Četvrtak, 01.05.2025 | 17:01
IZVOR: magazin.novosti.rs/krastrica.com

Zbog čega KIJAMO tri puta za redom - Naučnici su OBJASNILI ovaj fenomen

Evo zbog čega se ovo dešava.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Iako se mnogima čini kao pretjerivanje, kada kinemo više puta za redom mi zapravo čistimo brojne iritante iz naših disajnih kanala – a idealan broj ponavljanja, čini se, iznosi tri puta.

Najčešće kijamo zbog toga što nam se u nosu nalaze strane čestice i to je najbolji način da ih izbacimo napolje. Ono što mnogi primijete prilikom kijanja jeste da to u najvećem broju situacija ne može da prođe bez tri ponavljanja, iako može da bude i manje.

“Kada neko kine tri puta, prvi put služi da ova strana tijela „otkači“ sa unutrašnjih zidova nosa, drugi put ih pomjera ka nozdrvama, a trećim ih izbacujemo iz nosa”, objašnjava dr Džordan Džozefson iz Lenoks Hil bolnice u Njujorku.

Postoje brojni razlozi koji mogu da dovedu do kijanja. Viralne infekcije respiratornih puteva, poput uobičajene prehlade, mogu da iritiraju unutrašnje membrane u nosu. Isto može da uradi i hladan vazduh, kao i brojni alergeni kao što je polen, prašina ili buđ.

Ali ovo nisu jedine stvari koje su povezane sa kijanje. Pojedine osobe kijaju kada izađu napolje na sunce – u pitanju je stanje poznato kao „fotički refleks kijanja“ i ono pogađa između 10 i 35 odsto populacije sudeći po pojedinim istraživanjima.

Bez obzira na razlog kijanja, postarajte se da uvijek pokrijete nos i usta kako biste spriječili širenje bacila.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mugoša: Spriječeno svjesno planirano usporavanje EU integracionog puta Crne Gore

Subota, 02.08.2025 | 11:16

Spriječeno je svjesno planirano usporavanje EU integracionog puta Crne Gore motivisano uskopartijskim i ideološkim porivima konstituenata većine, naveo je na mreži X šef kluba poslanika SD i predstavnik Evropskog saveza Boris Mugoša.

Spalević: Uložiću energiju, znanje i strast kako bi Budućnost nastavila da raste, pobjeđuje i inspiriše

Subota, 02.08.2025 | 10:27

Fudbalski klub Budućnost od juče ima novog predsjednika - prvi čovjek kluba je Boris Spalević, koji je na toj poziciji naslijedio Boška Kovačevića.

Borovinić Bojović sa odbornicima odala počast junacima Boja na Fundini

Subota, 02.08.2025 | 10:10

Predsjednica Skupštine Glavnog grada, dr Jelena Borovinić Bojović, zajedno sa odbornicom Ivanom Mašković i odbornikom Goranom Milićem položila je vijenac na spomen-obilježje na Fundini, u znak zahvalnosti i poštovanja prema herojima slavnog Boja na Fundini iz 1876. godine.

Koristite Microsoft Excel? Ovo su NOVE FUNKCIJE

Subota, 02.08.2025 | 09:51

Microsoft je ponovo objavio listu funkcija koje je dodao u Excel tokom jula.

Pretežno SUNČANO i toplo - Ove TEMPERATURE nas očekuju PRVOG DANA VIKENDA

Petak, 01.08.2025 | 22:07

U subotu nas očekuje pretežno sunčano vrijeme, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju. 

Breskvica o ESTETSKIM OPERACIJAMA: "Korigovala sam samo jedno"

Petak, 01.08.2025 | 22:01

Pjevačica Anđela Ignjatović Breskvica trenutno boravi u Crnoj Gori, gdje tokom ljetnje sezone ima zakazane nastupe.

Sve vide i čuju: Ova dva horoskopska znaka NE MOŽETE da prevarite

Petak, 01.08.2025 | 21:52

Mnogi se trude da razumiju skrivene poruke u razgovoru, ali samo retki znaju da protumače ono što nije izgovoreno.

Kabinet Milatovića objavio prepisku sa Đeljošajem

Petak, 01.08.2025 | 21:35

Kabinet Predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, poslao je medijima sadržaj razmjene poruka sa ministrom ekonomije Nikom Đeljošajem.

PORAZ od Estonije udaljio juniore od elite: Crna Gora za PLASMAN od 5. do 8. mjesta

Petak, 01.08.2025 | 21:32

Crnogorska muška košarkaška juniorska reprezentacija igraće od 5. do 8. mjesta na Evropskom prvenstvu B divizije, koje se održava u rumunskom Piteštiju.

Đeljošaj: NEISTINA da sam prijetio Milatoviću, objaviću prepisku ako se ne izvini

Petak, 01.08.2025 | 21:23

Potpredsjednik Vlade i i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj sa indignacijom odbacuje kao grubu neistinu objavu slučajnog predsjednika Jakova Milatovića koji ga je optužio da mu je uputio niz prijetnji i neprimjerenih poruka neposredno nakon što je saopšteno da je predsjednik vratio Zakon o porezu na nepokretnosti Skupštini na ponovno odlučivanje, uz jasnu i obrazloženu pravnu argumentaciju.