosti, pripala, saopštio je pravni tim Mila Đukanovića i Ane Đukanović.  

Nikolić iz Tirane: Crna Gora mora ostati pouzdan saveznik NATO-a i predvodnik evropske politike u regionu

Četvrtak, 28.05.2026 | 08:26

Crna Gora mora ostati pouzdan saveznik NATO-a i predvodnik evropske politike u regionu, kazao je šef Kluba poslanika DPS-a u Skupštini Crne Gore, Andrija Nikolić, koji je učestvovao na Globalnom bezbjednosnom forumu „Partnerstvo SAD–Evropa i nezamjenljiva uloga NATO-a“ u Tirani, gdje je govorio o značaju očuvanja evropske i evroatlantske perspektive Crne Gore i regiona Zapadnog Balkana.

Budućnost Voli večeras gostuje Dubaiju u odlučujućem meču serije

Četvrtak, 28.05.2026 | 10:19

Košarkaši Budućnost Volija večeras (19h) gostuju Dubaiju u Zenici u majstorici polufinala AdmiralBet ABA lige.

Mbape proglašen za igrača sezone Reala

Srijeda, 27.05.2026 | 21:21

Kilijan Mbape proglašen je za najboljeg igrača Real Madrida u sezoni 2025/26.

Rasvijetljen pokušaj ubistva u Nikšiću, identifikovan osumnjičeni

Četvrtak, 28.05.2026 | 08:32

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić, u saradnji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici, rasvijetlili su pokušaj ubistva u decembru prošle godine u Nikšiću i identifikovali osumnjičenog S.N. (22) iz Nikšića kao direktnog izvršioca, saopšteno je iz Uprave policije.

Milatović: Dolazak evropskih lidera poruka povjerenja u Crnu Goru

Četvrtak, 28.05.2026 | 20:44

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović u emisiji "Argumentimi" kazao je da je Samit EU-Zapadni Balkan koji se održava u Tivtu naredne sedmice prekretnica za našu zemlju. On je istakao da dolazak evropskih lidera predstavlja poruku povjerenja u Crnu Goru.

Crna Gora rizikuje gubitak 4,6 miliona eura iz Plana rasta EU ukoliko do kraja juna ne usvoji ustavne izmjene

Četvrtak, 28.05.2026 | 20:33

Crna Gora mogla bi ostati bez 4,6 miliona eura iz Plana rasta Evropske unije ukoliko do 30. juna 2026. godine ne ispuni obavezu izmjene Ustava u dijelu koji se odnosi na pravosuđe, predviđenu Reformskom agendom.

Iznajmili 24 automobila pa skidali katalizatore: Dvojica završila u pritvoru

Četvrtak, 28.05.2026 | 20:11

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata Y.U. i J. B. zbog osnovane sumnje da su izvršili produženo krivično djelo teška krađa u saizvršilaštvu, saopšteno je iz tog tužilaštva.

Zogović: Nakon Mila Đukanovića i DPS-a sada bi i Zdravko Krivokapić da rješava crkvena pitanja i da ruši jedinstvo Srpske pravoslavne crkve

Četvrtak, 28.05.2026 | 20:00

Potpredsjednik DNP-a Milun Zogović reagovao je na objavu bivšeg premijer Zdravka Krivokapića i poručio da bi sada nakon Mila Đukanovića i DPS-a, i on da rješava crkvena pitanja i ruši jedinstvo Srpske pravoslavne crkve.

Satler: Kampanja "Čuvaj da te čuva" donosi rezultate

Četvrtak, 28.05.2026 | 19:00

Kampanja „Čuvaj da te čuva“ donosi vidljive pomake, ali je potrebno dodatno intenzivirati aktivnosti, kazao je ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler koji je i sam učestvovao u akciji čišćenja u Danilovgradu i Nikšiću.

Stanišić: Napredak Crne Gore važan za kredibilitet politike proširenja EU

Četvrtak, 28.05.2026 | 19:33

Ohrabruje činjenica da se Crna Gora prepoznaje kao kao kandidat čiji napredak može imati poseban značaj za kredibilitet politike proširenja, poručio je generalni sekretar Skupštine Boban Stanišić.  

Ratoborni Tramp: Napao sedam država i prijeti da će još osam „razoriti”

Četvrtak, 28.05.2026 | 19:24

Predsjednik SAD-a Donald Tramp zaprijetio je da će gađati Oman ukoliko zajedno sa Iranom pokuša da kontroliše Hormuški moreuz.

Ko se interesovao za Đukanovića i šverc cigareta?

Četvrtak, 28.05.2026 | 18:30

 Predstavnik jedne od uticajnih država iz Evrope interesovao se kod crnogorskog predsjednika Jakova Milatovića da li crnogorske institucije nešto preduzimaju povodom optužbi i navoda da je raniji šef države Milo Đukanović upleten u krijumčarenje cigareta. To je nezvanično saopšteno Portalu RTCG. Nijesmo dobili konkretnu potvrdu o kom zvaničniku je riječ i iz koje države dolazi.   

Vučiću blizak CZDS nastavlja da se bavi Crnom Gorom, najavljuju film o Đukanoviću: Lobirali smo u američkom Ministarstvu pravde za ponovno otvaranje afere „Telekom“

Četvrtak, 28.05.2026 | 19:48

Vučiću blizak CZDS nastavlja da se bavi Crnom Gorom, najavljuju film o Đukanoviću

Milanović: Vučić plaši građane pričom o napadu Hrvatske i Albanije na Srbiju

Četvrtak, 28.05.2026 | 18:44

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ne odustaje od toga da plaši građane te države perspektivom napada Hrvatske i Albanaca na Srbiju.