Nedjelja, 27.04.2025 | 08:08
IZVOR: pobjeda.me

Kotorska bolnica automobil čuva ako se zapuca u gradu

Doktori iz kotorske bolnice u organizaciji puta i transporta u Klinički centar nijesu željeli, znali, mogli, htjeli pomoći na bilo koji koristan način. Naglašavam da smo mi od samog početka, odnosno od 3. februara, tražili i naglasili doktorima u kotorskoj bolnici da je možda bolje da majku odmah transportujemo za Podgoricu, zbog dostupnosti hematologije i onkologije, ali su se oni, kao i na sve, tako i na to ovo, oglušili. Od uprave KBC Kotor dobili smo odgovor da nam ne mogu dati bolnički auto jer može biti pucnjava u Kotoru - kaže Mrvaljević.




Foto: jzuobkotor.me

Nikola Mrvaljević, čija je majka Natalija preminula od teške sepse koja je uzrokovana pucanjem žučne kese i dvanaestopalačnog crijeva, što u kotorskoj bolnici za šest dana nijesu uspjeli dijagnostikovali jer nalaz za sepsu nijesu ni radili, obratio se otvorenim pismom ministru zdravlja Vojislavu Šimunu jer, kako kaže, ,,mi živimo u 21. vijeku i neprihvatljivo je da se ovakvi propusti i greške dešavaju“.

- Ako je borba moje majke za život, nažalost, završena, moja borba tek počinje. Ne bih želio da u ruke pojedinih ljekara kotorske bolnice dopadne bilo ko i doživi nešto slično. Nadam se da ćemo zajedno uspjeti da promijenimo neke stvari i unesemo malo svjetlosti u mom gradu Kotoru, koji je trenutno za mene jedno mračno okruženje zbog situacije u kojoj smo se našli, prije svega moja porodica i ja, i to već drugi put, a onda i svi ostali sugrađani koji su se našli i koji će se eventualno naći u sličnoj situaciji, ako se nešto konkretno ne uradi po pitanju promjena u KBC Kotor koje su neophodne - navodi Mrvaljević u pismu ministru.

Agonija porodice Mrvaljević počinje 3. februara kada je njihova majka hospitalizovana u KBC Kotor gdje je boravila sve do 8. februara, kada je bilo već izvjesno da u kotorskoj bolnici, prema riječima Mrvaljevića, neće, ne umiju ili ne žele da joj pomognu.

U razgovoru za Pobjedu, Mrvaljević naglašava da za sve vrijeme boravka u kotorskoj bolnici ljekari nijesu mogli sa sigurnošću da utvrde stvarni razlog lošeg stanja njegove majke koje se iz dana u dan pogoršavalo, dok su ljekari Kliničkog centra u Podgorici odmah po prijemu u tu ustanovu za nekih pola sata utvrdili i konstatovali u izvještaju da je ,,pacijentkinja primljena iz kotorske bolnice sa znacima teške sepse“.

- Za šest dana boravka u kotorskoj bolnici prošli smo, blago rečeno, pakao. Prvo - jer je moja majka bila smještena na Internom odjeljenju, a doktori su govorili da je hirurški pacijent, zatim su krenule razne dijagnoze, počev od jake upale abdomena, pa sve do vraćanja njene prethodne bolesti, što se jasno na skeneru moglo viđeti da nije slučaj. Zatim, na njeno i tako loše stanje, koje se pogoršavalo iz dana u dan, iako nijesu smjeli davati čvrstu hranu i veliku količinu tečnosti, oni su joj je davali takvu hranu. Takođe, kada bi nas majka pozvala i žalila se na konstantne bolove, a mi njih potom obavijestili, doktori su konstatovali da ona ustvari nema bolove i da bi trebalo da ode u posjetu psihologu. Kada smo doktorima donijeli redovne kontrole abdomena moje majke, ultrazvuk abdomena, kao i snimak sa magnetne rezonance i kada je bilo izvjesno da se radi o žučnoj kesi, hirurg kotorske bolnice je ponovo tražio da se odradi magnetna rezonanca. Da bismo ubrzali proces snimanja, zakazali smo privatno i zatražili od bolnice vozilo i medicinsko osoblje koje bi je ispratilo, naravno, koje bismo mi dodatno platili ili kako god, samo da se to realizuje. Od uprave KBC Kotor dobili smo odgovor da nam ne mogu dati bolnički auto jer može biti pucnjava u Kotoru - kaže Mrvaljević.

