Mnogi korisnici imaju naviku da redovno čiste svoj iPhone zatvaranjem svih aplikacija. Ali prema savjetu stručnjaka iz Apple-a, ova naizgled korisna praksa mogla bi zapravo da šteti performansama vašeg uređaja.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Nedavno je korisnik TikToka podijelio iznenađujuće iskustvo iz Apple prodavnice. Dok je rutinski zatvarao aplikacije na svom iPhone-u, Apple-ov tehničar ga je zaustavio rekavši: "Nemoj to raditi." Zbunjeni korisnik nije mogao da vjeruje šta čuje – da zatvaranje aplikacija zapravo troši više energije i podataka, a ne manje.
Trošite dodatnu energiju
Kako je tehničar objasnio, iPhone aplikacije ne rade aktivno u pozadini, kako mnogi misle. UmJesto toga, iOS ih automatski stavlja u stanje mirovanja. "One se jednostavno zamrznu kad ih ne koristite", rekao je tehničar i dodao: "Svaki put kad ih prisilno zatvorite, telefon mora da potroši dodatnu energiju da ih ponovno pokrene".
Prema Apple-ovim zvaničnim smJernicama, kada vidite nedavno korišćene aplikacije nakon dvostrukog pritiska na početni taster (ili povlačenja prema gore na novijim modelima), te aplikacije nisu zapravo aktivne. One su u stanju pripravnosti, što omogućava brži pristup i efikasniji multitasking. Prisilno zatvaranje tih aplikacija zapravo poništava tu prednost.
Video možete pogledati OVDJE!
Apple preporučuje da aplikacije prisilno zatvarate samo ako se "zamrznu" ili ne reaguju pravilno. UmJesto toga ih je bolje ostaviti u stanju pripravnosti čak i ako ih je "stotine". Operativni sistem sam upravlja resursima, i pametno zaustavlja pozadinske procese kad je to potrebno.
Korisnici zbunjeni
Reakcije korisnika na ovaj savjet su podijeljene. Neki se žale da im smeta kad vide sve te "otvorene" aplikacije, dok drugi potvrđuju da njihovi uređaji rade savršeno i sa desetinama otvorenih aplikacija i stotinama otvorenih tabova u pregledaču. Stručnjaci i bivši Apple zaposleni uglavnom potvrđuju tačnost ovog savjeta.
Dakle, sljedeći put kada osjetite potrebu da "očistite" sve aplikacije na svom iPhone-u, razmislite dvaput. Možda ćete produžiti trajanje baterije i uštedeti podatke upravo tako što će te ih ostaviti "otvorenim".
KOMENTARI (0)