Sjećate li se vremena kada smo internet koristili samo da skinemo omiljenu pjesmu s LimeWire-a ili da provjerimo dnevni horoskop? Danas, uz par klikova, možemo saznati bukvalno sve – od toga kako da skuvamo savršenu tjesteninu do toga šta znači kvantna fizika (i da je i dalje ne razumijemo).
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Iako je Google zaista moćan alat, on ipak nije uvijek naš saveznik. Neke stvari jednostavno nije pametno pretraživati – mogu nas izložiti pogrešnim informacijama, narušiti privatnost ili nas čak dovesti u neprijatne, pa i pravne probleme.
Zato smo pripremili listu od osam stvari koje nikako ne bi trebalo da tražimo na Google-u – a velika je šansa da ste već prekršili bar dvije!
1. Zdravstveni simptomi
Vjerovatno smo svi to nekad uradili – ukucali „bol u stomaku“ i završili sa samodijagnozom „teške bolesti“ u roku od tri minuta. Pretraživanje simptoma na Guglu vodi ka opasnom lavirintu netačnih i preuveličanih informacija koje mogu izazvati nepotreban stres. Ovaj fenomen čak ima i ime – kiberhondrija.
I dok jedan simptom može imati više bezazlenih uzroka, Gugl će vas vrlo često ubjediti da je najgori mogući scenario realnost. Umjesto toga – konsultujte ljekara, piše Cheapism.
2. Ilegalne stvari
Pretraga bilo čega što ima veze sa ilegalnim aktivnostima – od zabranjenih supstanci do piraterije i hakovanja – može vas dovesti u ozbiljne probleme. Ove vrste pretraga se nadgledaju i lako mogu alarmirati nadležne službe.
Neki su se našli na „crnim listama“ samo zbog radoznalosti. Bolje ne iskušavati sreću.
3. Bezbednosno osetljive fraze
Pokušaji da „iz znatiželje“ pretražujete kako se prave oružja, kako se ulazi u tuđe naloge, ili bilo šta što liči na potencijalnu prijetnju – mogu vas ozbiljno kompromitovati. Takve pretrage nadgledaju vladine agencije, a rezultati mogu uključivati dugoročan nadzor ili čak ispitivanje.
Ako vam je zaista potrebno znanje iz sajber bezbjednosti – učite iz provjerenih, legalnih izvora.
4. Lični i poverljivi podaci
Nikada, ali nikada ne treba da ukucavate sopstveni broj kreditne kartice, JMBG, PIN ili lozinke u Gugl pretragu. Možda zvuči očigledno, ali ljudi to često rade pokušavajući da „provjere nešto“.
Takve informacije lako mogu dospjeti u pogrešne ruke, i time se otvaraju vrata ka krađi identiteta i prevarama.
5. Grafički ili uznemirujući sadržaj
Ako pretražujete uznemirujuće slike ili video snimke, rizikujete da se izložite sadržaju koji može ostaviti ozbiljne psihološke posljedice. Osim toga, takvi sajtovi često skrivaju zlonamjerni softver – viruse, trojance i sve ono čega se svaki računar plaši.
Zbog mentalnog zdravlja i sajber bezbjednosti – bolje je preskočiti.
6. Proizvodi i usluge koje ne želite da gledate u reklamama
Ako vas zanima neki proizvod iz radoznalosti, pripremite se na to da će vas danima (ili nedeljama) nakon toga pratiti reklame za to isto – svuda. Guglov algoritam pamti sve, a kompanije to koriste da vam serviraju personalizovane reklame.
To može biti iritantno, a ponekad i neprijatno – naročito ako neko drugi koristi isti uređaj.
7. Savjeti za investiranje sa interneta
Internet je prepun „finansijskih gurua“ koji obećavaju bogaćenje preko noći. Nažalost, većina takvih savjeta nije provjerena i često vodi ka sumnjivim šemama ili prevarama.
Kada je riječ o novcu, najbolja praksa je da se obratite licenciranom savetniku ili provjerenom finansijskom izvoru.
8. Bilo šta što ne želite da neko drugi vidi
Možda mislite da je istorija pretrage vaša lična stvar – ali u eri deljenih uređaja i potencijalnih hakerskih napada, ona lako može završiti tamo gdje ne želite. Zamislite da vaš šef ili roditelj naleti na vašu posljednju Gugl pretragu… Neprijatno, zar ne?
Ako niste spremni da to neko pročita naglas – možda to i ne treba da kucate.
KOMENTARI (0)