Potom su, na njegovo i insistiranje porodice, priča Mrvaljević, 8. februara uz veliki napor uspjeli odvesti majku na dalje liječenje u KCCG u Podgorici gdje je i preminula 15. februara.

- Doktori iz kotorske bolnice u organizaciji tog puta i transporta u Klinički centar nijesu željeli, znali, mogli, htjeli pomoći na bilo koji koristan način. Naglašavam da smo mi od samog početka, odnosno od 3. februara, tražili i naglasili doktorima u kotorskoj bolnici da je možda bolje da majku odmah transportujemo za Podgoricu, zbog dostupnosti hematologije i onkologije, ali su se oni, kao i na sve, tako i na to ovo, oglušili. I na kraju, moja majka je preminula od teške sepse, koja je uzrokovana pucanjem žučne kese i dvanaestopalačnog crijeva, a da to u kotorskoj bolnici nijesu primijetili i pored odrađenih nekoliko skenera i ultrazvuka abdomena, pregleda hirurga, nalaza krvi, a nalaz za sepsu nijesu ni radili. Napominjem da je moja majka sasvim normalno funkcionisala do pomenutog dana - kaže ogorčeno Mrvaljević. Ističe, takođe, da su na pitanje da li bi njihova majka bila spašena da je na vrijeme dijagnostikovana tačna dijagnoza u KBC Kotor, ljekari u KBC Podgorica porodici dali potvrdan odgovor.

- Rekli su nam da je na vrijeme reagovano, da bi to bila rutinska operacija i da smo od rutinske stvari došli do ovako teškog stanja, čiji ishod je na kraju, nažalost, bio smrt - kaže Mrvaljević.

Poručuje da planira pokrenuti niz aktivnosti da bi „moja majka mogla počivati u miru, a moji sugrađani, moji bližnji i ja imali kvalitetnu zdravstvenu zaštitu i brigu u našoj bolnici u Kotoru“.

Mrvaljević konstatuje da vjeruje da ovo nije izolovan slučaj, te da je veliki broj građana bio ili je sada u sličnoj situaciji, samo što ljudi iz nekog svog razloga ćute.

- Smatram i apelujem da se pod hitno svemu ovome mora stati na put da bismo spriječili ovakve stvari - poručuje Mrvaljević.

Direktor KBC Kotor dr Davor Kumburović proteklih dana nije odgovarao na nekoliko telefonskih poziva novinarke Pobjede.
Zahvalnost ministru Šimunu i ljekarima KCCG

Mrvaljević se zahvalio svim doktorima koji su bili od velike pomoći u pokušaju sprečavanja tragedije, do koje je, nažalost, na kraju ipak došlo. Uputio je riječi pohvale i za Dom zdravlja i Službu hitne pomoći u Kotoru.

- Zahvaljujem se, prije svega, ministru zdravlja, gospodinu Vojislavu Šimunu na pomoći koju nam je pružio prilikom transporta moje majke u KCCG. Ovim putem bih se zahvalio i doktorima iz KCCG, koji su se borili za život moje majke, kako sada, tako i 2017. godine, a to su hirurg dr Batrić Vukčević i njegov tim, zatim odjeljenju intenzivne njege na čelu sa anesteziologom dr Almom Kalač, direktoru Urgentnog centra dr Nebojši Brnoviću i njegovom timu doktora, koji su nam pomogli da majku smjestimo na pravo odjeljenje, iako su zaposleni iz KBC Kotor pokazali veliku nestručnost, neznanje, bahatost, sujetu i nepoštovanje Hipokratove zakletve. Da ne izostavim svakako još i hematologa dr Enisu Žarić i njen tim, koji su 2017. godine izliječili majku od kancera, iako su je i tada pogrešno liječili i pogoršali stanje u Opštoj bolnici Kotor, kada su za jedan dan dijagnostikovali rak pankreasa, a nije bio - kazao je Mrvaljević koji očekuje da ga ministar zdravlja primi na razgovor da bi ga informisao o svim detaljima ovog slučaja.
Traži provjeru diploma ljekara i medicinskog osoblja

Mrvaljević se obratio i Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, u vezi sa provjerom validnosti diploma ljekara koji rade u KBC Kotor.

