Četvrtak, 01.05.2025 | 11:55
IZVOR: RTS, Womans Health , Nature Genetics

Citrusi SMANJUJU rizik od depresije – kažu istraživanja

Svakodnevno konzumiranje citrusnog voća može da smanji rizik od depresije, tvrde istraživači sa Harvarda u jednoj od opsežnih studija. Dnevni unos voća pozitivno utiče na naše zdravlje, kako fizičko, tako i psihičko.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Nedavna istraživanja su pokazala da konzumiranje jedne vrste voća može djelimično da pomogne kod smanjenja rizika od depresije. U pitanju je pomorandža. Istraživači su proučavali stabla divlje pomorandže, koja se smatra prvim rodom citrusa na planeti, nastala prije oko osam hiljada godina, na prostorima današnje Kine.

Citrusno voće, limun, pomorandže, mandarine, često su preporuka za dobro zdravlje zbog vitamina Ce, koji je dobar za održavanje dobrog imuniteta. Kako ističe dijetolog Ekta Singval, važno je vrijeme kada se uzimaju citrusi.

Kada uzimati citruse tokom dana

„Zbog svoje kisele arome i visokog sadržaja Ce vitamina, koji je snažan oksidant i koji olakšava apsorbciju gvožđa iz hrane, citruse ne treba uzimati odmah poslije obroka. Razlog je kiselost koju imaju citrusi, a to remeti procese varenja, a može se povećati i nivo šećera u krvi, koji kasnije može da ima nagli pad“, rekao je dijetolog.

Istraživanje su jasno pokazala da mozak i crijeva imaju komunikaciju u našem tijelu i utiču na zdravlje drugih organa. Vrsta hrane koju jedemo, kao i vrsta bakterija koje se stvaraju u našim crijevima, može imati veliki uticaj na to kako razmišljamo i kako se osjećamo. Ta veza mozga i crijeva važna je i za mentalno zdravlje.

Studija koja je objavljena u časopisu BMC Microbiome, objasnila je vezu između konzumiranja citrusa i rizika od depresije.

Zašto su citrusi tako posebni?

„Citrusi su bogati flavonidima, kao što su naringenin i formononetin.Oni pomažu u održavanju rasta esencijalnih bakterija  i mogu da regulišu procese u crijevima, koji pomažu u povećanju dostupnosti naših neurotransmitera za dobro raspoloženje, serotonina i dopamina, u tijelu“, istakla je dr Kitli.

Dnevni unos voća pozitivno utiče na naše zdravlje, kako fizičko, tako i psihičko. Nedavna istraživanja su pokazala da konzumiranje jedne vrste voća može smanjiti rizik od depresije..

"Pošto je hronična upala povezana sa depresijom, povećanje broja određene vrste bakterija u crijevima, uzimanjem citrusa može da pomogne kod boljeg raspoloženja“ rekla je je dr Skot Kitli.

Važno je naglasiti da zdrava ishrana pozitivno utiče na psihičko i fizičko zdravlje, ali kada je depresija u pitanju nije jedino na šta se možemo osloniti.

Kada je riječ o ishrani i mentalnom zdravlju, ljekari upozoravaju da ultra-prerađena hrana – brza hrana, prerađeno meso, gazirana pića i slična hrana ima loše posledice na zdravlje.

Kefir, jogurt i orašasti plodovi, takođe su važni za zdravlje

Postoji i nekoliko drugih namirnica koje su dobre za naš mozak – fermentisana hrana poput kefira, i jogurta sadrži probiotike koji mogu da pomognu u regulisanju nivoa neurotransmitera u mozgu, zajedno sa orašastim plodovima i sjemenkama, koji obezbiđuju omega-3 masne kiseline koje smanjuju upalu i poboljšavaju komunikaciju između crijeva i mozga.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kako posmatranje ptica podmlađuje mozak?

Petak, 20.03.2026 | 09:51

Posmatranje ptica može pomoći u zaštiti mozga od opadanja kognitivnih sposobnosti koje su povezane sa starenjem.

Posledice konzumiranja cigareta uočljive u organizmu već posle prvog dima

Srijeda, 11.03.2026 | 21:35

Opšte je poznato da je pušenje štetno za zdravlje, ali se manje govori o tome da negativne posledice mogu početi već sa udahom prvog, jednog dima koji već može pokrenuti određene promjene u organizmu.

Ove tri male promjene bi mogle da sačuvaju zdravlje srca

Utorak, 10.03.2026 | 21:37

Kardiovaskularne bolesti predstavljaju jedan od glavnih zdravstvenih problema u svijetu, ali jednostavne promjene u svakodnevnom životu mogu da budu način da sačuvate zdravlje srca, otkrio je kardiolog dr Frančesko Lo Monako.

Kako da usporite gubitak mišićne mase? Ova kombinacija treninga i ishrane je ključna

Utorak, 10.03.2026 | 15:37

Gubitak mišićne mase je prirodan dio starenja, ali kada postane izraženiji i počne da utiče na svakodnevno funkcionisanje, govori se o sarkopeniji.

Prekomjerna upotreba ekrana ugrožava govor i razvoj djece

Subota, 07.03.2026 | 21:01

Zbog prekomjerne upotrebe digitalnih tehnologija, sve više djece ima problema s govorom. Stručnjaci upozoravaju da djeca do treće godine uopšte ne bi trebalo da budu izložena ekranima, a u kasnijem uzrastu to bi trebalo da čine uz obavezan nadzor. Roditeljima savjetuju da što više vremena provode s djecom, da razgovaraju s njima i uključuju ih u svakodnevne aktivnosti.