- Smatram da je od izuzetne važnosti da medicinski kadar posjeduje odgovarajuće kvalifikacije da bi se osigurao kvalitet zdravstvene zaštite i povjerenje pacijenata u zdravstveni sistem - kaže Mrvaljević.

U pismu traži da se razmotri mogućnost sprovođenja detaljne provjere diploma i stručnih kvalifikacija zaposlenih ljekara, medicinskog osoblja, osoblja koje je zaduženo za ishranu pacijenata, kao i osoblja za održavanje higijene u navedenoj ustanovi.

- Ukoliko je već bilo sličnih inicijativa ili ako postoji propisana procedura za pokretanje takve kontrole, bio bih zahvalan na informacijama o daljim koracima koje građani mogu preduzeti u tom pravcu - napisao je Mrvaljević u dopisu Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zemljotres kod Novog Pazara – kratko, ali primjetno podrhtavanje

Petak, 21.08.2026 | 08:26

Zemljotres magnitude 3,0 registrovan je noćas oko 1.19 na području Novog Pazara.

Skoro 100.000 stranaca sa regulisanim boravkom u Crnoj Gori

Petak, 21.08.2026 | 08:11

Prema raspoloživim podacima, ukupan broj stranih državljana sa regulisanim boravkom u Crnoj Gori iznosi 99.562. Evidentirano je ukupno 19.947 državljana Ruske Federacije, od čega 5.955 po osnovu privremenog boravka, 11.927 po osnovu produženog privremenog boravka i 2.065 po osnovu stalnog boravka, saopštili su “Danu” iz Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore (MUP).

Ivanović odgovorio Kneževiću pjesmom “Žene vole oficire”

Četvrtak, 20.08.2026 | 15:13

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove i funkcioner PES-a, Filip Ivanović, komentarisao je na mreži X pres konferenciju lidera DNP-a Milana Kneževića, na kojoj je saopštio da je premijer Milojko Spajić pripadnik Vojske Srbije od 2023.

Pojačana kontrola iz vazduha: Policija sankcionisala 40 vozača

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:54

Crnogorska saobraćajna policija sprovodi akciju digitalno patroliranje uz upotrebu drona širom zemlje u okviru koje je sankcionisala 40 vozača.

Na Božaju uhapšen Albanac osumnjičen za silovanje na plaži u Grčkoj

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:26

Granična policija uhapsila je na prelazu Božaj albanskog državljanina A. P. (52), kojeg Grčka potražuje zbog sumnje da je u maju 2022. godine silovao osobu na plaži Chelona. Nakon potvrde identiteta po međunarodnoj potjernici INTERPOL-a, određen mu je ekstradicioni pritvor.

Formiran predmet protiv bivšeg šefa SPO Dragana Radonjića zbog sumnje u lažno svjedočenje

Četvrtak, 20.08.2026 | 09:04

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet protiv bivšeg šefa Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Dragana Radonjića zbog sumnje da je lažno svjedočio u postupku protiv nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića i navodnih pripadnika njegove kriminalne grupe, penzionisanog glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i suspendovanog specijalnog tužioca Saše Čađenovića, saznaje portal Adria.

Otklonjen kvar na Marezi

Četvrtak, 20.08.2026 | 09:18

Ekipe Crnogorskog elektrodistributinog sistema otklonile su kvar na pumpnoj stanici Mareza zbog kojeg je jutros došlo do prekida u vodosnabdijevanju potrošača koji se snabdijevaju sa tog vodoizvorišta.

TikTok razvija slanje novca unutar aplikacije

Četvrtak, 20.08.2026 | 08:50

S obzirom na popularnost koja se mjeri milijardama korisnika, bilo je samo pitanje vremena: Tiktok razvija funkciju omogućava slanje novca putem poruka u okviru aplikacije.

Brod “Jadran” obilježava 93 godine postojanja: Njegova jedra decenijama nose priču o povezanosti Crne Gore sa morem

Četvrtak, 20.08.2026 | 09:26

Školski brod „Jadran“ Mornarice Vojske Crne Gore obilježava 93. rođendan, a tim povodom realizovan je niz aktivnosti kojima su se građanima približili istorija, značaj i vrijednosti ovog jedinstvenog jedrenjaka, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Mladić u Beranama izboden nožem u masovnoj tuči, uhapšeno šest osoba

Četvrtak, 20.08.2026 | 11:51

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Berane su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama, uhapsili šest osoba, među kojima je i jedno maloljetno lice, zbog sumnje da su učestvovala u tuči, dok su protiv sedam osoba podnijete krivične prijave, saopšteno je iz Uprave policije.

Rezervisti PES-a: Konferencija Kneževića nije nas iznevjerila u izazivanju salvi smijeha

Četvrtak, 20.08.2026 | 16:05

Današnja konferencija za štampu lidera DNP-a uprkos velikim očekivanjima, ostavila nas je pomalo uskraćene za političku senzaciju, ali nije nas iznevjerila u izazivanju salvi smijeha. Sigurni smo da građani s nestrpljenjem očekuju sljedeću epizodu ove komedije, s Milanom Kneževićem u glavnoj ulozi, a koja na vrlo maštovit način spaja neke od najboljih filmskih ostvarenja s ovih prostora, kao što su "Balkanski špijun" i "Maratonci", saopšteno je iz Pokreta Evropa sad (PES).

PETAK u znaku ovih TEMPERATURA - PROČITAJTE šta kažu meteorolozi

Četvrtak, 20.08.2026 | 15:34

U petak nas očekuje prezežno sunčano vrijeme uz slab lokalni razoj oblačnosti, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Leković: Kao Baranin i poslanik, biću uz bivše radnike „Primorke“

Četvrtak, 20.08.2026 | 15:27

Njihova borba nije počela danas, niti je moje interesovanje za njihovu sudbinu vezano samo za ovaj protest. Više puta sam javno govorio o nepravdi koja im je učinjena, razgovarao sa njihovim predstavnicima i zahtijevao da se slučaj „Primorke“ konačno otvori pred nadležnim institucijama - poručio je poslanik Demokrata Momčilo Leković.

Ivanović odgovorio Kneževiću pjesmom “Žene vole oficire”

Četvrtak, 20.08.2026 | 15:13

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove i funkcioner PES-a, Filip Ivanović, komentarisao je na mreži X pres konferenciju lidera DNP-a Milana Kneževića, na kojoj je saopštio da je premijer Milojko Spajić pripadnik Vojske Srbije od 2023.

Pojačana kontrola iz vazduha: Policija sankcionisala 40 vozača

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:54

Crnogorska saobraćajna policija sprovodi akciju digitalno patroliranje uz upotrebu drona širom zemlje u okviru koje je sankcionisala 40 vozača.

Vlada predložila članove nadzornih odbora Željezničkog prevoza i Željezničke infrastrukture

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:37

Vlada je predložila Skupštini akcionara "Željezničkog prevoza Crne Gore" da za članove Nadzornog odbora tog preduzeća, predstavnike državnog kapitala, imenuje: Gorana Simovića, Maksima Lambulića, Bojana Popovića, Slavka Vukčevića i Dejana Konatara.

Đoković progovorio o deportaciji iz Australije i jednom od najgorih dana: Pravu istinu ne zna 99 odsto ljudi

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:32

Dokumentarni film „Novak Đoković: The Wolf in Winter“ već je privukao veliku pažnju javnosti, a od danas je dostupan svim gledaocima.

Na Božaju uhapšen Albanac osumnjičen za silovanje na plaži u Grčkoj

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:26

Granična policija uhapsila je na prelazu Božaj albanskog državljanina A. P. (52), kojeg Grčka potražuje zbog sumnje da je u maju 2022. godine silovao osobu na plaži Chelona. Nakon potvrde identiteta po međunarodnoj potjernici INTERPOL-a, određen mu je ekstradicioni pritvor.

Objavljen tender za projektovanje dionice Jadransko-jonskog auto-puta

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:12

Kompanija Monteput raspisala je tender za izradu idejnog projekta za dionicu Jadransko-jonskog auto-puta, Gradac-Grahovo, čija je procijenjena vrijednost četiri miliona eura.

Udes kod Nikšića, četiri osobe lakše povrijeđene

Četvrtak, 20.08.2026 | 14:07

Četvoro državljana Srbije lakše je povrijeđeno u udesu oko 9:10 sati, u mjestu Trubjela kod Nikšića.