Mugoša Abazoviću: Znate da na moj rad i odlučivanje niko nije mogao da utiče

Četvrtak, 19.03.2026 | 16:01

Nakon što je potpredsjednik Vlade Crne Gore, Dritan Abazović, iznio tvrdnje o “dvosedmičnom skrivanju”, sudija Nikola Mugoša je izdao zvanično saopštenje u kojem oštro demantuje ove navode i poziva na predstavljanje dokaza. U nastavku prenosimo saopštenje integralno:

Simić za KOLEKTIV: Nakon teške povrede, čast je ponovo braniti boje Crne Gore

Četvrtak, 19.03.2026 | 15:14

Ekskluzivno za portal Kolektiv, razgovarali smo sa golmanom naše reprezentacije, Nebojšom Simićem, koji se nakon teške povrede vraća u nacionalni tim.

Krapović: Crna Gora neće biti dio bilo kakvih sukoba ili vojnih akcija van naših granica

Četvrtak, 19.03.2026 | 14:48

Ministar odbrane Dragan Krapović rekao je da se ne razmišlja o tome da se resor odbrane preimenuje u Ministarstvo rata.

Odbačena žalba SDT-a za ponovno određivanje pritvora Uboviću i Kovačeviću

Četvrtak, 19.03.2026 | 21:03

U Višem sudu su rekli ono što svi znaju, a to je da se na pravosnažno rješenje ne mogu dodavati pritvorske osnove i da to najmanje treba, mora i smije da radi Apelacioni sud - poručio je advokat Zoran Piperović nakon što je Vanraspravno vijeće Višeg suda u Podgorici odbacilo žalbu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) za ponovno određivanje pritvora Ranku Uboviću i Veselinu Kovačeviću, piše portal ETV.

Odbornici o skraćenju mandata Skupštini Glavnog grada; Mujović: Kriza se desila jer nisam bio spreman da taktiziram

Četvrtak, 19.03.2026 | 15:09

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović istakao je da skraćenje mandata Skupštini Glavnog grada nije dobra za građane Crne Gore, odnosno Podgorice.

Aranitović: Vladajuća koalicija se raspala

Petak, 20.03.2026 | 14:00

Vladajuća koalicija se raspala, poručila je odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Ksenija Aranitović.

Gasperini zna zašto je Roma ispala iz Lige Evrope

Petak, 20.03.2026 | 14:00

Romi nedostaje napadač koji može da pomogne Donijelu Malenu – to je poruka trenera “vučice” Đanpjera Gasperinija nakon što je njegov tim eliminisan u osmini finala Lige Evrope.  

Crnogorsko sudstvo pokreće prvi AI sistem za sudsku praksu

Petak, 20.03.2026 | 13:57

Crnogorsko sudstvo pokreće prvi AI sistem za sudsku praksu, saopštili su iz Sudskog savjeta.

Ambasada Njemačke: Postoji plan za Samit Berlinskog procesa, ali ne znamo za plan posjete Merca Crnoj Gori

Petak, 20.03.2026 | 13:32

Postoji plan za održavanje Samitu lidera u okviru Berlinskog procesa u oktobru ove godine u Crnoj Gori, rekli su Vijestima iz Ambasade Njemačke, ali, kako kažu, nijesu im poznati konkretni planovi posjete kancelara te države Fridriha Merca Crnoj Gori.

Podgorica: Osam osoba procesuirano za 12 krađa, među njima i maloljetnici

Petak, 20.03.2026 | 13:26

Podgorička policija rasvijetlila je 12 krivičnih djela iz oblasti imovinskog kriminaliteta i procesuirali osam osoba, među kojima su četiri maloljetna lica, saopšteno je iz Uprave policije.

SNP Podgorica: Prikazan film o Momiru Bulatoviću

Petak, 20.03.2026 | 13:18

Film “Istina”, posvećen Momiru Bulatoviću, osnivaču i prvom predsjedniku Socijalističke narodne partije (SNP), premijerno je prikazan u Sali Muzičkog centra Crne Gore u Podgorici, saopšteno je iz SNP-a.

DPS Nikšić: Odbijanjem predloga da se podigne spomenik Joki Baletić, potvrđena je istina da je PES = ZBCG

Petak, 20.03.2026 | 13:12

Sramno odbijanje prijedloga da heroina Joka Baletić dobije spomenik u gradu pod Trebjesom od strane Savjeta za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova, koji većinski čine predstavnici lokalne vlasti, potvrda je istine, koju smo nikšićkoj javnosti saopštavali još u izbornoj kampanji, da je PES=ZBCG, saopšteno je iz Opštinskog odbora DPS Nikšić.

Žabljak: Novčana kazna zbog uvredljivih objava na Fejsbuku

Petak, 20.03.2026 | 13:10

Sud za prekršaje u Bijelom Polju oglasio je krivim M.B. sa Žabljaka zbog uvredljivog i drskog ponašanja na društvenim mrežama, po zahtjevu Uprave policije OB Žabljak.

Ćulafić: U zoni KAP-a u Zeti nije moguće više odlagati opasni otpad

Petak, 20.03.2026 | 12:51

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić saopštio je da realizacija projekta remedijacije deponije otpada predstavlja konkretan iskorak u unapređenju zaštite životne sredine u Crnoj Gori.

Loš nastup Marije Vuković u Torunju

Petak, 20.03.2026 | 13:00

Naša najbolja atletičarka Marija Vuković tri puta je rušila ljestvicu na 1,89. u finalu na Svjetskom dvoranskom prvenstvu u poljskom gradu Torunju.